Ведені прагненням чеснот

Сьогодні молодь дуже схильна до медіаресурсів як до головних засобів своїх духовних пошуків. У пошуку Бога вони використовують вебсайти, додатки, соціальні мережі, текстові повідомлення, блоги, електронну пошту, твітер, онлайн-відео, онлайн-чати та відеоконференції. Ці «діти цифрової епохи» передусім цікавляться віртуальними відповідями на важливі життєві загадки. Коли попередні покоління розмовляли про Бога на річці, перучи одяг, або в полі, збираючи врожай, то це покоління шукає Бога в інтернеті, відкриваючи нові шляхи формування духовної свідомості. Вражаючий приклад змін завдяки технологіям ми прочитали в місцевій газеті «Трентон Таймз»: «Із іншого краю світу батько вітає новонароджену дочку». Джеймс Рід, який перебував у Кувейті, спостерігав за народженням своєї другої дочки через програму «Скайп». Такі сімейні відеоконференції із залученням Інтернету доволі поширені в країні, коли родичі таким чином присутні під час народження.

Отже, як нам відповісти на важливість Інтернету в житті дорослих синів і доньок? Де є Бог у віртуальному світі? Як молитися за синів і доньок, що є носіями віртуальної культури?

Для нас використання таких засобів спілкування, як фейсбук, електронна пошта, скайп та чат допомагає розуміти щоденні потреби наших синів і доньок. Через це наші заступницькі молитви можуть бути актуальнішими. Наприклад, можемо молитися за нашу дочку, коли в неї затопило підвал, або за нашого сина, коли він потрапив у ДТП (про що ми дізналися з фейсбуку). Якщо ви вже підтримуєте зі своїми дітьми зв’язок через Інтернет, дізнайтеся, як можна використовувати їхні комунікації для молитовних прохань або розгляньте можливість «промовляти» молитви через електронну пошту чи фейсбук. Ось що ми робимо у відповідь на цей заклик.

 • Поділіться з ними посиланнями на церковні інтернет-ресурси.
 • Досліджуйте такі питання, як зв’язок між технологією і сімейним життям.
 • Діліться думками про події, які мають значення для обидвох поколінь.
 • Опублікуйте старі (але які не будуть ставити їх у незручне становище) сімейні світлини у фейсбуці, де ви можете створити «спільний родинний сайт». Ми таким чином знайшли багато племінниць і племінників, як-от Браян, який так прокоментував фото своєї матері у фейсбуці: «Коли вона помирала, я сидів біля неї аж до кінця. Це були два найдовші дні мого життя. Мені так її не вистачає».
 • Посилайте чи публікуйте листівки на Різдво, Великдень та інші важливі свята.
 • Щодо соціальних мереж, то використовуйте фейсбук для того, щоб «дружити» з дорослими дітьми. Підбадьорюйте їх під постами з подіями, які вони публікують на своїй сторінці. Якось Тереза відповіла внучці тітки Лілі (з п’ятого розділу) на ім’я Бренда, в якої було серйозне захворювання легень. Провівши багато місяців на кисні, Бренда написала: «Я так хотіла б, аби мене від’єднали від цього апарату хоча б на день, на один лише день!» Тереза відповіла: «Уяви, що цей апарат є чимось, схожим на валізу, наповнену маленькими подарунками, які ти відкриваєш під час кожного вдиху».
 • Жертвуйте молитви за молодих людей, коли вони у Фейсбуці просять про допомогу. Коли братова дружина попросила про молитви за свого чоловіка, хворого на рак печінки, на її прохання зголосилося 13 людей, написавши повідомлення на зразок: «Буду молитися», «Я з тобою», «Господи, май милосердя» і «Він у наших молитвах».
 • Коли спілкуєтеся в чаті чи постійно переписуєтеся, попросіть перейти до телефонної розмови.
 • Діліться в Інтернеті музикою, зокрема піснями прослави чи іншими християнськими піснями.

