Розділ 12. Ви можете побороти проблеми, згубні для сім’ї

Уявіть собі стару машину, яку щойно помили й відполірували. Дивлячись на її блиск, перехожі можуть подумати, що вона майже нова. Але зсередини машину роз’їдає іржа. Подібно буває і з сім’ями. Хоча зовні все виглядає добре, усміхнені обличчя ховають страх і біль. За закритими дверима родинний мир роз’їдають проблеми. Дві такі проблеми – це алкоголізм і насилля.

ЗГУБНІ НАСЛІДКИ АЛКОГОЛІЗМУ

Алкоголізм – це більше, ніж тільки пияцтво. Це хронічна пристрасть до алкогольних напоїв і втрата контролю над їх вживанням. Алкоголіками можуть бути не тільки дорослі. На жаль, ними бувають також діти.

Зловживання алкоголем може руйнувати мир у сім’ї (Втор. 21:18-21). Від згубних наслідків алкоголізму страждає ціла сім’я. Дружина алкоголіка може повністю поринути в намагання зупинити його пияцтво або принаймні впоратися з його непередбаченою поведінкою. Вона ховає напої, викидає їх, ховає гроші, апелює до його любові до сім’ї, до життя, навіть до Бога, але алкоголік п’є далі. Зазнаючи постійних невдач у намаганні взяти під контроль пияцтво чоловіка, вона впадає у відчай і почувається безпорадною. Її можуть мучити страх, гнів, почуття вини, нервозність, розпач і брак самоповаги.

Діти теж страждають через алкоголізм батька. Деякі зазнають фізичного насильства. Інші – статевого. Вони навіть можуть звинувачувати себе в тому, що батько – алкоголік. Часто в них підірване довір’я до інших через непослідовну поведінку алкоголіка. Оскільки таким дітям важко спокійно розмовляти про те, що відбувається вдома, вони можуть навчитися придушувати свої почуття, часто із шкідливими наслідками для здоров’я (Пр. 17:22). Брак самоповаги та впевненості в собі може залишатися в таких дітей навіть у дорослому віці.

ЩО МОЖЕ РОБИТИ СІМ’Я?

Тоді як багато спеціалістів вважають алкоголізм невиліковним, більшість погоджується, що від нього можна до деякої міри видужати до повної відмови від спиртного (пор.: Мт. 5:29). Однак, спонукати алкоголіка прийняти допомогу – легше сказати, ніж зробити, оскільки він, як правило, заперечує свою проблему. Проте, коли члени сім’ї стараються запобігти впливу алкоголізму на їхнє життя, алкоголік може усвідомити свою проблему. Один лікар, досвідчений у роботі з алкоголіками та їхніми сім’ями, сказав: «По-моєму, для сім’ї найважливіше продовжувати жити якомога повноціннішим життям. Алкоголік ставить перед фактом, що існує велика відмінність між ним і його сім’єю».

Якщо у вашій сім’ї є алкоголік, розгляньмо деякі поради, що допомогли іншим сім’ям успішно боротися з алкоголізмом.

Перестаньте у всьому звинувачувати себе: «Бо кожен нестиме свій власний тягар» і «кожен із нас сам за себе дасть відповідь Богові» (Гал. 6:5; Рим. 14:12). Алкоголік може натякати, що у всьому винні члени родини: «Якщо б ви краще до мене ставилися, я б не пив». Коли інші погоджуються з ним, вони заохочують його пити. Але навіть коли ми стаємо жертвою обставин чи інших людей, кожен з нас, включаючи алкоголіків, відповідальний за свої вчинки (пор.: Фил. 2:12).

Не думайте, що ви мусите постійно захищати людину-алкоголіка від наслідків пияцтва: «Якщо ти врятуєш її, то вчиниш ще гірше» (Пр. 19:19). Хай алкоголік відчує наслідки свого пияцтва. Хай він сам миє за собою і сам розмовляє зі своїм начальником наступного ранку після пиятики.

Приймайте допомогу від інших. Якщо у вашій сім’ї є алкоголік – є також горе. Вам потрібна допомога. Не вагайтеся звернутись за підтримкою (Пр. 18:24). Під час розмови з кимось, хто розуміє проблему або хто був у подібній ситуації, ви можете отримати практичні поради про те, що вам робити, а що ні. Але будьте врівноважені. Говоріть з тими, кому ви довіряєте, з тими, хто не виявить вашої «таємниці» (Пр. 11:13).

