Розділ 3. Два ключі до міцного шлюбу

Коли Бог поєднав першого чоловіка й жінку шлюбними узами, не було жодних вказівок на те, що цей союз тимчасовий. Адам і Єва мали залишатися разом ціле життя (Бут. 2:24). Згідно з Божими законами, шлюб, який є в пошані – це союз одного чоловіка й однієї жінки. Тільки груба статева неморальність з боку одного або обох партнерів дає підставу на розлучення з можливістю знову одружитися (Мт. 5:32).

Чи можливо, щоб дві особи щасливо жили разом необмежено довгий час? Так, можливо. Святе Письмо подає два необхідні фактори або ключі, які допомагають у цьому. Якщо і чоловік, і дружина дотримуються їх, вони відкриють двері до щастя і благословення. Що це за ключі?

ПЕРШИЙ КЛЮЧ

Першим ключем є любов. Цікаво, що у Святому Письмі читаємо про різні види любові. Один з них – це глибока сердечна прихильність, прив’язаність, яка існує між близькими друзями (Ів. 11:3). Другий вид – це глибока приязнь, викликана родинними зв’язками (Рим. 12:10). Третій вид – це романтичне кохання до особи іншої статі (Пр. 5:15-20). Звичайно, між чоловіком і жінкою повинні розвиватися всі ці види любові. Але є ще один, четвертий вид любові, важливіший за всі інші, любов до Господа Бога.

«Бог є любов» (1Ів. 4:8). Справді, «ми любимо Його, бо Він перше нас полюбив» (1Ів. 4:19). Християни розвивають таку любов спершу до Бога, а потім до своїх ближніх (Мр. 12:29-31).

«Поводьтеся в любові, як і Христос полюбив вас, і видав за нас Самого Себе» (Еф. 5:2). Ісус говорив, що з такої любові можна буде розпізнати Його правдивих послідовників: «По тому пізнають усі, що ви учні Мої, як будете мати любов між собою» (Ів. 13:35); «А тепер залишаються віра, надія, любов, оці три. А найбільша між ними любов!» (1Кор. 13:13).

Що ж робить цю любов більшою від віри й надії? Те, що вона керується правильними принципами Божого Слова (Пс. 119:105). Це – несамолюбне бажання робити іншим те, що правильне і добре в Божих очах, без різниці, заслуговують вони цього чи ні. Така любов спонукає подружніх партнерів дотримуватися наступної біблійної поради: жити, «терпіть один одного, і прощайте собі, коли б мав хто на кого оскарження. Як і Христос вам простив, робіть так і ви!» (Кол. 3:13). У благополучних шлюбах чоловіки й дружини мають і розвивають «щиру любов один до одного, бо любов покриває багато гріхів» (1Пет. 4:8). Зверніть увагу на те, що любов покриває помилки. Вона не виключає їх, оскільки жодна недосконала людина не є непомильною (Пс. 130:3,4; Як. 3:2).

Коли подружні партнери розвивають таку любов до Бога й одне до одного, їхній шлюб буде міцним і щасливим, тому що «ніколи любов не перестає!» (1Кор. 13:8). «Зодягніться в любов, що вона союз досконалости» (Кол. 3:14). Як же одруженим людям розвивати цей вид любові? Добрим прикладом є читати Святе Письмо, й обговорювати про нього. Вивчати приклад любові Ісуса й намагатися наслідувати Його спосіб мислення і поведінку. Крім того, проходити християнські науки, де викладається Боже Слово. Також моліться до Бога, щоб Він допоміг вам розвивати цю величну любов, яка є плодом Святого Духа Божого (Пр. 3:5-6; Ів. 17:3; Гал. 5:22; Євр. 10:24-25).

ДРУГИЙ КЛЮЧ

Другим ключем до щасливого шлюбу є повага. Якщо двоє одружених людей по-справжньому люблять одне одного, у них буде також взаємна повага. Повага визначається як почуття шани, прихильне ставлення: «Випереджайте один одного пошаною» (Рим. 12:10); «Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь» (1Пет. 3:7). Дається також порада: «Жінка нехай поважає чоловіка» (Еф. 5:33). Якщо ви шануєте когось, ви будете люб’язні з ним, поважатимете його гідність і погляди, а також будете готові виконати будь-яке його розсудливе прохання.

