ПРО ВІЧНІСТЬ ПЕКЕЛЬНОГО ПОКАРАННЯ

Вічність пекельних тортур – це відкрита в об’явленні правда віри

Сам Господь відкрив людям істину про вічність покарання, котре чекає на них у пеклі, якщо вони не позбудуться безрозсудності, підлості, невдячності й ворожнечі, нехтуючи таким чином Його святими заповідями, даними нам Самою любов’ю.

Приглянься пильніше, любий читачу, до всіх уривків Святого Письма, які наводилися в цій книзі, і переконаєшся, що всюди, де Господь згадує про існування пекла, Він завжди наголошує на вічній тривалості пекельного покарання. Через патріарха Йова і через Мойсея Господь засвідчує, що в пеклі “вічний страх перебуває” (Йов 10:22).

Через пророка Ісаю звертається до всіх грішників: “Хто з нас мешкатиме при жерущім огні? Хто з нас мешкати буде при вічному огнищі?” (Іс. 33:14) – знову використовуючи найдоречніше слово “вічний”.

У Новому Заповіті нагадування про вічність вогню і пекельного покарання надибуємо, як у словах Спасителя, так і в листах апостолів. Пригадаймо хоча б таке висловлювання Божого Сина: “Прийдіть, благословенні Мого Отця, посядьте Царство, уготоване вам від закладин світуІдіть ви від Мене, прокляті, у вічний огонь, що дияволові та його посланцям приготованийІ ці підуть на вічную муку, а праведники на вічне життя” (Мт. 25:34,41,46).

Ці слова Ісуса не потребують пояснення. Вони чіткі й зрозумілі. Саме на них вже двадцять століть посилається Свята Церква у своїй непомильній науці про вічну тривалість щастя вибраних на Небі та про муки проклятих у пеклі.

Отже, вічність пекла і його страшних покарань – це правда, що дана Богом, правда віри, незаперечна, як існування Самого Бога.

Перша причина вічності пекла: сама природа вічності

З давніх-давен природжена слабкість людського духа неохоче погоджується з тією страшною таємницею вічного прокляття і вічного покарання проклятих. Вже в часи Йова і Мойсея, тобто сімнадцять або вісімнадцять століть до Різдва Христового, слабі душі й нечисте сумління говорили про пом’якшення, навіть про кінець пекельного покарання. Читаємо в книзі Йова: “Безодня здається йому сивиною” (Йов 41:24), тобто пекельна безодня видається вичерпаною, близькою до кінця.

Нічого не змінилося й сьогодні. Таке прагнення пом’якшення й зменшення пекельних мук має своїх проповідників й захисників. Проте вони глибоко помиляються, бо, по-перше, це припущення існує лише в марній уяві й прямо суперечить словам Ісуса Христа й Церкви, а, по-друге, опирається на абсолютно викривленому понятті природи вічності. Муки проклятих ніколи не матимуть кінця, позаяк це просто неможливо, щоб вони колись закінчилися чи обернулися на користь. Цьому суперечить сама природа вічності.

Що ж таке вічність? Вічність – це не час, який складається з окремих миттєвостей, які, почергово поєднуючись, творять хвилини, години, дні, роки й сторіччя. З часом можна змінитися, бо існує час для змін. А якщо немає ані днів, ані хвилин, ані секунд, то, зрозуміло, неможливо переходити з одного стану в інший. Саме так у вічності. Вічність – це спосіб тривання й існування, що абсолютно відрізняється від того, з яким стикаємося на цьому світі. Знаючи це, ми все ж неспроможні осягнути. Це таємниця майбутнього життя, таємниця тривання Господа Бога, в якій і ми братимемо участь.

“Згідно із загальновизнаною думкою, – говорить св. Тома, – “вічність єдина й неподільна”. У ній немає століть, котрі б долучилися до попередніх. Адже століття – це абсолютно земна форма усвідомлення часу, яка немає жодного відповідника у вічності.

Отже, сама сутність вічності, котра немає нічого спільного з послідовністю окремих миттєвостей часу, унеможливлює будь-яку зміну чи то на краще, чи то на гірше.

Тому пекельні муки незмінні. А позаяк закінчення або пом’якшення передбачають видозміну, робимо висновок, що пекельні муки – вічні й незмінні і будь-яке припущення щодо їх пом’якшення – це лише свідчення людської слабкості й плід химерної уяви.

Усі ці розважання про пекло, любий читачу, можливо, занадто для сприйняття, але якщо ти глибше над цим задумаєшся, то неодмінно переконаєшся в їхній правдивості. У будь-якому разі, розуміємо ми чи ні, слід без вагань покладатися на твердження нашого Спасителя, Ісуса Христа, і сповненим віри сказати: “Вірую в потойбічне життя, безсмертне і вічне для всіх без винятку. Для достойних у небесному щасті, для проклятих у пекельних муках”.

Св. Августин, роздумуючи про вічність, у котрій Бог, нескінченний у Своєму милосерді й справедливості, очікує на кожне сотворіння, прагнув якомога глибше пізнати цю таємницю. То, здавалося йому, він близький до кінцевої мети, то знову заблукав у нетрях таємниці. Якось йому з’явився сивий старець в яскравому світлі слави.

Це був св. Єронім, який саме в цю мить у місті Віфлиємі відійшов у вічність. Св. Августин здивувався цій небесній з’яві, старець же промовив: “Людське око ніколи не бачило, людське вухо не чуло, ані людське серце не зрозуміє того, що ти прагнеш збагнути”.

Така вона, таємниця вічності, чи то для Неба, чи пекла. Ми повинні лише вірити зі смиренням й розважливо використовувати кожну хвилину на цьому світі, щоб коли надійде час, змогли потрапити в щасливу вічність і завдяки Божому милосердю уникнути вічності в пеклі.

Попередній запис

Темрява пекельного вогню

Наступний запис

Друга та третя причини вічності пекельних мук