Навчіться довіряти священикам, які можуть стати джерелом великої підтримки. Вони знають Боже Слово і є досвідченими в застосуванні Божих законів. Вони можуть бути для вас, «як захист від вітру, і немов та заслона від зливи, як потоки води на пустині, як тінь скелі тяжкої на спраглій землі» (Іс. 32:2). Вони теж потішать та підбадьорять тих осіб, які мають проблеми, і виявлять до них особистий інтерес. Повністю користайте з їхньої допомоги.

Понад усе черпайте силу Господа Бога: «Господь зламаносердим близький, і впокорених духом спасає» (Пс. 34:19). Якщо ви відчуваєте, що у вас розбите серце чи прибитий дух через проблеми життя з алкоголіком, знайте, що «близький Господь» і Він розуміє, якою складною є ваша сімейна ситуація (1Пет. 5:6-7).

Віра в Господа Бога допоможе вам подолати відчай (Пс. 130:3-4; Мт. 6:25-34; 1Ів. 3:19-20). Віра дасть вам можливість отримати поміч Святого Духу, а Він може дати вам «велич сили», щоб день у день боротися з труднощами (2Кор. 4:7).

Зловживання алкоголем може довести до іншої проблеми, яка руйнує багато родин – насилля в сім’ї.

ЗГУБНІ НАСЛІДКИ НАСИЛЛЯ В СІМ’Ї

Першим в історії людства насильницьким актом було насилля в сім’ї – між братами Каїном та Авелем (Бут. 4:8). З того часу людство страждає від різного роду насилля в сім’ї. Чоловіки б’ють дружин; дружини нападають на чоловіків; батьки жорстоко б’ють малих дітей; дорослі діти піднімають руку на постарілих батьків.

Згубні наслідки, які приносить насилля в родині, не обмежуються лише рубцями на тілі. Одна жінка, яка зазнавала побоїв, сказала: «Доводиться боротися із сильним почуттям вини й сорому. У більшості випадків хочеться вранці не вставати з ліжка і надіятись, що це був просто поганий сон». Діти, які бачать насилля в сім’ї або самі стають його жертвами, або можуть стати брутальними, коли виростуть і матимуть власні родини.

Насилля в сім’ї буває не лише фізичним. Часто напад буває словесним: «Дехто говорить, мов коле мечем» (Пр. 12:18). Серед того, що ранить словами, для домашнього насилля характерні обзивання, крики, а також постійне критикування, принизливі образи та погрози застосувати фізичну силу. Рани від насилля над емоціями невидимі, і часто вони непомітні для інших.

Особливо жахливим є насилля над емоціями дітей – постійне критикування і принижування рис дитини, її розумових здібностей та особистої гідності. Таке словесне насилля може зруйнувати дух дитини. Правда, всі діти потребують дисципліни, але: «не дратуйте дітей своїх, щоб на дусі не впали вони!» (Кол. 3:21).

ЯК УНИКНУТИ НАСИЛЛЯ В СІМ’Ї

Насилля в сім’ї починається в серці й розумі; спосіб дій визначається способом мислення (Як. 1:14-15). Щоб припинити насилля, насильник мусить змінити свій спосіб мислення (Рим. 12:2). Чи це можливо? Так. Боже Слово має силу змінювати людей. Воно може викоренити навіть згубні погляди, що є «живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного» (2Кор. 10:4; Євр. 4:12). Точне знання Біблії допомагає викликати такі докорінні зміни в людях, що про них сказано, ніби вони одягаються в нову особистість (Еф. 4:22-24; Кол. 3:8-10).

Ставлення до подружнього партнера: «Чоловіки повинні любити дружин своїх так, як власні тіла, бо хто любить дружину свою, той любить самого себе» (Еф. 5:28); чоловіки повинні поводитися з дружинами, «як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь» (1Пет. 3:7), а дружина «нехай поважає чоловіка» (Тит. 2:4; Еф. 5:33). Безумовно, жодний богобоязливий чоловік не може по правді сказати, що віддає своїй дружині честь, якщо чинить над нею фізичне чи словесне насилля. Також жодна дружина, яка кричить на свого чоловіка, робить йому саркастичні зауваження або постійно свариться з ним, не може сказати, що вона справді любить і поважає його.

Належне ставлення до дітей. Діти заслуговують і потребують любові та уваги батьків, бо діти – «спадщина Господня» і «нагорода» (Пс. 127:3). Батьки відповідальні перед Богом за своїх дітей і їм не слід дивуватися, коли вони помічають у дитині глупоту. З дітьми не можна поводитися, як з дорослими. Батьки не повинні вимагати від дитини більше, ніж належить відповідно до віку і здібностей дитини, а також обставин у сім’ї.