Ті, що хочуть бути щасливими в подружньому житті, виявляють повагу до свого обранця, дбаючи не тільки про свої інтереси, але й про інтереси свого партнера (Фил. 2:4). Вони не думають про те, що добре тільки для них самих. Це було б егоїстично. Вони також думають, що було б найліпшим для їхнього партнера. І цьому вони надають перевагу.

Повага допоможе подружжю визнавати розбіжності в поглядах. Нерозсудливо сподіватися, щоб двоє людей мали б на все ідентичні погляди. Чоловік може вважати щось важливим, дружина – несуттєвим. Дружині у свою чергу може подобатися щось таке, чого не любить чоловік. Але кожному слід поважати погляди й вибір іншого, якщо не порушуються заповіді Божі (1Пет. 2:16; пор.: Филим. 14). Крім того, кожен повинен поважати гідність свого партнера і не принижувати його словами чи жартами на людях або наодинці.

Отже, любов до Бога й одне до одного, а також взаємоповага – це два необхідні ключі до благополучного шлюбу. Як їх застосовувати в найважливіших сферах подружнього життя?

ГОЛОВУВАННЯ ЗА ПРИКЛАДОМ ХРИСТА

Чоловік був створений з такими якостями, які необхідні йому для успішного головування в сім’ї, Як голова сім’ї, чоловік несе відповідальність перед Богом за духовне й фізичне благополуччя своєї дружини і дітей. Він повинен приймати продумані рішення в гармонії з волею Божою і давати хороший приклад побожної поведінки. «Дружини, коріться своїм чоловікам, як Господеві, бо чоловік голова дружини, як і Христос Голова Церкви, Сам Спаситель тіла!» (Еф. 5:22-23). Але і чоловік має над собою голову: «Хочу ж я, щоб ви знали, що всякому чоловікові голова Христос, а жінці голова –чоловік, голова ж Христові – Бог» (1Кор. 11:3). Мудрий чоловік навчається головування від свого голови – Ісуса Христа.

Ісус також має над собою голову – Бога Отця – і належно підкоряється Йому, Ісус говорив: «Не шукаю бо волі Своєї, але волі Отця, що послав Мене» (Ів. 5:30). Який чудовий приклад! Ісус «роджений перш усякого творива» (Кол. 1:15). Він став Месією. Він став вибраним Царем Божого Царства, вищим від усіх ангелів (Фил. 2:9-11; Євр. 1:4). Незважаючи на Свою величність, Ісус як людина не був різким, непоступливим чи надмірно вимогливим. Він не був тираном, який постійно нагадував Своїм учням, що вони повинні слухати Його. Ісус виявляв любов і співчуття, особливо до пригноблених. Він сказав: «Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою! Візьміть на себе ярмо Моє, і навчіться від Мене, бо Я тихий і серцем покірливий, і знайдете спокій душам своїм. Бож ярмо Моє любе, а тягар Мій легкий!» (Мт. 11:28-30). Людям було приємно в Його товаристві.

Чоловікові, який прагне щасливого сімейного життя, корисно роздумувати над Ісусовими гарними рисами. Добрий чоловік не буде поводитися різко, по-диктаторські, не буде зловживати своїм головуванням, користуючись ним для залякування дружини. Він любить і шанує її. Якщо Ісус був «серцем покірливий», то чоловіки мають ще більше причин бути такими, бо, на відміну від Ісуса, вони помиляються. Коли чоловік робить помилку, він прагне розуміння дружини. Тому смиренний чоловік визнає свої помилки, хоча слова «вибач, ти була права» деколи важко вимовити. Дружині буде набагато легше поважати головування скромного і смиренного чоловіка, аніж гордого і впертого. У свою чергу шаноблива дружина також просить пробачення, коли помиляється.

Бог створив жінку з чудовими якостями, які можуть сприяти родинному щастю. Мудрий чоловік усвідомлює це і не пригнічує їх проявів. Багато жінок більш співчутливі й чуйні, а ці риси потрібні в піклуванні про родину і плеканні людських взаємин. Як правило, жінки вміють створити в домі приємний затишок. «Жінка чеснотна», мала багато гарних якостей і чудових здібностей, і її сім’я повністю користала з них. Чому? Тому що «довіряє їй серце її чоловіка» (Пр. 31:10,11).

