БОГ – ХТО ВІН?

Чи ти Божу глибінь дослідиш, чи знаєш ти аж до кінця Всемогутнього? Йов, 11:7

Бог – хто Він? Або, можливо, що? Який Він? Чи можна з упевненістю стверджувати, що Він існує? Якщо існує, то коли Він почав бути? Чи можна пізнати Його?

Вдивляючись у навколишні речі та явища, кожен із нас переймався запитанням, вголос або подумки: звідки все це взялося? Ми щодня споглядаємо чудо життя і таїнство смерті. Скільки життєвої сили в квітучих деревах! Яке величне все навколо – небо з мерехтливими зірками, гори-велетні й морські безодні! Хто створив їх? А закон всесвітнього тяжіння, що утримує всі речі там, де їм належить бути, хто встановив його? І хто наказав дневі змінювати ніч і порам року слідувати одна за одною? Чи здатні ми охопити своєю обмеженою уявою нескінченність Всесвіту? «Ось воно, – написав хтось у незапам’ятні часи, – що було, є і буде». Чи погоджується серце з цим?

Усе видиме й невидиме – справа рук Всевишнього Творця, тільки така відповідь заспокоїть серце. Є конструктор у годинникового механізму. Подивіться на наш Всесвіт з його математично точним устроєм – Той, хто його сконструював, мабуть, Великий Конструктор! Ми називаємо Його Богом. Усім народам і племенам знайоме це слово.

З дитячих років ми ним дихаємо й ним існуємо. Біблія стверджує, що Бог, про якого говоримо, якому складаємо гімни, від якого виходить «усяке добре давання» (Як. 1:17), – Той Самий Бог, що створив цей світ і поселив нас у ньому. Люди ніколи не залишили б меж Землі й не полетіли б у космос, якби Всесвіт не підпорядковувався Божим законам.

Бенджамін Франклін[1] якось сказав: «Я прожив довге життя. І чим довше я живу, тим дедалі більше переконуюсь, що справами людей керує Бог». Інша мудра людина, Блез Паскаль, написала: «Якщо людина не створена для Бога, чому ж вона щаслива тільки в Ньому? Якщо людина створена для Бога, чому вона так опирається Йому?» Це й є найболючіше питання людства. «Хто ж це такий? – запитаєте ви. – Де Він?» Ми знаємо про Його існування. Ми волаємо до Нього в години труднощів і випробувань. Хтось намагається наповнити Ним кожну мить свого життя. Хтось переконаний, що Його немає. Хтось скаже: «Може, я й повірю, якщо мені розкажуть про Нього».

І сьогодні, у переломний момент історії, люди продовжують запитувати: «Хто Він, Бог?» Можна відповісти просто: «Бог подібний до Ісуса Христа». Ісус прийшов на землю, щоб людство побачило й упізнало в Ньому Бога, Він прийшов, щоб спокутувати наші гріхи. Повернувшись на небеса, Ісус послав нам Духа Святого. Він мешкає в серцях віруючих, щоб, дивлячись на них, невіруючі могли дізнатися про існування Бога.

Можливо, ви вже щось чули про Бога й чекаєте, що вам іще розкажуть про Нього? Тоді послухайте, що розповідає про Бога Біблія.

Бог – Який Він?

Сьогодні, на черговому витку історії, кожен повинен запитати себе: а хто ж Він – Бог? І знайти відповідь на це запитання. Хто Він, Бог, і які Його справи, про це, без сумніву, повинна знати кожна людина. Біблія говорить: «…що можна знати про Бога, явне для них, бо їм Бог об’явив» (Рим. 1:19).

Усі проблеми людини виникають через незнання: ми не знаємо про Бога й не хочемо підкорятися Йому та Його задуму. Звідси весь хаос у світі. Тут причина, чому ми відчуваємо важкість у серці. А можливо, краще дізнатися про Нього все, що ми можемо дізнатися?

Але де шукати це знання? Хто з нас здатний його викласти? Ми ж усього лише звичайні смертні. Можливо, комусь із смертних Він дав право говорити про Себе? Ні! Лише одній людині, що жила дві тисячі років тому, це було за чином і під силу, але люди розіп’яли Його. Як же нам тепер пізнати істину про Бога?

Можна запитати вчених. Вони дадуть відповідь, що концепція Бога описує природу й життя, що все живе єдине з Богом, що саме життя служить виразом Його Божественного існування. Вчені скажуть, що й у крапельці води, й на небі можна знайти сліди Божественної присутності.

Запитайте у філософа, і він відповість вам, що Бог є вічна, незмінна сила, яка викликала до життя природу, що це Рушійна Сила й Велике Джерело енергії, що рухає світом. Усі видимі людиною прояви життя й краси, скаже філософ, є результатом діяльності цієї Рушійної Сили. Бог колись привів світ у рух, і кругообіг життя відтоді продовжується.

Запитайте про Бога ще, і, можливо, ви почуєте у відповідь, що Бог – це Абсолют, що Він – усе в усьому й для людського розуму непізнаваний. Люди по-різному описують Бога. Історики релігії вважають, що спочатку всі люди вірили в єдиного Бога. Всі люди, незалежно від місця проживання, від раси та племені, так чи інакше намагалися описати цю Вищу Істоту, яка створила Всесвіт. У всі віки люди намагалися пізнати таємничого Творця, діла якого вони бачили навколо себе, але який залишався для них таємницею. Який з існуючих описів Творця вірний? Яку теорію про Нього прийняти? Хто з учителів, що беруться щось стверджувати про Нього, дійсно знає, про що говорить?

У попередньому розділі вже згадувалося, що Бог відкрив Себе людям у Біблії. Це одкровення може дати спокій нашому розуму й серцю. Ним ми закінчуємо пошук і, вибравши його, обираємо вірний шлях.

У Біблії Бог по-різному відкривав Себе, і якби ми читали її настільки ж уважно й регулярно, як ранкову газету, ми не просто були б поінформовані, але знали б про Нього нітрохи не менше, ніж про поточну політику й спортивні новини.

Як діамант переливається численними гранями, так і одкровення, дане Богом людям, таїть у собі стільки нового, що для викладу всього цього довелося б писати томи. У нашій невеличкій книзі ми зможемо зупинитися лише на тих істинах про Бога, які Він Сам відкрив людям. Таких істин чотири, і про них не можна забувати.


[1] Бенджамін Франклін (1706 – 1790 рр.) – видатний американський мислитель, учений, громадський діяч, винахідник, письменник і дипломат. Один із засновників США.

Попередній запис

І істина зробить нас вільними!

Наступний запис

Бог є Дух