Розділ 8. Захищайте сім’ю від шкідливого впливу

Ваш син збирається йти до школи, а надворі злива. Що ви робите в такій ситуації? Чи дозволяєте йому бігти без жодного захисного одягу або парасольки? Чи, може, ви його так вдягаєте, що йому аж важко порухатись? Звичайно, ви не робите ні того, ні другого. Ви даєте йому те, що потрібно, аби він не змок.

Подібно батьки мусять знайти відповідний спосіб захисту своєї сім’ї від зливи шкідливого впливу, що надходить від світу розваг, засобів масової інформації, ровесників і деколи навіть шкіл. Деякі батьки зовсім або майже зовсім не захищають своєї родини. Інші, вважаючи мало не всі прояви зовнішнього впливу шкідливими, настільки суворі, що діти почуваються так, ніби їх душать. Чи можливо досягти рівноваги в цьому?

Так, можливо. Крайнощі не доводять до добрих результатів і можуть бути небезпечними (Проп. 7:16-17). Але як християнським батькам знайти належну рівновагу в захисті своєї сім’ї? Розгляньмо, як це можна робити у сфері освіти, спілкування й розваг.

ХТО НАВЧАТИМЕ ВАШИХ ДІТЕЙ?

Християнські батьки високо цінують освіту. Вони знають, що освіта покращить вміння дітей читати, писати, спілкуватися, а також вирішувати проблеми. Вона також повинна навчити їх учитися. Вміння, набуті дітьми в школі, допоможуть їм переборювати труднощі в сьогоднішньому світі. Крім того, з доброю освітою вони зможуть знайти кращу роботу (Пр. 22:29).

Однак у школі діти стикаються з іншими дітьми, багато з яких мають перекручені погляди.

  • Для прикладу розгляньмо їхні погляди на секс і мораль. В одній нігерійській середній школі розпущена дівчина давала своїм однокласницям поради стосовно сексу. Вони жадібно слухали її, хоча вона говорила багато нісенітниць, начитавшись порнографічної літератури. Деякі дівчата послухали її порад. У результаті одна дівчина завагітніла, не будучи одруженою, і померла через те, що намагалася зробити аборт.
  • На превеликий жаль, деколи школярів дезінформують стосовно сексу не діти, а самі вчителі. Багатьох батьків лякає ситуація, коли в школі дітей вчать про секс, не згадуючи при цьому про моральні норми й відповідальність. Мати однієї 12-річної дівчинки сказала: «Ми живемо в дуже релігійній та консервативній околиці, але навіть у нашій місцевій середній школі дітям роздають презервативи!» Ця жінка та її чоловік дуже стривожились, коли дізналися, що їхня донька отримує сексуальні пропозиції від хлопців свого віку. Як же батькам захистити свою сім’ю від такого поганого впливу?

Чи найліпший вихід – це ізолювати дитину від будь-якої інформації про статеві справи? Ні. Найкраще самим пояснювати дітям про інтимні речі (Пр. 5:1). Правда, у деяких частинах Європи й Північної Америки багато батьків соромляться цієї теми. Також у декотрих африканських країнах батьки рідко обговорюють зі своїми дітьми питання сексу. «Це не прийнято в африканській культурі», – каже один батько зі Сьєрра-Леоне. Деякі батьки вважають, що, навчаючи дітей про секс, можна піддати їм ідеї, котрі доведуть їх до неморальності! Але як на це дивиться Бог?

ПОГЛЯД НА СЕКС З БОКУ РЕЛІГІЇ

Біблія показує, що немає нічого ганебного в обговорюванні теми сексу в межах пристойного. В Ізраїлі Божим людям було наказано збиратися разом, у тому числі з дітьми, щоб усі слухали читання Мойсеєвого Закону (Втор. 31:10-12; Ісуса Навина 8:35). У Святому Письмі відкрито згадується про деякі статеві справи, наприклад, розпусту, перелюб, гомосексуалізм, кровозмішення (Лев. 15:16,19; 18:6,22,23; Втор. 22:22); Після таких читань батькам, мабуть, доводилося відповідати на багато питань своїх допитливих дітей.

