РОЗДІЛ 9: У СУМНІВІ ПОРАДИТИ – ЇЇ ПРИКЛАД

Приходили з насупленими бровами і злими поглядами, а йшли з сяючими обличчями

Хоч Мати мала справу з великими групами людей, коли приходила на зустрічі, однак вона завжди присвячувала багато часу, уваги і інтересу окремій людині. Я часто захоплювалась її невтомною енергією, її спокоєм, її сяючими усмішками, що, здавалось, мало сильніший вплив, між аналгетичний наркотик. Я бачила, як люди приходили до неї з особистими проблемами, з насупленими бровами і злими поглядами, а пізніше йшли з сяючими обличчями. Вона мала дар торкатись сердець миром, і помазувала їх оливою радості й утіхи. Вона писала нам: «Бог зробив такі великі речі для нас усіх, особливо для вас… Якщо б ми тільки дозволили Йому зробити це, Він робить це так гарно. З певною допомогою, я впевнена ви зробите це справжнім Назаретом, де Ісус може прийти і відпочити трошки з вами. Я справді щаслива за вас… Проміння світла просвічує усю темряву, навіть духовну темряву. Я бачила ваші обличчя, наповнені усмішками, дякую Богові».

Що я можу для вас зробити?

Коли [хтось] приходив до Матері, вона не запитувала чи він грішник чи праведник… Вона завжди дарувала усмішку чи добре слово. «Що я можу для вас зробити?»

В неї було надзвичайне вміння слухати людей і справді чути, про що вони розповідають, вона розуміла навіть глибше, ніж слова. Вона була мудрою і завжди приязною.

Що Ісус зробив?

Коли я піднімався сходами, вона потягнула мене: «Отче, мені треба поговорити з вами терміново». … [Вона] сказала: «Отче, я отримала телефонний дзвінок сьогодні зранку від урядовця-судді…» «Що він хотів, Мати?» «Він хотів знати, чи дати в дію наказ про страту цього чоловіка… який вбив двох людей холоднокровно, і люди вимагають, щоб його стратили, урядовець-суддя хотів знати, що робити – чи давати йому довічне ув’язнення чи смертний вирок. Я не знаю, чому він питає мене, Отче, я просто не розумію ситуації. Тому я сказала урядовцеві-судді, що молитимусь за це, щоб він зателефонував пізніше. А він наполягав, що зателефонує о 8:30». «О, Мати, я розумію, він політик. Якщо він винесе смертний вирок, він задовольнить одну групу, якщо він дасть довічне ув’язнення – іншу. Він хоче, щоб ви витягли його з цієї проблеми». «О, тепер я розумію, отче». За кілька днів, я отримав записку, я маю ксерокс її тут. Тому написано: «Коли урядовець-суддя зателефонував, я сказала йому, що ‘ви маєте зробити те, що зробив би Ісус, якщо ви були на Його місці’».

Мати зовсім не перешкоджала їй

У 1997 році заможна жінка прийшла до Матері по допомогу. Вона мала серйозні проблеми з алкоголем і зазнала невдачі в багатьох спробах позбутись цієї звички … Жінка впала на коліна біля Матері на візочку, ридаючи. Мати зовсім не перешкоджала їй, але з великою добротою і ніжністю сказала їй провести якийсь час перед Ісусом у Кивоті, і вилити свою схвильовану душу перед Ним, як би це вона зробила перед своїм другом. За цей короткий час можна було побачити Божу ласку в дії. Ця жінка провела наступну годину в глибокій молитві перед Найсвятішими Дарами. Мати повернулась до своєї кімнати після молитви, була тиха і задумана, але нічого не згадала про труднощі жінки. Прекрасним було те, що я бачила, як ця жінка повернулась наступного дня і висповідалась. Я ніколи не забуду променистого миру на її обличчі. Вона пообіцяла передавати сестрам свою зарплату на утримання, у разі, якщо в неї знову будуть спокуси. Вона зробила тверду постанову, залишити алкоголь.

