Боротьба з ворогами

Отже, диявол, світ і плоть – три ворога віруючих людей. Наше християнське ставлення до них має виражатися одним словом – зречення. З цими ворогами не може бути ніяких переговорів, у боротьбі з ними не може бути жодних компромісів і поступок. Перебувати в Христі, як сказано в 15-му розділі Євангелія від Івана, може тільки християнин, що живе в світі, але не належить світові. Цій темі присвячене все послання апостола Павла до ефеської церкви: «Павло, з волі Божої апостол Христа Ісуса, святим, що в Ефесі, і вірним у Христі Ісусі» (Еф. 1:1). Віруючі Ефеса жили за земною, тимчасовою адресою, постійна ж їхня «прописка» була на небесах, «у Христі Ісусі». Що стосується диявола, то йому можна протистояти лише в тій мірі, в якій ми присвячуємо себе Богові. Біблія говорить: «А оце перемога, що світ перемогла, віра наша» (1Ів. 5:4). Про плоть Біблія говорить наступне: «…ходіть за духом, і не вчините пожадливості тіла» (Гал. 5:16).

Хто вступив у битву зі спокусами, у цих рядках може почерпати надію та радість. Ви не самотні в цій битві! У Посланні до римлян (8:13) сказано: «…коли духом умертвляєте тілесні вчинки, то будете жити». Згадайте, що Ісус Христос обіцяв ніколи не залишати вас. Пам’ятайте обітницю Ісуса про те, що, покинувши землю, Він пошле нам Духа Святого, названого Утішителем, Який допоможе нам повсякчас і буде «з нами довіку» (Ів. 14:16). Він – Третя Особа Трійці. Ісус сказав: «Я не кину вас сиротами, Я прибуду до вас!» (Ів. 14:18). Ісус порівняв Себе з виноградною лозою, а віруючих – з її гілками (див. Ів. 15).

Дух Святий – найбільша сила в світі сьогодні. Часи Старого Заповіту можна назвати періодом Бога Отця. Час життя Ісуса Христа став періодом Бога Сина. Після сходження Духа Святого в свято П’ятидесятниці люди живуть в епоху Бога Духа Святого. Біблія закликає: «…наповнюйтесь Духом!» (Еф. 5:18). Наповнюватися Ним слід постійно, це постійний процес. Христос прийшов, щоб явити людям Бога та Його діяння, спокутувати людство; Дух Святий прийшов, щоб Христос був присутній у житті кожного віруючого, щоб кожен, хто вірує, міг розповісти про спокуту Ісуса загубленому, гинучому світові.

Біблія говорить, що в той момент, коли ви звертаєтеся до Христа як до свого Спасителя, Дух Святий входить у ваше серце й заповнює його. І про ваше тіло сказано: «…ваше тіло – то храм Духа Святого, що живе Він у вас…» (1Кор. 6:19). Апостол Павло попереджав, що людина без Духа Святого не може бути християнином.

Але я вже чую заперечення: «А я не відчуваю Його присутності в серці, не відчуваю Духа Божого в собі».

Віра є фактом

Не покладайтеся на свої почуття – не вони спасають. Присутність Духа можна відчувати, а можна й не відчувати. Тож прийміть Його присутність як факт. Повірте в те, що Він живе у вашому серці зараз і допомагає вам жити, як личить християнинові. Він живе в вас, щоб примножувати славу Христа й тим самим забезпечити вам щасливе, світле, вільне від гріха життя.

Біблія закликає: «…наповнюйтесь Духом!» (Еф. 5:18). Якщо ви сповнені Духом, то й плоди принесете духовні: «…любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра, лагідність, здержливість» (Гал 5:22,23). Заповідь про сповнення Духом не можна сприймати як щось неважливе. Це духовний обов’язок християнина.

Звідки ви знаєте, що ви сповнені Духом? Як людина виповнюється Духом? Чи має це супроводжуватися емоціями? Не обов’язково. Коли ви віддаєтесь Духові, знання про себе з’єднується зі знанням про Нього й через віру приходить усвідомлення того, що ви сповнені Духом Святим. Це означає, що Бог може розпоряджатися вами безроздільно. Посвячення насправді означає підпорядкування Йому – повне, беззастережне, необоротне. «Тож благаю вас, браття, через Боже милосердя, повіддавайте ваші тіла на жертву живу, святу, приємну Богові, як розумну службу вашу» (Рим. 12:1).

Тільки освячений, сповнений Духом християнин може перемогти світ, диявола і плоть. Дух Святий буде боротися за вас: «Бо ми не маємо боротьби проти крови та тіла, але проти початків, проти влади, проти світоправителів цієї темряви, проти піднебесних духів злоби» (Еф. 6:12). Це духовна битва. Звичайна зброя проти цих ворогів безсила. Тільки ставши провідниками Духа, дозволивши Йому битися за нас, ми можемо розраховувати на перемогу. Не приховуйте від Христа нічого. Нехай Він стане вашим Господом і Вчителем. Він сказав: «Ви Мене називаєте: Учитель і Господь, – і добре ви кажете, бо Я є» (Ів. 13:13).