У Святому Письмі з любов’ю, по-батьківськи перестерігається про небезпеку статевої неморальності; вказується, що деколи неморальність може бути спокусливою (Пр. 5:3; 6:24-25; 7:14-21), також і вчить, що такі вчинки неправильні і можуть довести до згубних наслідків; даються вказівки, щоб допомогти молодим людям уникати неморальності (Пр. 5:1-14,21-23; 6:27-35; 7:22-27). Крім того, неморальності протиставляється задоволення статевого бажання належним чином – у подружжі (Пр. 5:15-20). Який чудовий зразок того, як батькам навчати своїх дітей!

Чи таке навчання доводить дітей до неморальності? «Знанням визволяються праведні» (Пр. 11:9). Хіба ви не хочете визволити своїх дітей з-під впливу цього світу? Один батько сказав: «Ми намагалися бути відвертими з дітьми стосовно сексу, навіть коли вони ще були малими. Через це їх не тягне слухати інших дітей, коли ті розмовляють про секс. Для них не існує великої таємниці».

Як уже згадувалося в попередніх розділах, навчання про секс слід починати рано. Коли ви вчите дітей, як називаються члени тіла, не обминайте статевих органів, ніби вони є чимось непристойним. Навчіть дітей правильних назв. З бігом часу дітям будуть необхідні уроки про інтимні справи та обмеження. Краще, щоб і мати, і батько вчили дітей, що ці органи тіла особливі, що, як правило, не можна іншим людям торкатися їх чи дивитися на них і що ніколи не можна погано говорити про них. З віком дітям слід сказати, як чоловік і жінка сходяться, щоб зачати дитину. Коли діти входитимуть у вік статевого дозрівання, вони повинні добре знати, яких змін їм слід сподіватися. Як уже обговорювалося в 5-му розділі, таке навчання допоможе теж захистити дітей від статевих посягань (Пр. 2:10-14).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

Батькам потрібно бути готовими спростовувати будь-які неправильні уявлення, які діти можуть отримати в школі, – світські філософії, наука про еволюцію, націоналізм чи погляд, що немає абсолютних істин. (1Кор. 3:19; пор.: Бут. 1:27; Лев. 26:1; Ів. 4:24; 17:17). Багато щирих працівників шкіл надають надмірної важливості додатковій освіті. Хоча додаткова освіта є справою особистого вибору, деякі вчителі твердять, що це єдиний шлях до успіху в житті (Пс. 146:3-6).

Щоб батьки могли спростовувати неправильні або перекручені вчення, їм треба точно знати, чого вчаться їхні діти. Отже, батьки, пам’ятайте, що ви також маєте домашнє завдання! Щиро цікавтеся навчанням своїх дітей. Розмовляйте з ними після школи. Питайте, чого вони навчилися, що їм найбільше сподобалося, що їм дається найважче. Переглядайте їхні домашні завдання, зошити і результати контрольних робіт та екзаменів. Спробуйте познайомитися з учителями. Дайте вчителям знати, що ви цінуєте їхню працю і хочете допомагати їм.

ДРУЗІ ВАШИХ ДІТЕЙ

«Де ти цього набрався?» Скільки батьків ставили це запитання, приголомшені якоюсь фразою або вчинком, зовсім не типовими для їхньої дитини! І як часто у відповіді фігурує новий друг у школі чи у дворі! Так, друзі сильно впливають як на малих, так і на старих. «Не дайте себе звести, товариство лихе псує добрі звичаї!» (1Кор. 15:33; Пр. 13:20). Особливо підлітки та юнаки чутливі до тиску з боку ровесників. Вони схильні сумніватися в собі, і часом їх охоплює бажання сподобатися своїм товаришам і справити на них враження. Тому дуже необхідно, щоб вони вибирали собі добрих друзів!

Як відомо усім батькам, діти не завжди роблять правильний вибір; їм потрібне керівництво. Не мається на увазі, що батьки повинні вибирати своїм дітям друзів. Просто поступово розвивайте у своїх підростаючих дітях проникливість і навчайте їх, які риси слід цінувати в друзях. Головною рисою є любов до Бога і до вчинків, які Він схвалює (Мр. 12:28-30). Вчіть їх любити й поважати чесних, доброзичливих, щедрих і старанних людей. Допомагайте дітям розпізнавати такі риси в інших осіб і тоді знаходити подібні якості в їхніх друзів. Подавайте приклад, застосовуючи ті ж самі критерії при виборі власних друзів.

