Розділ 1. Чи існує секрет сімейного щастя?

РОДИНА, СІМ’Я – це найдавніший устрій на землі, і вона відіграє ключову роль у людському суспільстві. Протягом історії міцні сім’ї завжди були опорою міцних суспільств. У сім’ї також створюються найкращі умови для виховання зрілих людей.

Щаслива сім’я – це тиха гавань, яка дає почуття захищеності й безпеки. Уявіть собі на хвильку ідеальну сім’ю. За вечерею турботливі батьки обговорюють з дітьми події минулого дня. Діти захоплено щебечуть, розповідаючи татові з мамою про справи в школі. Приємний час, проведений разом, дає усім заряд на наступний день життя в зовнішньому світі.

У щасливій сім’ї дитина знає, що тато з мамою піклуватимуться про неї, коли вона захворіє, навіть по черзі сидітимуть цілу ніч коло її ліжечка. Вона знає, що може прийти до батьків зі своїми дитячими проблемами й отримати пораду та підтримку. І хоча навколишній світ сповнений тривог, дитина почуває себе в безпеці.

Коли діти виростають, вони, як правило, самі одружуються і створюють свої сім’ї. «Люди розуміють, чим завдячують батькам, коли самі стають батьками», – каже одне східне прислів’я. З глибоким почуттям вдячності й любові вони намагаються зробити щасливими власні сім’ї, але доглядають також своїх постарілих батьків, яким велику радість справляють онуки.

«Але хвилиночку, – можливо, скажете ви, – я люблю свою сім’ю, але вона не така, як тут написано. Ми з чоловіком (чи дружиною) працюємо за різними графіками і мало бачимось. Розмовляємо найчастіше про фінансові проблеми». Чи, може, ви говорите: «Мої діти й онуки живуть в іншому місті, і я їх майже ніколи не бачу»? Справді, дуже часто люди не винні в тому, що їхнє сімейне життя далеко не ідеальне. І все-таки деякі сім’ї живуть щасливо. Як це їм вдається? Чи існує секрет сімейного щастя? Так, існує. Але перш, ніж розглянути, у чому цей секрет, ми повинні відповісти на одне важливе запитання.

ЩО ТАКЕ СІМ’Я, РОДИНА?

У країнах Заходу більшість сімей складаються з батька, матері та дітей. Дідусь і бабуся живуть окремо якомога довше. Хоча зв’язок з далекими родичами і підтримується, та обов’язки перед ними невеликі. В основному в цій книжці мова йтиме про такі сім’ї. Однак, у наш час усе частіше трапляються родини іншого типу: неповні сім’ї; сім’ї з нерідними батьками; та сім’ї, в яких батьки не живуть разом з тієї чи іншої причини.

У деяких культурах звичайними є розширені родини. У таких сім’ях за дідусями й бабусями по можливості доглядають їхні діти. Люди мають відповідальність також перед далекими родичами, з якими підтримують близькі стосунки. Наприклад члени родини можуть підтримувати й виховувати своїх племінниць, племінників чи більш далеких родичів, навіть оплачувати їм навчання.

СІМ’Я ПІД ТИСКОМ

Сьогодні сім’я зазнає змін, і, на жаль, не до кращого. Прикладом цього може послужити Індія, де дружина, як правило, живе з родиною свого чоловіка і працює по господарству під керівництвом свекрів та інших родичів. Проте сьогодні вже не є рідкістю такі індійські родини, в яких дружини шукають роботу поза домом, і все-таки від них сподіваються виконання традиційних домашніх обов’язків. У багатьох країнах стоїть питання щодо того, скільки домашньої роботи в порівнянні з іншими членами сім’ї, повинна виконувати жінка, яка працює поза домом.

У східних культурах традиційними є міцні узи між далекими родичами. Однак, під впливом західного індивідуалізму і тиском економічних проблем традиційна розширена родина слабшає. З цієї причини догляд за постарілими членами родини багато людей вважають вже не обов’язком чи привілеєм, а тягарем. Деякі постарілі батьки зазнають насилля. По суті, насилля над старими людьми і байдужість до них можна зустріти сьогодні в багатьох країнах світу.

Розлучення стає звичайним явищем. В Іспанії на початку дев’яностих років XX століття розлучалося одне подружжя з кожних восьми. Це – великий стрибок вверх, оскільки лише 25 років тому розлучалося 1 подружжя зі 100. У Великобританії, яка займає перше місце в Європі за процентом розлучень (4 з 10 шлюбів розпадаються), різко зросла кількість неповних сімей.

Багато людей у Німеччині, здається, взагалі відмовляються від традиційних сімей. У 90-ті роки в 35% німецьких домів живуть одинокі люди, а в 31% – сім’ї з двох осіб. Рідше стали одружуватися французи, а ті, що одружуються, розлучаються частіше і швидше, ніж це було колись. Щораз більше людей живуть разом, не беручи на себе сімейних обов’язків. І подібні тенденції спостерігаються по цілому світі.

А що сказати про дітей? У Сполучених Штатах Америки й у багатьох інших країнах народжується дедалі більше позашлюбних дітей, причому деколи батьками стають підлітки. Багато дівчат мають по кілька дітей від різних батьків. З цілого світу надходять повідомлення про мільйони бездомних дітей, які блукають вулицями. Багато з них втікають з дому через насилля або ж їх виганяють члени сім’ї, котрі не в стані їх далі утримувати.

Так, сім’я переживає кризу. Крім вищезгаданих, є й інші причини, через які чимало родин стають нещасними: юнацький бунт, ґвалтування дітей, насилля вдома, алкоголізм та інші серйозні проблеми, Багатьом дітям і дорослим їхня родина зовсім не здається тихою гаванню.