Я вірю, що саме зречення себе й є тією ознакою, за якою ми дізнаємося про присутність у житті плодів Духа Святого. Але людина, яка заявляє: «Я сповнений Духом», ставить себе в скрутне становище. Чи говорив хоч один із апостолів або учнів Христа про себе: «Я сповнений Духом»? Про них говорили, що Дух перебував у них. А той, кого турбує і тішить лише його незабутнє «я», може прославитися лише своїм егоїзмом. Справедливо зауважив один віруючий: «Людське „я“ є духовним дисбалансом».

Один малюк засунув у вузьке горло вази свою ручку й не зміг витягти її. Після його багаторазових, але марних спроб звільнитися батько зрозумів причину утруднення: «Ти стискаєш руку в кулачок, розтисни долоню, і рука вийде сама». На це син заперечив: «Якщо я розтисну її, мій грошик залишиться у вазі».

Можна посміхатися дитячій наївності, але щось схоже відбувається з багатьма дорослими – вони тримаються за те, що їм пропонує світ, і не хочуть розтиснути руку. Тому-то вони ніяк не можуть звільнитися. Я благаю вас, киньте свій дорогоцінний п’ятачок! Підкоріться Богові, нехай Він командує вашим життям.

Отже, ви повністю довірили себе Христові. Пам’ятайте тепер, що Бог прийняв усе те, що ви принесли Йому в жертву. «…Хто до Мене приходить, Я не вижену геть…» (Ів. 6:37). Ви прийшли до Нього, і Він прийняв вас. Він не вижене вас геть!

Плоди Духа Святого

Але не тільки мужністю нагородить вас Дух, Він виплекає Свої плоди у вашому серці. Ці плоди мають духовне походження й не з’являються самі по собі. Вони ростуть завдяки надприродній силі. Перший з цих плодів – любов (див. Гал 5). З любові виростають і всі інші плоди Духа. «Якщо будете ви зберігати Мої заповіді, то в любові Моїй перебуватимете, як і Я зберіг Заповіді Свого Отця, і перебуваю в любові Його… Оце Моя заповідь, щоб любили один одного ви, як Я вас полюбив!» (Ів. 15:10,12). Ми повинні відрізняти плоди Духа від дарів Духа. Дари людині даються, плоди виростають. На гілці можуть з’явитися виноградні грона, тільки якщо гілка знаходиться на лозі. Щоб отримати дари Духа, людині треба бути вкоріненою в Христі.

Як уже було сказано, у нас Дух Святий проявляється, коли ми зрікаємось себе. Тому якщо людина занадто явно відчуває присутність у собі духовного дару, то це, скоріше за все, лише прояв усе того ж егоїзму.

Ще один плід Духа – радість. Одна з основних рис, притаманних християнинові, – це внутрішня радість, яка не залежить від обставин. «Радість у Господі – це ваша сила!» (Неєм. 8:10). С. Д. Гордон, відомий релігійний письменник, про радість сказав так: «Радість – це християнське слово й християнська якість. Вона – зворотний бік щастя. Щастя ми відчуваємо, стаючи співучасниками приємних подій. Джерело радості – глибше. Це джерело ніколи не зсякає й не пересихає, якими б не були зовнішні обставини. Таку радість дає тільки Ісус. Музика радості звучала в Його серці, незважаючи на загрозливу тінь хреста. Радість неймовірна й незбагненна з людської точки зору, дає її тільки Він».

«Справжню радість, – говорив місіонер сер Вілфред Гренфелл, – приносить не легке життя, багатство чи людська похвала. Вона приходить, коли відчуваєш, що ти робиш корисну справу». Олександр Мак-Ларен сказав наступне: «Гнатися за радістю – значить її втратити. Набути її можна, лише чесно дотримуючись своєї дороги, не думаючи при цьому про неї. Тоді вона, як овечка, прибіжить сама, і ми обов’язково зустрінемо нашу улюбленицю Радість, цього ангела Божого, на своєму шляху».

І настане мир. Апостол Павло сказав: «У всьому нас тиснуть, та не потиснені ми; ми в важких обставинах, але не впадаємо в розпач. Переслідують нас, але ми не полишені; ми повалені, та не погублені» (2Кор. 4:8,9). Ми могли б продовжити цей незвичайний список: довготерпіння, милосердя, віра, лагідність, стриманість – усі ці незвичайні плоди присутні в житті тих, хто по-справжньому довірився Христові й сповнений Його Духом.

Перемога буде за вами! Прагніть до неї! Вона ваша за правом нового народження. Це не означає, звичайно, що в християн не буде в житті поразок і падінь. Але серед усіх проблем нас досягає мир Божий.

Попередній запис

Світ

Наступний запис

ПРАВИЛА ХРИСТИЯНСЬКОГО ЖИТТЯ