Користі Святої Тайни Покаяння
Дорогі брати й сестри! Якось після Святої Сповіді пані запитала св. Франциска Салезького: «Отче, що ви зараз думаєте про мене?» Божий слуга відповів: «Пані, ви свята. Так, ви насправді свята. Бо хто щиро й покірно визнає свої провини у Св. Сповіді й за них сердечно жалує, хоче бути Божої дитиною. І ви, пані, в цій хвилині, є Божою дитиною».
У сьогоднішній науці застановимось над необхідністю особистої сповіді та користями, що їх приносить нам Св. Тайна Покаяння.
І. Чому маємо сповідатися?
Дорогі брати й сестри! Ніхто не може сумніватись у необхідності Тайни Покаяння, бо вона обов’язково потрібна грішникам, щоб вони наново могли отримати освячуючу Божу ласку. Св. Тайна Покаяння необхідна до спасіння для кожної людини, що після Хрещення вчинила тяжкий гріх. Без Тайни Покаяння неможливо знову повернути втрачену освячуючу ласку.
Визнання гріхів – це природний вияв щирого жалю, свідомість провини і необхідна умова одержання прощення.
Не всі люди як слід розуміють вагу Святої Тайни Покаяння; деякі її відкладають чи занедбують. Дехто навіть намагається себе по-різному виправдати, мовляв, ще маю час, пізніше можу висповідатись! А нащо мені сповідь, чому я маю комусь розповідати про свої гріхи? Що люди скажуть, як я піду до сповіді, або що про мене подумає священик? Чи тепер не вистачає загального розрішення, як це практикують деякі церкви?
Свята Церква приписує «принаймні раз у рік сповідатися» і заохочує вірних, щоб приступали до Св. Тайни Покаяння. Одночасно навчає:
1. «Індивідуальна і повна сповідь, а також прощення гріхів становлять єдиний звичайний спосіб, за допомогою якого вірний, свідомий тяжкого гріха, осягає примирення з Богом і Церквою; тільки фізична чи моральна неспроможність виправдовує відсутність такої сповіді; у такому випадку примирення можна осягнути також іншими способами.
2. Розрішення гріхів одночасно багатьом каянникам без попередньої індивідуальної сповіді не може бути надане загальним способом, хіба що:
- загрожує небезпека і не вистачає часу священикові або священикам для уділення Тайни Покаяння кожному каянникові окремо;
- існує поважна необхідність, а саме: коли з уваги на кількість каянників немає достатньої кількости священиків для уділення каянникам, кожному зокрема, Святої Тайни Покаяння протягом певного часу, внаслідок чого каянники без власної вини мусіли б залишитися довгий час без сакраментальної ласки або прийняття Пресвятої Євхаристії; необхідність не вважається достатньою, коли сповідників немає напоготові тільки через великий наплив каянників, який може трапитись під час великої врочистості або паломництва.
3. Вирішити, чи існує така поважна необхідність, належить до єпархіяльного Єпископа…».
З цього Церковного припису бачимо, що тільки в точно визначених випадках можна користуватись загальним розрішенням.
Дорогі брати й сестри! Нам потрібно бути свідомими, що кожна наша сповідь – це особиста зустріч з Христом Спасителем. Вона є поновним актом на дорозі нашого навернення до Господа.
ІІ Користі Св. Тайни Покаяння
Дорогі брати й сестри! Ми бачили з Христової притчі, як євангельський батько, повний любови, милосердиться над своїм сином: усе йому прощає, забуває про все. І показує це в готовості, якою негайно приймає його додому, коли той повертається, прогайнувавши батьківське майно. У своїй радості, у шляхетній святковості, що розбуджує протест і заздрість старшого брата, який ніколи не віддалявся від батька ані не залишав своєї хати.
Подібно, як той батько в притчі, так Господь звільняє нас від усіх, навіть найважчих, гріхів. Він усе прощає, забуває про все тільки тому, що ми вже були втрачені для Нього й знову повернулися. Дає нам нову одежу, освячуючу ласку, тобто ласку Божого синівства, робить нас спадкоємцями Божого Царства, приготовляє бенкет, щоб звеличити наше повернення до Нього.
Св. Тайна Покаяння приносить нам багато ласк:
- привертає каянникові освячуючу ласку, якщо він її втратив через важкий гріх. Він знову стає Божою дитиною, Божим храмом, учасником Божої Природи й спадкоємцем Божого Царства;
- дарує вічну кару і коли не всю, то, напевно, частину дочасної;
- привертає каянникові всі заслуги, які він мав перед упадком у важкий гріх і через те втратив їх;
- прощає повсякденні гріхи, їх вину й також як не всю, то бодай частинно, за них дочасну кару;
- Св. Сповідь щоразу прибільшує освячуючу ласку і приносить багато допоміжних ласк;
- дає нам ще окрему таїнственну ласку, скріплює нашу волю проти нових падінь;
- нарешті, Св. Сповідь вливає в душу життєдайну силу, скріплює волю, виробляє характер, делікатність совісти, лікує душевні рани, приносить мир, радість і щастя; налагоджує стосунки між ближніми; вимагає досконалого виконування своїх обов’язків.
Дорогі брати й сестри! Св. Тайна Покаяння – це дуже дорогий дар нашого Спасителя і вона нам потрібна до спасіння нашої душі. Блудні сини завжди потребуватимуть Божого прощення. У нашому християнському житті ми повинні бути свідомими, що слід оживити нашу віру в Божу любов і милосердя та мати сильну надію на прощення. Належить правильно розуміти Св. Тайну Покаяння і з неї користати, поки маємо можливість. Святі сповідались часто. Тому-то цінімо Святу Тайну Покаяння і користаймо з неї завжди, сповідаймось добре, зі щирим жалем за гріхи та сильною постановою поправи.
о. Теодор Галіцький, ЧСВВ