Які причини цієї кризи сім’ї? Дехто вважає причиною сьогоднішньої кризи сім’ї те, що жінки почали більше працювати поза домом, Інші звинувачують у цьому моральний занепад. Подаються також інші причини. Майже дві тисячі років тому добре знаний юрист передрік, що сім’я зазнаватиме великого тиску. Він писав: «Останніми днями настануть тяжкі часи. Будуть бо люди тоді самолюбні, грошолюбні, зарозумілі, горді, богозневажники, батькам неслухняні, невдячні, непобожні, нелюбовні, запеклі, осудливі, нестримливі, жорстокі, ненависники добра, зрадники, нахабні, бундючні, що більше люблять розкоші, аніж люблять Бога» (2Тим. 3:1-4). Хто ж не погодиться, що ці слова сповняються в наш час? Хіба дивно, що за таких обставин у світі багато сімей переживає кризу?

СЕКРЕТ СІМЕЙНОГО ЩАСТЯ

Поради про те, як осягнути сімейного щастя, надходять з усіх боків. На Заході не припиняється потік книжок та журналів з такими порадами, Проблема в тому, що людські консультанти суперечать одні одним і поради, популярні сьогодні, завтра можуть вважатися непридатними.

Де ж нам шукати надійного керівника для сімейного життя? Чи ви б звернулися до книги, написання якої завершилося приблизно 1900 років тому? Чи, може, ви вважали б таку книгу безнадійно застарілою? Річ у тім, що справжній секрет родинного щастя міститься саме в такому джерелі.

Джерело, про яке йде мова, – Святе Письмо. Згідно з усіма наявними доказами, вона є натхненною самим Богом. У Святому Письмі ми знаходимо такі слова: «Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності» (2 Тим. 3:16). У цій книжці ми заохочуємо вас впевнитися, як Святе Письмо може допомогти вам «виправити» ситуацію, долаючи труднощі і проблеми, з якими сьогодні зустрічається сім’я.

Якщо ви схильні відкинути можливість того, що Святе Письмо здатне допомогти вам зробити сім’ю щасливою, подумайте про наступне. Той, хто надихнув на писання Святого Письма, є також Творцем родини (Бут. 2:18-25). У Святому Письмі сказано, що його ім’я – Господь (Вих. 15:3). Він є Творцем і Отцем, «від Нього має ймення кожен рід на небі й на землі» (Еф. 3:14-15). Господь Бог спостерігає за родинним життям від самого початку людства. Він знає, які проблеми можуть виникати, і радить, як їх вирішувати. Протягом усієї історії люди, які щиро застосовували біблійні закони у своєму сімейному житті, ставали щасливішими.

  • Наприклад, одна жінка з Індонезії дуже захопилася азартними іграми. Протягом кількох років її троє дітей були занедбані і вона постійно сварилася з чоловіком. Але ця жінка почала читати Святе Письмо. З часом вона повірила в те, про що в ньому говориться. Коли вона почала застосовувати біблійні поради, це зробило її кращою дружиною. І зусилля, яких вона докладала, дотримуючись Божих заповідей, принесли щастя цілій її сім’ї.
  • Інша жінка з Іспанії каже: «Вже через рік після одруження в нас виникли серйозні проблеми». Вони з чоловіком не мали багато спільного й майже не розмовляли, хіба що сварилися. І хоча в них народилася донька, вони все-таки постановили отримати право на окреме проживання за рішенням суду. Але перед тим, як здійснити свій намір, їх заохотили поцікавитися Святим Письмом. Вони почали читати Святе Письмо і застосовувати поради для одружених чоловіків та жінок. Невдовзі ці молоді люди могли вже спокійно розмовляти і в їхню невелику сім’ю повернулися єдність і щастя.
  • Святе Письмо допомагає також і старшим людям. Наприклад, випадок одного японського подружжя. Чоловік мав нестримну вдачу і деколи поводився брутально. Дочки тієї пари першими почали читати Святе Письмо, незважаючи на опір з боку батьків. Після цього батько приєднався до дочок, але матір далі противилася. Однак, з роками вона помітила, який добрий вплив мають біблійні поради на її сім’ю. Дочки добре піклуються про неї, а чоловік став набагато лагіднішим. Такі зміни спонукали жінку також поцікавитися Святим Письмом, і це справило однаково хороший вплив і на неї. Ця літня жінка не раз повторювала: «Ми стали справжнім подружжям».

Це лише деякі приклади з великого числа людей, які дізналися, у чому секрет сімейного щастя. Вони прийняли поради зі Святого Письма і застосували їх. Звичайно, вони живуть у тому ж насильницькому, неморальному, економічно напруженому світі, як і усі інші. Крім того, вони недосконалі, але вони знаходять щастя в намаганні виконувати волю Творця родини: «Я Господь, Бог твій, що навчає тебе про корисне, що провадить тебе по дорозі, якою ти маєш ходити» (Іс. 48:17).

Хоча написання Святого Писання було завершено дві тисячі років тому, його поради не є застарілими. Ця книга була написана для всіх людей, які хочуть жити щасливо у своїй сім’ї. «І ввесь людський рід Він з одного створив» (Дії 17:26). Він знає природу всіх людей, де б вони не жили. Біблійні поради допомагають кожному. Якщо і ви будете їх застосовувати, то також пізнаєте секрет щасливої родини.

Чи можете відповісти на ці запитання?

  1. Що сьогодні відбувається із сім’єю? (2 Тим. 3:1-4).
  2. Хто є Творцем родини? (Еф. 3:4-15).
  3. У чому секрет сімейного щастя? (Іс. 48:17).
Попередній запис

П’ЯТНАДЦЯТИЙ ЛИСТ

Наступний запис

Розділ 2. Приготування до успішного подружнього життя