Відповідати з героїзмом

І нарешті, третім важливим атрибутом відповіді на покликання, після готовності та щирості, повинен бути героїзм. Саме такий героїзм, до якого Ісус закликав Своїх учнів, словами: «Будьте смілі,… не лякайтесь!» (Мр. 6:50). Ісус звертається до Своїх учнів, щоби вони були мужніми та відважними, закликає їх, щоби вони не боялися, тобто перестерігає їх перед страхом.

Страх є тим, що паралізує людину. Страх робить людину безсердечною та жорстокою. Саме страх змушує людину грішити. Найбільшим страхом людини є страх смерті. Тим то Ісус закликає Своїх учнів, щоби вони не мали страху. Людина не повинна мати іншого страху, окрім остраху Божого. Бо, як навчає книга Приповістей: «Страх Господній – початок премудрости» (Пр. 1:7), це острах образити Бога та провинитися перед Ним, коячи гріх.

Правда, що після Свого заклику Бог не знищує людської особистості, не забирає від неї її слабостей та немочі. Людина й далі залишається слабкою. Проте, страх перед викликами та обов’язками не може перешкодити відповісти на заклик Божий та закрити нам шлях покликання. Бог, Який дарує покликання, дарує також силу та мужність перемагати обмеження та слабкості, бо покликання це Його ласка. Натомість завдання людини є відповідати на заклик Божий з такою відвагою, що штовхає аж до героїзму.

Говорячи про відважну відповідь людини на покликання, папа Франциск каже, що ми не повинні чекати, коли будемо досконалими, щоби відповісти на Божий заклик, ані боятися наших обмежень та немочей, але приймати голос Божий з відвагою та героїзмом. Бог не вимагає від нас святості та досконалості перед прийняттям покликання, навпаки, Він хоче, щоби ми стали святими та досконалими на тому шляху та в тому стані, до якого Він нас кличе. Героїзм є однією з важливих рис для тих, хто бажає наслідувати Христа в монашому житті, оскільки це життя щоденного самовідречення та змагання до святості. Святий Василій Великий називає монахиню чи монаха воїном Христа. Василій каже так: «Де перебуває цар Христос? На небі. Туди й ти прямуй, воїне. Забудь про земний спокій. Жоден із воїнів не набуває маєтків, не купує землі, не займається торгівлею для примноження своїх статків. …Він зносить труди численних походів і нічних варт, потерпає від холоду й спеки, вступає в чимало сутичок, наражає себе на великі небезпеки, часто дивиться в очі смерті, але славній смерті…». Тим то чеснота відваги та героїчності надзвичайно важлива для того, хто бажає обрати подібне життя.

Однак, героїзм є необхідним не тільки для монахинь та монахів, чеснота героїчності є невіддільним елементом також для вибору інших станів життя. Наприклад, папа Франциск говорить про «героїзм сімейного життя». Згідно зі словами папи, героїзм сімейного життя – це той героїзм чоловіка та дружини, батьків та дітей, який є прихованим, це той героїзм, який здійснюється з ніжністю та любов’ю. Отож, можна стверджувати, що героїзм – це та риса, якою повинна відзначатися кожна людина, яка бажає відповісти на покликання.

Святий папа Павло VI, говорячи про великий героїзм сучасної молоді, каже, що душа молодої людини сьогодні можливо більше, ніж будь-коли придатна для того, щоби прийняти та відповісти на незбагненний Божий заклик. Бо молодь сьогодні більше, ніж будь-коли, спрагла цінностей та абсолютів. Сучасна молодь не хоче слів, вона шукає фактів, хоче особистого свідчення, хоче будувати новий світ.

Таким чином, можемо побачити, наскільки важливими є всі ці атрибути, можемо сказати «чесноти», з якими людина повинна відповідати на заклик Божий. Запрошуючи та кличучи людину, Бог обдаровує її неоціненним даром Своєї любові й тим самим очікує від неї взаємної любові у відповідь, любові, що не полягає в порожніх словах та обіцянках, але такої любові, яка виявляється в конкретних вчинках. Зокрема, у таїнстві покликання таким вчинком буде відповідь людини на заклик Божий, відповідь відважна, щира та героїчна.

Попередній запис

Відповідати зі щирістю

Наступний запис

ВІРНІСТЬ ОБРАНОМУ ПОКЛИКАННЮ