Бог є Дух

Перша істина: Біблія стверджує, що Бог є Дух. Про це повідомив самаритянку Ісус, розмовляючи з нею біля колодязя (див. Ів. 4:24).

Які образи викликає у вас слово «дух»? Що постає перед очима? Вітер і хмари, гнані ним? А може, для вас це страшилка з телесеріалу, безформна й безтілесна субстанція? Невже словами «Бог є Дух» Ісус хотів нас налякати?

Як нам зрозуміти, що таке «дух» і що розумів під цим словом Христос? Звернімося до Біблії, до того епізоду після воскресіння, коли Христос сказав: «Доторкніться до Мене й дізнайтесь, бо не має дух тіла й костей, а Я, бачите, маю» (Лк. 24:39). Отже, дух безтілесний, у цьому можна бути впевненим. Він існує, у нього є сила, але немає тіла. Нам це важко зрозуміти, адже наша свідомість обмежена.

Ми не в змозі оцінити славу й велич Святого Духа, бо це виходить за межі нашої уяви. Адже наше сприйняття світу не відповідає тому, що спочатку замислив Бог. Як пояснити, що таке океан, людині, яка в житті не бачила нічого, крім калюжі? Що для такої людини безодня, населена таємничим життям, хвилювання прибою, лють шторму або спокій океанського штилю – всюди, скільки може осягнути око? Чи може це зрозуміти людина, яка не знає нічого, крім каламутної калюжі? Якими словами можна описати цю могутню стихію? Як змусити таку людину повірити у велике чудо творіння – океан?

Наскільки ж важче уявити собі, що розумів Христос під словами «Бог є Дух». Який Він укладав у них сенс? Його розум не співставний із нашим. Його погляд не блукав неуважно по поверхні буття, але пронизував і творіння, і безмежну міць Духа Божого. Ісус прагнув дати нам хоч якесь уявлення про чудесні справи Духа, про мир і втіху, які Він дарує.

Ми знаємо, що дух не обмежений тілом. Дух, на відміну від тіла, не схильний до старіння, Він взагалі не змінюється. Біблія сповіщає, що Бог є Дух. Це означає, що Він не обмежений формою, межами. Тому Його не можна виміряти приладами, не можна побачити. Дух, на відміну від тіла, нічим не обмежений, тому Біблія говорить про те, що Він пронизує простір, здатний перебувати відразу всюди – Він чує все, усе бачить і все знає.

Ми не здатні ні на що подібне й тому прагнемо відмовити Богові в усьому, у чому обмежені самі. Раз ми не всюдисущі, думаємо ми, то й Бог теж. Так поводиться дитина, яка знає про океан із розповідей: вона вийшла на пляж, зачерпнула води в долоню й вигукнула: «Ось я до тебе й дісталася, океан! Тепер ти мій!» І дитина має рацію, у неї в руках океан, точніше, крихітна частина його. І так можуть робити в той самий момент тисячі інших людей на інших берегах: вони зачерпнули жменю океанської води й привласнили її. Але океан не перестане бути океаном, навіть якщо мільйони землян водночас зачерпнули б у долоні його воду. Океан дасть їм таку можливість, люди задовольнять своє бажання, але океан не зміниться, життя в його таємничих глибинах триватиме так само, як і раніше.

Те ж саме й із Богом. Водночас Він може бути всюди. Він чує молитви, вимовлені в ім’я Христа, Він творить чудеса: утримує зірки на своїх місцях, Його силою зерно перетворюється на слабкий паросток і крізь товщу землі знаходить дорогу до сонця, Бог указує шлях рибам у морських глибинах. Для Бога кордонів немає, для Його сили й любові немає меж. Його милість безмежна.

Якщо ви намагалися укласти Бога в зрозумілі для себе межі, одумайтеся. Не варто вказувати Йому місце під сонцем, не варто очікувати від Бога лише якихось певних дій у певному напрямку. Це так само безглуздо, як встановлювати раз і назавжди кордон в океані або визначати межі Всесвіту. Ви наважитесь змінити орбіту Місяця або зупинити обертання Землі? Намагатися поставити межі Богові, Який створив усі чудеса природи й керує ними, ще більш безглуздо й самовпевнено.

Багато за що я безмежно вдячний моїй матері, та особливо в моєму серці відклалися рядки катехізису, якого вона навчила мене, коли мені було десять років: «Бог є Дух, Нескінченний, Вічний і Незмінний у Своєму єстві, мудрості, силі, святості, справедливості, благодаті й істині». Це визначення Бога я проніс через усе своє життя. Якщо людина знає, що Бог Нескінченний, Вічний і Незмінний Дух, вона не піддасться спокусі обмежити Бога своїм власним розумінням. Усвідомлення сутності Бога допомагає людині долати всі сумніви в Його спроможності зробити неможливе.

Деякі люди тому-то й сумніваються, що Біблія є справжнє Слово Боже, що не бажають визнавати за Богом тих якостей, яких самі позбавлені. Якщо у вас з’явилися сумніви з приводу богонатхненності Біблії, перечитайте її. Погляньте на неї очима людини, яка все життя бачила тільки брудну калюжу й раптом опинилася на океанському узбережжі. Тільки тоді, можливо, ви вперше побачите Його в правдивому світлі й величі та зрозумієте, хто Він такий – Бог. Бо якщо Бог воістину є той Дух, про якого говорить Христос, то усуваються й усі сумніви в Божому промислі, не залишається сумнівів у здатності всемогутнього Духа брати участь у людських справах, знімається питання про таємницю натхнення, посланого на тих, хто писав Біблію. Варто лише людині зрозуміти, хто Він – Бог, на що спроможний, як усе відразу встане на свої місця.

Бог є Особистість

Друга істина: Біблія описує Бога як Особистість. У Біблії постійно зустрічаються фрази «Бог полюбив», «Бог сказав», «Бог зробив». Усі якості людської особистості притаманні й Богові. Особистість відчуває, мислить, бажає, прагне до чогось – має особисті риси. Поки ми живі, особистість нерозривно пов’язана з тілом. Наш обмежений розум не в змозі уявити собі особистість поза плоттю, хоча інтуїтивно зрозуміло, що тіло лише тимчасовий її притулок. Ми усвідомлюємо, що в момент смерті людська душа – те, що становить основу особистості, – залишає тіло й відправляється призначеним їй згори шляхом. Ми усвідомлюємо це, але важко приймаємо.

Що то було б за прозріння, якби кожен зрозумів, що існування особистості не завжди пов’язане з фізичним існуванням! Бог – Особистість, хоча не обмежений матеріальними межами. Він відчуває, мислить, любить, прощає нас і співчуває нам у наших бідах і печалях.

Попередній запис

БОГ – ХТО ВІН?

Наступний запис

Бог святий і праведний