Чи ви знаєте друзів своїх дітей? Чому б не запропонувати дітям запросити їх додому, щоб ви познайомилися з ними? Можна також запитати своїх дітей, що думають про цих друзів інші діти. Чи вони мають репутацію чесних, чи, може, ведуть подвійне життя? Якщо вони ведуть подвійне життя, допоможіть своїм дітям зрозуміти, чому таке товариство може пошкодити їм (Пс. 26:4,5,9-12). Коли ви помітили небажані зміни в тому, як ваша дитина поводиться, одягається, ставиться до інших чи розмовляє, то, можливо, вам необхідно поговорити про її друзів. Може бути, що дитина проводить час із другом, який негативно впливає на неї.

Але недостатньо просто вчити своїх дітей уникати поганих товаришів. Допоможіть їм знайти добрих. Один батько каже: «Ми завжди намагалися запропонувати синові щось взамін небажаного вибору. Наприклад, коли в школі йому запропонували грати у футбольній команді, ми з дружиною сіли з ним і обговорили, чому це не бажано – через нових товаришів, з якими він буде стикатися. Але тоді ми порадили запрошувати інших дітей і в парку грати з ними у футбол. Це вирішило справу».

Мудрі батьки допомагають дітям знаходити добрих друзів і проводити з ними час за здоровими розвагами. Але для багатьох батьків питання розваг становить велику трудність.

ВІН НЕ ПОЧУВАВСЯ ОБДІЛЕНИМ

Батьки Пол і Лу-Енн час від часу організовують у себе вдома товариські зустрічі. Вони піклуються про добрий нагляд і про те, щоб ці вечірки не були довгими і мають підстави вважати, що це приносить користь їхнім дітям.

Лу-Енн розповідає: «До мене підійшла мати однокласника мого шестирічного сина Еріка і сказала, що їй шкода Еріка, бо він не приєднується до класу, коли відзначають чийсь день народження. Я сказала їй: «Дякую, що ви турбуєтеся про мого сина. З цього видно, що ви добра людина. Але, мабуть, я нічим вас не зможу переконати, що Ерік не почувається обділеним». Вона погодилася. Тому я запропонувала: «Будь ласка, підійдіть до Еріка самі і спокійно запитайте його, як він почувається». Коли мене не було поряд, вона запитала Еріка: «Хіба тобі не хочеться веселитися на святкуваннях днів народження?» Він здивовано подивився на неї і сказав: «Чи ви думаєте, що десять хвилин, кілька тістечок і пісня – це все, що потрібно для веселої вечірки? Прийдіть до нас додому, і ви побачите, як виглядає справжня вечірка!» Невинний ентузіазм хлопчика не залишив жодних сумнівів – він не почувався обділеним!»

ЯКІ САМЕ РОЗВАГИ?

Чи релігія засуджує розваги? Зовсім ні! Є «час реготатиі час танцювати» (Проп. 3:4). У стародавньому Ізраїлі розважалися музикою, танцями, іграми та загадками, Ісус Христос був на великому весіллі і відвідав «бенкет великий», який справив для Нього Левій-Матвій (Лк. 5:29; Ів. 2:1-2). З цього видно, що Ісус не був некомпанійською людиною. Хай же сміх і веселощі ніколи не вважаються у вашому домі гріхом!

Діти, як правило, життєрадісні й сповнені енергії, яку можна звільнити через ігри та розваги. Добре продумані розваги – це не тільки веселощі. Для дитини це спосіб навчатися і розвиватися. Голова сім’ї відповідальний за задоволення усіх потреб родини, у тому числі потреби у відпочинку й розвагах. Однак, тут також потрібна врівноваженість.

У ці неспокійні «останні дні» в суспільстві є дуже багато людей, «що більше люблять розкоші, аніж люблять Бога» (2Тим. 3:1-5). У багатьох розваги займають у житті головне місце. Розваг є стільки, що вони можуть легко витіснити більш важливі речі. Крім того, у сучасних розвагах часто фігурує статева неморальність, насилля, зловживання наркотиками та інші вкрай шкідливі речі (Пр. 3:31). Як же захистити своїх дітей від шкідливих розваг?

Добре продумані розваги і відпочинок цілою сім’єю, як, наприклад, подорож з ночівлею, можуть допомогти дітям вчитися і рости духовно.

