Обітниці шлюбної присяги

Подружжя бере початок з любові чоловіка та жінки. Християнське подружжя – це спільнота двох осіб, чоловіка та жінки, об’єднаних у любові. Церква завжди ставила подружню любов у центрі християнського подружжя. Саме тому можуть одружуватися тільки ті, які вільно вибирають та взаємно люблять одне одного.

Насправді, кожна людина готується до подружжя вже від самого свого народження. Людина, що народжується і виростає в родині, бачить відносини своїх батьків, їхню любов та ставлення одне до одного, вже змалечку вчиться будувати відносини та виявляти любов до іншої особи. Папа Франциск зазначає: «Мабуть, найкраще приготовані до шлюбу ті, які від своїх батьків навчилися, чим є християнське подружжя». Проте, перед тим як укласти подружжя, особи повинні перейти спільний шлях приготування, на якому вони покликані навчитися любити конкретну людину, з якою прагнуть прожити все своє життя.

До подружжя потрібно готуватись. Така підготовка вимагає виховувати себе самого, здобувати чесноти та добрі риси характеру, особливо любов, терпеливість, здатність до діалогу та служіння ближньому. Тільки після перед подружнього приготування людина може прийняти вільне та обдумане рішення укласти Святе Таїнство подружжя та розпочати подружнє життя.

Церковний обряд Таїнства шлюбу передбачає, що молодята разом кладуть праві рука на Євангеліє, що виражає їхню взаємну згоду та єдність і промовляють слова шлюбної присяги, а саме: «Я (ім’я) беру тебе (ім’я) за жінку (за чоловіка) і прирікаю тобі любов, вірність і чесність подружню, і що не залишу Тебе аж до смерті». У цій формулі шлюбної присяги можемо виділити три важливі обітниці: найперше це любов, потім вірність, і нарешті подружня чесність.

Любов, що її обіцяє особа в момент шлюбу, відображає любов Божу до цілого людства. Любов, яка не є епізодичним жестом, але постійним союзом між Богом та людиною. Окрім цього подружня любов є символом любові, що її плекає Христос до Своєї Церкви. Тут йдеться про любов у служінні та самопожертві. У подружньому житті не достатньо любити одне одного, потрібно любити так, як Христос полюбив, а отже до смерті. Це означає, що християнське подружжя покликано переживати ту саму любов, яку виявив Христос віддаючи Себе на Хресті .

Наступною обітницею шлюбної присяги є подружня вірність. У цій обітниці двоє осіб обіцяють одне одному взаємну відданість та виключне дарування одне одному на все своє життя. Іншими словами, обітницю подружньої вірності можна передати фразою: «Ти є моїм, а я твоєю по всі дні мого життя». Саме тому, Церква навчає що: «За своєю природою подружня любов вимагає від подружжя незламної вірності. Це наслідок взаємного дарування подружжя одне одному. Любов прагне бути постійною. Вона не може бути тільки «до нового рішення». Тож вірність – це постійність у дотриманні даного слова.

Подібно, як подружня любов символізує любов Божу, так само й подружня вірність виражає Божу вірність. Скільки разів, протягом історії спасіння, людина відверталася від Бога, скільки разів грішила та зраджувала Богові, однак Бог ніколи не порушував Свого союзу з людиною, але завжди напоумляв, прощав і приймав її як Свою улюблену дитину. Це дуже гарно зображає євангельська притча про «Милосердного Батька» (див. Лк. 15:11-32), в якій Батько багато років очікує свого блудного сина, і коли той нарешті повертається, Батько виявляє йому велику любов та милосердя. Отож, якою великою є вірність Бога, яка є більшою за будь-яку невірність та зраду людини, такою ж міцною повинна бути подружня вірність. Вірність, що перевищуватиме будь-які спокуси, слабкості та невірності.

Третьою обітницею шлюбної присяги є подружня чесність. Бути чесним означає бути щирим та відвертим. Можемо сказати, що подружня чесність – це зібрання багатьох чеснот, таких як щирість, правдивість, добре ставлення, відвертість простодушність та багато інших. Бути чесним у подружжі означає бути відкритим одне до одного, приймати одне одного справжніми й не грати ролей, не вдавати не обманювати, а бути правдивими та щирими.

Подружня чесність надзвичайно важлива, бо чесність є тією чеснотою, яка об’єднує. Подружжя – це єдність, це союз двох осіб, які творять одне ціле. Щоби цей союз був міцним і тривалим – важливою є чесність. Чесність будує зв’язок довіри одне до одного, а довіра єднає. Наскільки важливою є єдність, можемо зрозуміти зі слів Ісуса Христа, Який сказав: «І коли царство поділиться супроти себе, не може встояти те царство. І коли дім поділиться супроти себе, не може встояти той дім» (Мр. 3:24,25). Отож бачимо, якою важливою є подружня чесність.

Проте Таїнство подружжя це не тільки присяга взаємних обітниць. Подружжя є більшим за подружні обітниці, кожне подружжя укладене між двома охрещеними є Святим Таїнством, є тим даром ласки, знаком та присутністю любові Христа до Своєї Церкви. Папа Франциск навчає: «Не можемо обіцяти, що впродовж життя матимемо ті самі почуття. Але можемо мати спільний стабільний проект, зобов’язання любити й разом аж до смерті жити багатством почуттів. Любов, яку обіцяємо в шлюбі, перевищує всі емоції, почуття і душевні стани, хоча може їх містити в собі. Це глибша любов, це вибір серця, який охоплює всю нашу істоту».

Укладаючи Таїнство шлюбу, двоє осіб, чоловік та дружина, складають подружні обітниці і беруть на себе подружні обов’язки та відповідальність, перш за все як особи вільні та непримушені. Цей обов’язок зобов’язує їх на все життя любити та шанувати одне одного, а також зберігати одне одному вірність та чесність подружню.

Таким чином можемо стверджувати, що внаслідок обітниць, складених у подружній присязі, народжуються постійні подружні обов’язки любові, вірності та чесності в повному даруванні себе та прийнятті іншого. Якщо подружня любов виявляється в збереженні вірності одне одному, то подружня вірність полягає також у збереженні подружньої чистоти, до якої покликана кожна подружня пара.

Попередній запис

ОБОВ’ЯЗКИ ПОДРУЖНЬОГО ЖИТТЯ

Наступний запис

Подружня чистота