Якщо відчуваєте певні вагання щодо вивчення цих нових форм технологій, нехай вас надихне заклик св. Івана-Павла II: «Через Інтернет на мільйонах комп’ютерних моніторів по всій планеті з’являються мільярди зображень. Чи з’явиться обличчя Христа, чи буде чутно Його голос у цій галактиці зображення і звуку? Бо лише тоді, коли видно Його обличчя і чути Його голос, світ пізнає радісну звістку про наше відкуплення… Наважусь запросити всю Церкву сміливо переступити цей новий поріг, ступити в глибину мережі, щоб тепер, як і в минулому, величне поєднання Євангелії та культури могло виявити світові «знання слави Божої в Особі Христовій» (2Кор. 4:6).

ПИТАННЯ ДЛЯ РОЗДУМІВ

 1. Яким є ваш досвід духовного голоду і пошуку сенсу власного життя? У житті сина або дочки? Як терміни «духовний» і «релігійний» сьогодні пов’язані чи не пов’язані між собою у вашому житті чи в житті ваших дорослих дітей?
 2. Які докази певного виду навернення ви помічаєте в житті ваших сина чи доньки – духовного, християнського, церковного, інтелектуального, морального або соціально-політичного? За який вид навернення ви молитеся найчастіше і яким чином?
 3. Нині ми маємо багато можливостей спілкуватися крізь час і простір, а також крізь покоління. Якому засобу спілкування ви віддаєте перевагу – телефону, звичайній пошті, електронній пошті, надсиланню повідомлень, соціальним мережам чи онлайн-чатам? Який метод найбільше подобається вашим дорослим дітям? Який компроміс ви знаходите між цими уподобаннями?

МОЛИТОВНІ НАВИЧКИ

Молимося, використовуючи певні частини з молитви «Вірую».

Святий Амвросій (337-397 рр.) ставився до молитви «Вірую» як до «духовної печатки, розважання нашого серця, [і] скарбу нашої душі». Символ віри – це ствердження нашої віри. Стосовно Бога якою є твоя віра? Брат Джона Боб за весільним столом своєї дочки молився першим рядком «Символу віри» своїми словами: «Боже, я вірую, що Ти благословляєш наші сім’ї. І дякую Тобі, Боже, за ті благословення, які ми отримуємо щодня, щогодини, щохвилини, незалежно від того, знаємо ми про них чи ні. Амінь».

Крок 1. Вкажіть ім’я дорослої дитини на місці пропусків. А тоді розважте над цими персоналізованими окремими твердженнями з Апостольського Символу віри.

Крок 2. Оберіть рядок, який вразив вас найбільше. Повторіть його кілька разів. Тоді перекажіть його своїми словами або доповніть його так, як поведе вас Святий Дух.

 • Вірую в Бога, Отця вседержителя, мого Отця і Отця мого/моєї
 • [Вірую в Бога] Творця неба і землі, мого Творця і Творця
 • І в Ісуса Христа, Сина Божого, мого Господа і Господа
 • [Вірую, що Він] воплотився з Духа Святого, Який також дає мені сили і дає сили і Марії Діви.
 • [Вірую, що Він] страждав за Понтія Пилата, був розп’ятий, помер і був похований. Я знаю, що Він був розіп’ятий за мене і за
 • [Вірую], що Він воскрес на третій день заради мене і заради
 • [Вірую], що Він вознісся на Небо і сидить праворуч Отця, де молиться за мене і за
 • [Вірую], знову прийде зі славою судити живих і мертвих, і мене, і
 • Вірую в Духа Святого, джерело мого життя і життя
 • В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву, мій правдивий дім і дім
 • [Вірую в] одне Хрещення на відпущення гріхів, особливо мого гріха _________ щодо моєї сім’ї.
 • [Вірую у] воскресіння мертвих і життя вічне для мене, а особливо для
 • Амінь. Вірую! Допоможи моєму невірству!
Попередній запис

Прагнення мати духовну домівку

Наступний запис

Молимось, коли наші дорослі діти перебувають у небезпеці