У деяких культурах занадто наголошується на владі чоловіка, так що навіть запитати його вважається неповагою. Він може поводитися з дружиною, як з рабом. Таке неправильне головування псує взаємини не тільки з дружиною, але й з Богом (пор.: 1Ів. 4:20,21). З другого боку, деякі чоловіки не беруть проводу і дозволяють своїм дружинам керувати в домі. Чоловік, який належно підкоряється Христові, не експлуатує своєї дружини і не принижує її гідності. Навпаки, він бере за приклад саможертовну любов Ісуса й чинить згідно з порадою св. Павла: «Чоловіки, любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву, і віддав за неї Себе» (Еф. 5:25). Ісус Христос так любив Своїх послідовників, що навіть помер за них. Добрий чоловік старається наслідувати цей несамолюбний склад думок, шукаючи добрі риси у своєї дружини й не ставлячи до неї надмірних вимог. Дружина буде охоче підкорятися чоловікові, коли він підкорятиметься Христові і наслідуватиме Христову любов і повагу (Еф. 5:28-29,33).

ПОКІРНІСТЬ ДРУЖИНИ

Через деякий час після створення Адама «сказав Господь Бог: Не добре, щоб бути чоловіку самотнім. Створю йому поміч, подібну до нього» (Бут. 2:18), тобто як його доповнення. Бог створив Єву «доповненням», а не суперником. Подружжя не повинно було стати кораблем з двома конкуруючими капітанами. Чоловік повинен був з любов’ю головувати, а дружина – виявляти любов, повагу й охоче підкорятися.

Проте, добра дружина робить щось більше, ніж тільки підкоряється. Підтримуючи рішення свого чоловіка, вона намагається бути справжнім помічником. Звичайно, це дається їй легше, коли вона згідна з рішенням. Але, навіть, якщо вона не погоджується, її активна підтримка посприяє тому, щоб це рішення довело до ліпшого результату.

Дружина може також іншими способами допомогти своєму чоловікові бути добрим головою. Замість того, щоб критикувати чоловіка чи постійно виявляти невдоволення, вона може виражати вдячність за його зусилля брати на себе провід. Поводячись зі своїм чоловіком статечно, вона повинна пам’ятати, що лагідний і спокійний дух дорогоцінний також у Божих очах, а не тільки в очах її чоловіка (1Пет. 3:3-4; Кол. 3:12). А що, коли чоловік невіруючий? У будь-якому випадку дружини повинні «любити своїх чоловіків, любити дітей, щоб були помірковані, чисті, господарні, добрі, слухняні своїм чоловікам, щоб не зневажалося Боже Слово» (Тит. 2:4-5). Коли справа торкатиметься сумління, невіруючий чоловік буде, мабуть, більше схильний поважати погляди своєї дружини, якщо вона представить їх з лагідністю і благоговінням. Деякі невіруючі чоловіки, «хто не кориться слову, були приєднані без слова поводженням дружин, як побачать ваше поводження чисте в страху» (1Пет. 3:1-2,15; 1Кор. 7:13-16).

А що, коли чоловік просить дружину зробити щось заборонене Богом? У такій ситуації дружина повинна пам’ятати, що Бог є для неї найвищим Правителем. Вона бере за приклад те, як повели себе апостоли, коли представники влади казали їм порушити Божий закон: «Відповів же Петро та сказали апостоли: Бога повинно слухатися більш, як людей!» (Дії 5:29).

ЕФЕКТИВНЕ СПІЛКУВАННЯ

Любов і повага необхідні також в іншій сфері подружнього життя – спілкуванні. Люблячий чоловік розмовлятиме зі своєю дружиною про її справи, проблеми, погляди. Вона потребує цього. Чоловік, який виділяє час, щоб розмовляти з дружиною, і по-справжньому слухає її, виявляє цим до неї любов і повагу (Як. 1:19). Деякі жінки жаліються, що їхні чоловіки не знаходять часу порозмовляти з ними. Це погано. Правда, у наші складні часи чоловікам нерідко доводиться багато годин працювати за межами дому, також економічна ситуація може змусити і дружину шукати собі роботу. Але подружжю необхідно приділяти час одне одному. Інакше вони можуть стати незалежними одне від одного. Виникають серйозні проблеми, коли в людей з’являється бажання шукати співчутливого друга за межами сім’ї.

