Пошук рішення

У наш час загальної кризи багато хто збився зі шляху. Вони зрозуміли, що, покладаючись у житті тільки на себе, лише погіршують своє становище, і здалися.

У 80-ті роки XX століття різко збільшилася кількість самогубств. За останні десять років число самогубств серед дітей у віці від 10 до 14 років потроїлося. Щороку півмільйона людей роблять спробу накласти на себе руки, і 50 тисяч при цьому гинуть. У 1981 році більше людей покінчило з собою, ніж загинуло від рук убивць.

Не знайшовши відповідей на свої життєво важливі запитання, тисячі американців, серед яких багато підлітків, розпрощалися з життям у рукотворному раю, гордо іменованому «цивілізацією».

За останні два десятиліття рівень розлучень також підскочив: кожний другий шлюб закінчується розлученням, та ж статистика справедлива й щодо прихожан церкви. Тобто розлучень тепер на сто відсотків більше, ніж на початку XX століття.

Ми граємо в дорогі ляльки, а в цей час ціла індустрія використовує дітей у зйомках порнофільмів. Ми звикли до новин про аборти, про сурогатних матерів, банки сперми тощо. Збочення й жорстокість проникли в наші сім’ї.

«Що ж тепер? – запитаєте ви. – Хто ми й куди йти далі?» Я скажу вам про те, хто ми такі. Ми – нація людей з порожніми душами. Уми переповнені знань, а в душах – порожнеча.

Наша молодь, засмучуємося ми, неенергійна, вона втратила напористість, бажання працювати й досягати успіху. Щодня мені доводиться слухати скарги батьків на те, що їхні діти не бажають працювати, живуть на всьому готовому. Батьки не розуміють причин цього, і їм важко визнати, що душа їх добре освіченого, з любов’ю вихованого чада порожня, що діти сьогодні навіть уявлення не мають про дух, який перетворює працю в радість. Тому для руху вперед їм і не вистачає рішучості, волі. Звідки це спустошення? Воно – від незнання своєї духовної історії, молоді люди не розуміють, навіщо живуть, до чого прагнуть.

Сьогодні молодь шукає, куди йти, чому присвятити себе в майбутньому. Молодим людям потрібен зразок для наслідування, мета.

Вони чимось нагадують ряди чудових нових автомобілів, досконалих аж до останньої деталі. Одна біда – у баках у них немає палива. Прекрасний зовнішній вигляд, а всередині нічого: ніщо їх не заводить, ніщо не змушує рухатися на повній швидкості вперед. Так вони й стоять, поступово іржавіють. Їм нудно!

Масштаби нудьги

Кажуть, в Америці в процентному співвідношенні нудьгуючих людей більше, ніж в інших країнах. І це не дивно – всіляких штучних веселощів нам не позичати. Ось вони, наслідки внутрішнього спустошення: люди вже навіть не можуть розважити себе самі. Вони платять іншим, щоб ті їх розважали, смішили: нехай хоч ненадовго в серці оселиться відчуття тепла й затишку, нехай публіка забуде про страхітливе почуття порожнечі й самотності.

Нудьга – не найцікавіша тема, скаже хтось, чого про неї говорити? Всі іноді нудьгують, це ж природно. Так, та не так! Нудьга й апатія завойовують серця людей, опановують їхні уми. Людина – єдине створіння Творця, схильне до нудьги. Мені доводилося, звичайно, бачити й нудьгуючих тварин, але тільки в зоопарку. Жодна інша жива істота, крім людини, не може набриднути самій собі. Це дуже важливо розуміти! Адже Творець нічого не робить просто так, без мети. І якщо вже Він створив людину здатною нудьгувати, це не випадково.

Нудьга – один із кращих способів виявити внутрішню порожнечу. Як термометр вимірює температуру тіла, так нудьга реєструє стан духу. Коли ніщо не радує, значить, у душі людини утворилася порожнеча. Але ми знаємо, що порожнечі природа не терпить. Один з непорушних законів природи говорить: порожнечу треба заповнювати, і негайно.

Нація людей із порожніми душами

Щоб зрозуміти долю такої нації, не треба робити екскурси в історію стародавніх віків. Перед нами приклади з новітньої історії – Німеччина та Італія 20-30-х років минулого століття. Вакуум у душах більшості громадян цих країн заповнився стрімко. Якби в серцях людей жив Дух Божий, сп’яніння нацизмом і фашизмом у Німеччині й Італії не було б настільки масовим. Помилкові ідеології легко підкорюють порожні розум і серце. Природа не терпить порожнечі, і чим будуть заповнені наші розум і серце, залежить від нас.

Так, сьогодні ми – нація людей із порожніми душами. Ми пробували заповнити серце й розум наукою та освітою, добробутом і задоволеннями, а ще багато чим таким, що здавалося нам необхідним для насиченого життя. Ми терпимі, а значить, наше суспільство може вмістити й капіталізм у всьому його блиску й убогості, та безбожний комунізм. Але ми все одно спустошені. Чому? Тому що Творець створив нас для Себе, й нам неможливо стати цілісними людьми, відчути свою повноту без спілкування з Ним.

Майкл Новак, відомий християнський журналіст, в інтерв’ю для «Пресвітеріанського журналу» від 2 листопада 1983 року так описав сучасне суспільство: «Соціалізм – система, придатна для святих… а демократичний капіталізм годиться тільки грішникам». Журналіст вважає, що в нашому світі соціалізм побудувати не вдасться.

Багато століть тому Ісус сказав: «Не хлібом самим буде жити людина…» (Лк. 4:4). Але ми не надали цьому значення, намагаючись жити на одному хлібі.

Ми не в змозі витримати жахливу порожнечу власної душі, нам не під силу дивитися на пусту, безлюдну дорогу попереду. Ненависть, жадібність, пристрасті, що роздирають зсередини, втомили нас смертельно. Але щоб їх позбутися, їх треба замінити на щось краще.

Є вислів: час не чекає. Сьогодні ми оточені частоколом атомних бомб. Нам більше не можна помилитись у виборі дороги! Ми не можемо собі дозволити прогулянку невідомим шляхом, у кінці якого – знову глухий кут. У нас немає більше часу! Нашому поколінню вдалося те, про що «мріяли» минулі покоління, що намагалася породити сліпа й безжальна ненависть. Ми створили зброю, здатну знищити все живе! Ніби в пориві масового божевілля створювалися всі умови для ядерної катастрофи, і ми – учасники цього дійства.

Ніби в кошмарному сні, я чую регіт демонів, спостерігаючи, як кращі уми людства витрачають кращі роки життя на створення цього кошмару. Атом розщеплений! Людина, розщеплюй і далі елементарні частинки, пануй над природою! Громи, круши, стирай на порох! Великий обманщик постарався на славу, а люди йому охоче допомагали. Ось ми й споглядаємо шедевр його мистецтва, спритну підробку під Божественне полум’я. І вогонь сатани, і полум’я Бога сходять, висвітлюють, змінюють усе, чого торкаються. Але вони відрізняються один від одного, як небо відрізняється від землі.

Попередній запис

ОДВІЧНИЙ ПОШУК

Наступний запис

Світ навпаки