Моя відповідь – «Тишина»

Чотирнадцять жінок зібрались біля [Матері]. Молода жінка підійшла ближче і запитала, що їй робити, коли її чоловік свариться з нею, кривляється і є різким з нею. Чи повинні ми сваритись, відплачуючи тим самим? Що нам робити Мати?» – жінки запитали знову. [Мати] мовчала. Тишина була крижаною з іншого боку теж: незручна ситуація. Тоді Мати усміхнулась і сказала: «Моя відповідь – ‘тишина’. Залишайтесь у тишині. Не в тишині страху чи пригніченості, безсилому серці, чи думці, що вас можуть прогнати з вашого дому. Однак, у тишині, щоб показати вашу глибоку ненависть, вашу неприхильність до усієї різкості і огидності. Пам’ятайте, є Бог у вас, і є Бог в особі, з якою ви зустрічаєтесь вдома, він також є Ісусом! Бог хоче, щоб ми показали нашу силу розуму, наш послух стосовно правди і краси, наш спокійний і стійкий розум, тому що ми віримо в Нього. Ми не можемо робити того, що може засмутити Бога. Вірити в Нього – це вірити в себе, свій розум, свого внутрішнього Бога, Який живе в нашому серці. Коли я кажу: ‘Любіть один одного як Він полюбив вас!’, не забуваймо, що Бог нам дав Свою найкращу любов. Він також вклав Свою сутність любові в наше серце, так що ми можемо давати таку ж любов іншим. Давайте свою любов навіть тим, які грубі до вас, щоб ви не [зробили] такої ж помилки, яку він зробив [з] вами. Тихо, своїми діями, дайте йому зрозуміти, що він справді опускає щось у своєму житті – він опускає нагоду любити вас. Він вирощує огидний гнів і ненависть, егоїзм, і неправильну поведінку в собі. Бог створив його прекрасним також, але він руйнує свою красу. Одного дня він це усвідомить. Не починайте вирощувати те саме, що він. Пам’ятаймо, вогонь не можна погасити ще одним вогнем. Нам потрібна вода. Вода, щоб зруйнувати вогонь. Так само, даваймо красу на противагу всій огидності. Доброту проти всієї грубості. Добрі слова проти грубих слів. Навіть якщо ви просите про життя окремо один від одного, зробіть це з любов’ю і дружбою, не з ворожістю».

Кілька питань поміж цим ставили Матері про розлучення, життя окремо, скривдження жінок, тощо. У відповідь на інші запитання, Мати сказала: «Об’єднуймось у сім’ї, не розділяймось. Не забуваймо цього, якщо ми просимо розлучення, ми також обираємо завдавати болю нашим дітям через наше жорстоке рішення. Молімось з першого дня нашого подружнього життя, щоб ми змогли жити разом. Сім’я, що молиться разом, залишається разом. Зробімо молитву щоденною звичкою.

Молитва – це не бубоніння трошки часу, а має бути молитва з серцем і запальним бажанням, молитва, яка повинна виходити зі середини. Ми не об’єднуємо (чоловіка і дружину), щоб розділяти, але щоб приймати виклики життя в єдності».

Коли Бомбей горів

Під час заворушень 1992-1993 року, коли Бомбей горів, багато громадян поспішили на допомогу містові. Двоє з них прибули з унікальною ідеєю. Немає нікого, хто б міг донести послання миру цьому стурбованому місту ніж Мати Тереза. На жаль, здоров’я Матері Терези погіршувалось. Для неї це було неможливим подолати шлях до міста. Тоді [вони] знайшли рішення. Група кінорежисерів полетіла до Калькутти разом і зняла послання Матері. Це послання було трансльованим на більшості основних каналів, а також по кабельному телебаченню. Вони сконтактували з Матір’ю Терезою, яка одразу ж погодилась. Коли команда прибула до Матірного Дому в Калькутті, монахині не були дуже привітні. Мати Тереза почувалась погано ніч перед цим, все ж вона наполягала на тому, щоб вийти на вулицю вранці й відвідати жертв сутичок у Калькутті. Команда вирішила зачекати на Мати Терезу. Вона повернулась у передвечірній час, була виснаженою. Однак, коли вона побачила пана П., то усміхнулась. Вона сказала, що готова одразу ж до зйомки. Проте, вона відчувала, що команді треба насамперед поїсти. «Вони, мабуть, голодні, – сказала вона одній з монахинь, – вони подолали довгий шлях». Команді дали просту перекуску: хліб з маслом, чай та банани. Вони всі разом казали, що це було одне з найкращих частувань в їхньому житті. Кілька наступних годин Мати Тереза працювала з кіногрупою. Це була виснажлива праця, але вона цілком зосередилась на ній. Навіть коли її попросили зняти все знову через технічні неполадки і дефекти, вона зовсім не скаржилась. Її послання до Бомбею було, як завжди, простим, однак ефективним. Вона попросила їх любити один одного як братів, бути добрими один до одного, дбати один про одного.