Батьки мусять встановити обмеження. Але крім того вони повинні вчити дітей визначати, який вид розваг шкідливий, і розвивати в них почуття міри. Таке навчання вимагає часу й зусиль. Розгляньмо один приклад. Батько двох синів помітив, що його старший син досить часто слухає нову радіостанцію. Тому одного дня по дорозі на роботу батько настроїв у машині приймач на ту саму станцію. Час від часу він зупинявся і записував слова деяких пісень. Пізніше він сів зі своїми синами й обговорив почуте. Він запитував про думку дітей, починаючи словами: «Як ви думаєте?», і тоді терпеливо слухав відповіді. Після обговорення справи хлопці погодилися не слухати більше цієї станції.

Мудрі християнські батьки перевіряють музику, телепрограми, відеокасети, комікси, відеоігри та фільми, якими цікавляться їхні діти. Вони звертають увагу на оформлення обкладинок, тексти пісень, упаковку, читають газетні відгуки і самі слухають чи переглядають частини такого розважального матеріалу. Багатьох шокують деякі сьогоднішні «розваги», розраховані на дітей. Ті, що хочуть захистити своїх дітей від нечистого впливу, збираються цілою родиною для обговорення небезпек. Коли батьки встановлюють чіткі обмеження, діють послідовно й помірковано, вони, як правило, досягають добрих результатів (Мт. 5:37; Фил. 4:5).

Звичайно, заборона шкідливих форм розваг є тільки частиною справи. Погане слід витісняти добрим, інакше діти можуть стати на неправильний шлях. Багато християнських сімей мають масу теплих, приємних спогадів про спільні розваги й відпочинок – пікніки, походи, подорожі з ночівлею, різні ігри, у тому числі спортивні, відвідування родичів чи друзів. Дехто

помітив, що навіть спільне читання вголос є чудовим відпочинком і джерелом задоволення та втіхи. Іншим подобається розповідати смішні та цікаві історії. Декотрі мають спільні хобі: займаються, наприклад, теслярством та іншими ремеслами, грають на музичних інструментах, малюють… Діти, які розвивають любов до таких занять, захищені від багатьох нечистих розваг, і вони вчаться, що розвага – це не тільки сидіти й чекати, щоб тебе розважали. Самому брати участь навіть веселіше, ніж лише спостерігати.

Товариські зустрічі також є цінною формою відпочинку. Коли такі вечірки проходять під добрим наглядом і не є дуже великими й довгими, вони можуть стати для ваших дітей чимось більшим, ніж тільки розвагою. Вони можуть зміцнювати узи любові в спілкуванні (пор.: Лк. 14:13-14; Юд. 12).

ШКІДЛИВИЙ ВПЛИВ СВІТУ НА ВАШУ РОДИНУ

Безсумнівно, захищати свою родину від шкідливого впливу світу нелегко. Але є один фактор, який найбільше посприяє успіхові в цьому. Це любов! Близькі, сердечні сімейні узи перетворять ваш дім у тиху гавань і допоможуть у спілкуванні, яке є великим захистом від поганого впливу. Але ще важливішим є також розвивати любов до Господа Бога. Коли в сім’ї існує така любов, діти, мабуть, виростуть з ненавистю до самої думки засмутити Бога, піддавшись світському впливу. А батьки, які всім серцем люблять Господа, старатимуться наслідувати Його любов, поміркованість і врівноваженість (Еф. 5:1; Як. 3:17). Якщо батьки роблять це, їхні діти не будуть вважати, що поклоніння Богові – це лише список заборон або безрадісний, похмурий спосіб життя, який вони якомога скоріше хочуть змінити. Навпаки, діти побачать, що зберігати Божі заповіді – це найщасливіший, найзмістовніший спосіб життя.

Родини, які практикують врівноважене служіння Богові і з цілого серця стараються бути «нескверними та чистими» від згубного впливу цього світу, приносять радість Богові (2Пет. 3:14; Пр. 27:11). У таких сім’ях наслідують Ісуса Христа, Який противився усім зусиллям сатанинського світу зіпсувати Його: «Я світ переміг» (Ів. 16:33). Хай же ваша сім’я також перемагає світ і втішається вічним життям!

Які наступні біблійні принципи допоможуть… захищати сім’ю?

  1. Знання веде до мудрості, яка може зберегти життя (Проп. 7:12).
  2. «Мудрість світу цього є безумство перед Богом» (1Кор. 3:19).
  3. Необхідно уникати поганого товариства (1Кор. 15:33).
  4. Хоча відпочинок і розваги мають своє місце, їх слід тримати під контролем (Проп. 3:4).
Попередній запис

Розділ 7. Чи в домі є бунтар?

Наступний запис

Розділ 9. Неповні сім’ї можуть досягти успіху!