Ставлення до постарілих батьків. «Перед лицем сивизни встань, і вшануй лице старого» (Лев. 19:32). Отже, Божий Закон прищеплює повагу і добре ставлення до літніх людей. Дотримуватися цього може бути важко, коли постарілі батьки є занадто вимогливими або хворими і не можуть швидко пересуватися чи мислити. Однак дітям усе-таки нагадується про потребу «віддячуватися батькам» (1Тим. 5:4). Це означає поважати їхню гідність, а також, можливо, допомагати їм у фінансовому плані. Фізичне чи якесь інше знущання над постарілими батьками повністю суперечить християнським нормам поведінки.

Розвивайте самовладання: сказано: «Глупак увесь свій гнів увиявляє, а мудрий назад його стримує» (Пр. 29:11). Як вам стримувати свій гнів? Замість накопичувати гіркоту, негайно прощайте кривди й миріться і залагоджуйте розбіжності (Еф. 4:26,27). Коли відчуваєте, що втрачаєте самовладання, – вийдіть. Моліться, щоб Святий Дух розвивав у вас самовладання (Гал. 5:22-23). Аби легше було взяти під контроль свої емоції, корисно прогулятися або зайнятися фізичними вправами (Пр. 17:14,27). Намагайтеся бути повільними до гніву (Пр. 14:29).

РОЗ’ЇХАТИСЯ ЧИ ЗАЛИШИТИСЯ РАЗОМ?

Господь Бог також засуджує «розпусту, ворожнечу, сварку, незгоди… гнів», і додає, що, «хто чинить таке, не вспадкують вони Царства Божого» (Гал. 5:19-21). Тому, якщо хтось вважає себе християнином, не повинен повторно піддаватися приступам буйного гніву, застосовувати фізичне насилля до подружнього партнера або дітей і каятися за скоєне.

А як з християнами, що зазнають побоїв від свого партнера, котрий не подає жодних ознак змін? Одні постановили з тієї чи іншої причини залишатися з ним. Інші вирішили роз’їхатися, відчуваючи, що їхнє фізичне, розумове та духовне здоров’я, можливо навіть їхнє життя, у небезпеці. Що за таких обставин робити жертві насилля в сім’ї – це її особисте рішення. «А коли ж і розлучиться, хай зостається незаміжня, або з чоловіком своїм хай помириться» (1Кор. 7:10-11). Доброзичливі друзі, родичі можуть запропонувати допомогу чи пораду, але вони не повинні створювати тиску на жертву, щоб вона обрала той чи інший спосіб дій. У цій ситуації він чи вона приймає власне рішення (Рим. 14:4; Гал. 6:5).

Одружені християни, які люблять і поважають одне одного, намагаються швидко залагоджувати розбіжності,

КІНЕЦЬ ЗГУБНИХ ПРОБЛЕМ

Коли Господь поєднав Адама і Єву подружніми узами, Він не мав наміру, щоб сім’ї руйнувалися такими згубними проблемами, як алкоголізм чи насилля (Еф. 3:14-15). Сім’я мала бути осередком любові й миру, де кожен знаходив би задоволення своїх душевних, емоційних та духовних потреб. Але після появи гріха сімейне життя почало швидко псуватися. «Усе це я бачив, і серце своє прикладав я до кожного чину, що відбувався під сонцем. І був час, коли запанувала людина над людиною на лихо для неї» (Проп. 8:9).

Але Господь Бог не покинув Свого наміру стосовно сім’ї. Він обіцяє встановити мирний новий світ, в якому люди «будуть вони сидіти безпечно, і не буде нікого, хто б їх настрашив» (Єзек. 34:28). У той час алкоголізм, насилля та всі інші проблеми, які руйнують родини сьогодні, будуть справою минулого. Люди будуть усміхатися не для того, щоб приховати страх і біль, а тому, що «покірні вспадкують землю, і зарозкошують миром великим» (Пс. 37:11).

Як наступні біблійні принципи допоможуть сім’ям уникнути згубних проблем?

  1. Господь Бог засуджує зловживання алкоголем (Пр. 23:20,21).
  2. Кожна людина відповідальна за свої вчинки (Рим. 14:12).
  3. Без самовладання ми не можемо служити Богові прийнятним способом (Пр. 29:11).
  4. Справжні християни шанують своїх постарілих батьків (Лев. 19:32).
Попередній запис

Розділ 11. Підтримуйте мир у своєму домі

Наступний запис

Розділ 13. Коли подружжя на межі розпаду