Важливим є також те, як спілкуються чоловік і дружина: «Приємні слова щільниковий то мед, солодкий душі й лік на кості» (Пр. 16:24). Віруючий ваш партнер чи ні, в обох випадках доречна наступна біблійна порада: «Слово ваше нехай буде завжди ласкаве, приправлене сіллю», тобто зі смаком (Кол. 4:6). Коли нам випадає важкий день, кілька теплих, співчутливих слів з уст шлюбного партнера можуть дуже допомогти: «Золоті яблука на срібнім тарелі це слово, проказане часу свого» (Пр. 25:11). Важливу роль відіграють тон голосу та вибір слів. Роздратовані, ми можемо, наприклад, різко сказати: «Закрий же ті двері!» Але наскільки ліпше «приправлені сіллю» слова, сказані спокійним, лагідним тоном: «Будь ласка, чи не могла б ти закрити двері?»

Ефективне спілкування процвітає там, де є лагідне слово, ніжний погляд, ласкавий жест, доброзичливість, розуміння і чуйність. Стараючись підтримувати спілкування на належному рівні, чоловік і дружина зможуть вільно обговорювати свої потреби і стануть справжньою потіхою та підтримкою одне для одного в час неприємностей чи напруження: «Підтримуйте слабих» (1Сол. 5:14). Будуть дні, коли пригнічений чоловік, і дні, коли пригнічена дружина. Вони можуть утішати і зміцнювати одне одного (Рим. 15:2).

Коли подружні партнери виявляють взаємну любов і повагу, розбіжності в поглядах не переростатимуть у великі проблеми. Вони старатимуться не бути суворими одне до одного (Кол. 3:19). Обом слід пам’ятати, що «лагідна відповідь гнів відвертає» (Пр. 15:1). Будьте обережні, щоб не принизити, не засудити свого партнера, коли він виливає перед вами серце. Розглядайте це як можливість краще зрозуміти його погляд. Разом працюйте над розбіжностями і старайтеся дійти до гармонійного висновку.

Пригадаймо випадок, коли Сара порадила своєму чоловікові Аврааму вирішення певної проблеми, яке не було йому до душі. Однак Бог сказав до Авраама: «Усе, що скаже тобі Сарра, послухай голосу її» (Бут. 21:9-12). Авраам зробив так і отримав благословення. Подібно, коли пропозиція дружини не збігається з думкою чоловіка, він повинен принаймні вислухати її. У той же час дружині не слід брати розмову у свої руки, але слухати, що каже чоловік (Пр. 25:24). Постійне наполягання на своєму не було б виявом любові й поваги ні з боку чоловіка, ні з боку дружини.

Ефективне спілкування важливе також у статевих стосунках пари. Егоїзм і брак самовладання можуть серйозно пошкодити цій найінтимнішій стороні шлюбних взаємин. Необхідними є відвертий обмін думками і терпеливість. Якщо кожен безкорисливо прагне добра для іншої особи, рідко коли виникають серйозні проблеми в статевому житті. У цій справі, як і в інших, «нехай не шукає ніхто свого власного, але кожен для ближнього!» (1Кор. 7:3-5; 10:24).

Які ж чудові поради дає Боже Слово! Правда, у кожній сім’ї будуть і свої радощі, і прикрощі. Але коли чоловік і жінка підкоряються Божим законам, і будують свої взаємини на повазі й любові, вони можуть бути впевненими в міцності й успішності свого шлюбу. Таким чином, вони шануватимуть не тільки одне одного, але й Творця подружжя – Господа Бога.

Хоча в кожній сім’ї є свої радощі і свої прикрощі, як дотримування порад з Божого Слова допоможе подружжю знайти щастя?

Які наступні біблійні принципи посприяють… міцному і щасливому шлюбу?

  1. Правдиві християни люблять одне одного (Ів. 13:35).
  2. Християни готові прощати одні одним (Кол. 3:13).
  3. Існує належний порядок головування (1Кор. 11:3).
  4. Важливо вміти сказати правильне слово в правильний спосіб (Пр. 25:11).
Попередній запис

Розділ 2. Приготування до успішного подружнього життя

Наступний запис

Розділ 4. Як вести домашнє господарство