Відповідь в ім’я любові

«Коли ми перебуваємо в якійсь смертельній небезпеці, то не втрачаймо відваги, а твердо довіряймо Богові, бо де є найбільша небезпека, там є і найбільша допомога від Того, хто хоче називатися нашою «допомогою» в часи мирні і в часи страждань». Св. Амвросій.

На певному етапі ваших молитов під час кризи важливо відмовитися від власних планів допомоги. Тож повернімося до трьох останніх питань про надання підтримки, оскільки батькам, що моляться, дуже важливо над ними роздумати: Як мої дорослі діти можуть з цим упоратися? Як я можу бути разом із сином чи донькою, поки вони вирішують цю ситуацію? Що я можу зробити як мати чи батько? Спершу може спасти на думку, що ці запитання розміщені в неправильному порядку. Але це не так. Пригадайте: коли доросла дитина перебуває в небезпеці, ми часто емоційно повертаємося в той час, коли вона була немовлям, у дошкільному віці чи школярем. І це нормально. Біл пережив такий досвід у спілкуванні з сином Пітером. За пів року до того Пітер саме переїхав із сім’єю до нового міста і там втратив нову роботу. Біл зловив себе на тому, що скомандував: «Сідайте всі в машину і їдьте додому!». А далі спинився, вибачився і сказав: «Вибач. Мені не слід було так казати. Які твої варіанти?» Біл старався не перетнути особисту межу і не позбавити сина його гідності та відповідальності дорослої людини.

Але добре й те, що Біл зателефонував Пітеру. Батьки можуть бути джерелом справжньої розради й підтримки, коли їхні дорослі діти зустрічаються з труднощами. Ви завжди можете вислухати. Ви завжди можете сказати їм, що саме від них почули. Ви можете збільшити кількість часу, який з ними проводите. (У важкі часи розмова раз чи двічі на день буде цілком доречною). Ви можете підтримати своїх сина чи доньку, допомагаючи їм скласти список їхніх потреб та їхніх особистих можливостей у кризовий період. Можете допомогти їм отримати підтримку від сім’ї та професіоналів. Підтримувати дорослу дитину всіма цими маленькими актами милосердя є одним із найцінніших батьківських дарів.

Оскільки ця книжка про молитву, а не про батьківство як таке, ми пропонуємо в час, коли дочка чи син перебувають у небезпеці, використовувати адаптовані діла милосердя для тіла (Мт. 25:40) як допомогу у вашій молитві. Цей список пропонує євангельський підхід до наших діл. Пригадаймо собі, що в ранні століття історії нашої Церкви ці діла милосердя передусім розглядали як вчинки Ісуса Христа щодо нас. Він є Той, Хто входить у наш хаос і приймає на Себе всяку небезпеку. Тому метою для кожного нашого вчинку стає вираження нашої любові, яка так міцно вкорінена в люблячу присутність Ісуса в наших сім’ях.

  • Під час голоду. З яким голодом стикається моя дитина? Як моя дитина може втамувати цей голод? Як мені бути присутнім чи запропонувати поживу?
  • Під час спраги. Про яку спрагу йде мова? Як може моя дитина втамувати цю спрагу? Як я можу бути присутнім або корисним?
  • Під час відсутності дому. Якого дому моя дитина найбільше потребує? Де моя дитина може знайти прихисток? Який вид прихистку можу забезпечити я?
  • Під час хвороби. Як моя дитина може отримати зцілення в цьому разі? Як я можу розповісти про зцілювальну присутність Бога? Як я можу відвідати її?
  • У в’язницях усіх видів. Як моя дитина може рухатися в напрямі нової свободи і надії? Як я можу відобразити свободу і прощення Боже?
  • Під час смерті. Як може моя дитина найкращим чином оплакати й поховати померлого? Як мені наслідувати Марію біля підніжжя хреста?

Пропонуємо приклад матері, яка виявила творчість у підтримці дорослої дитини під час її хвороби. Дочка Анжели зламала руку. Це був болючий перелом, гіпс наклали на кілька тижнів. Анжела хотіла допомогти з пранням, але не могла цього зробити через хронічний бурсит плеча. Тож двічі на тиждень Анжела возила свою племінницю Пем до дочки, аби та допомогла з пранням. За три тижні Анжела запросила їх обох на обід. Пам’ятайте: координація послуг важлива в сімейному житті, тобто ви можете уповноважувати інших допомогти. Шукайте для вашої сім’ї творчі можливості, щоб спільно виявляти Боже милосердя. Розгляньте способи, як разом бути знаком любові воскреслого Ісуса.

«Я бачу у світі безмежну кількість розіп’ятих людей, але тільки незначна частка розіп’ята любов’ю Ісуса. Дехто розіп’ятий власним егоїзмом і надмірною любов’ю до світу, але щасливі ті, хто розіп’ятий за любов до Ісуса; щасливі ті, хто живе і помирає з Ісусом на хресті». Св. Іван Ед (1601-1680 рр.).

ПИТАННЯ ДЛЯ РОЗДУМІВ

  1. Яких з небезпек зазнавали члени вашої сім’ї? Які серйозні труднощі траплялися в житті ваших дорослих дітей? Як ці труднощі вплинули на вас? Як ці труднощі можна було віддати Богові?
  2. Виберіть один чи два образи страждання із псалмів, які пропонуємо далі. Як вони торкаються вашого досвіду вирішення труднощів? Як вам вдається молитися в часі страждання? Що ці образи означають для вас як для батьків, що моляться?
  3. Сімейні трагедії часто опускають нас на коліна. Але чи залишаємося ми на колінах? Чи робимо ми щось більше, ніж те, що потрібно, щоб пережити кризу? Як посеред страждань отримуємо від Бога силу? Який рядок із молитви, поданої в цьому розділі, описує те, чого ви найбільше потребуєте, коли труднощі кидають виклик вашій вірі?

МОЛИТОВНІ НАВИЧКИ

Записувати особистий лемент.

Слово «ламент» походить із латинської і означає «стогнати» або «голосно тужити». Псалми-ламенти озвучують широкий спектр людських страждань. Деякі буквально передають стогін і крик, деякі – тугу через особистий страх, ще інші – скиглення. І навіть якщо ламент декого звучить так, наче він несповна розуму, це також акт віри, бо адресований до Бога. Деякі псалми випереджають на крок уперед і є понад наріканням, утверджують довіру до Бога.

Крок 1. Оберіть один із цих псалмів-ламентів: Псалом 13; 22:1-11; 42:1-5; 88:1-12; 130; чи 142. Моліться цим псалмом уголос і повільно. Тоді помоліться ним знову.

Крок 2. Пригадайте ті труднощі, з якими зіткнулася ваша дитина. Це може бути будь-що, велике чи маленьке, що поглинає ваші думки та викликає у вас найбільші переживання і страх. Тепер принесіть ці труднощі в Божу присутність, записуючи власний ламент.

Вітання (чи назва для Бога): _______________________

Опишіть загрозливу ситуацію кількома словами: _______________________

Крок назад. Підтвердіть Божу точку зору (образ зі Святого Письма або твердження з молитви «Вірую»): _______________________

Попросіть Бога про допомогу. Завершіть молитвою віддання: _______________________

Крок 3. Оберіть псалом довіри або подяки – Псалом 16; 23; 34:1-10; 91:1-10; 124; чи 145:1-13. Моліться повільно, уявляючи при цьому свою дочку чи сина поряд із вами.

Попередній запис

Моліться як «духовні ініціатори»

Наступний запис

Молимось про те, щоб наші дорослі діти відчували своє покликання