Наступного ранку, команда мала залишити Калькутту о 5-й год. зранку. Мати Тереза вийшла до брами, щоб попрощатись з ними. Босоніж, вона коротко помолилась за кожного. Послання Матері Терези наступного тижня транслювали по основних каналах. Ніхто з тих, хто його побачив, не залишився байдужим. Це було послання любові і миру від Богом обраного апостола.

Якою гордою я була

Мене обрали настоятелькою. Я відчувала, що була такою маленькою і недосвідченою тощо. Саме тому я написала Матері стосовно цього, як я зможу взяти таку велику відповідальність? Я була такою молодою, тридцять один рік. Я така незначна людина, я боюсь, бо велика спільнота, з центром формації, з апостольством таким, як Шішу Бгаван, Нірмал Грідей, з медичними пунктами, працею з прокаженими, поставкою (товарів кораблями), Співпрацівниками Матері Терези тощо. Я думала, що написала дуже покірного листа. У відповідь на це я отримала прекрасного листа про те, настільки гордою я була, що хотіла зробити всю працю сама, замість того, щоб дозволити Ісусові робити працю через мене. Я ніколи не очікувала такого листа, але він відкрив мені очі, навчив мене довіряти Богові, дякувати Богові, моя місія … була успішною. Слава Богові!

Диявол просто хоче порушити ваш спокій

У Лондоні я була на нічній зміні в нашому домі для безпритульних жінок. Розгорілась сильна пожежа, і перш ніж я дізналась, що почалась пожежа, десять жінок втратили своє життя у вогні. Під час реколекцій до вічних обітів диявол почав дражнити мене, говорячи, що вогонь і смерті людей були моєю провиною. Це стало наче закляття, яке я чула у своїй голові і у своєму серці. Я пробувала відштовхнути це розумом, через те, що пережила роки глибокого миру, але це не відходило. Мати приїхала до Риму, щоб бути на наших обітах, і хоч я мала довгу розмову з Матір’ю, я не згадала про це глузування злого. Мене турбувала думка про те, що мені треба поговорити з Матір’ю, але я сама зі собою сперечалась, що Мати була надто зайнята і це справді не було доконечним.

Врешті настав день вічних обітів і це був практично час йти до Храму. Я врешті вирішила сказати про це Матері. Я пішла в кімнату Матері, вона була сама. Я почала говорити: «Перепрошую, Мати, чи можу я з вами порозмовляти хвилинку про пожежу в Лондоні?» Мати зупинила мене, підняла руку високо в повітрі і сказала: «Ти нічого спільного не маєш з тією пожежею. Ти не винна в цьому. Бог допустив це, щоб упокорити нас». Я розповіла Матері, що ніколи раніше не звинувачувала себе, у мене завжди був спокій на серці до цього року. Мати сказала: «Диявол просто хоче порушити твій мир, тому що ти приймаєш вічні обіти. Він не хоче, щоб ти приймала вічні обіти, і він не міг прокрастись до тебе через інший спосіб, тому пробує через це. Йди і перебувай у мирі». З тими словами Мати благословила мене. Відтоді глузування диявола припинилось і більше не повторювалось.

Розповідайте також гарні речі

У спільноті були проблеми між сестрами. І я бачила дуже часто, що моя настоятелька плакала. Я помічала досить часто, що багато старших сестер йдуть до Матірного Дому. Одного гарного ранку Мати прибула до спільноти. Вона зібрала усіх нас і дала настанови. Мати сказала: «Я дуже рада, що дехто з вас приходить і повідомляє мені, що відбувається у вашій спільноті, але пам’ятайте сестри, Мати – це не смітник. Не розповідайте тільки бридкі речі Матері. Мати також любить послухати гарні речі про сестер. Прийдіть і розкажіть Матері про все добре, що відбувається в спільноті. Ваша настоятелька – прекрасна людина. Розповідайте також гарні речі про неї». Мати заохотила нас знайти все, що прекрасне в нашій настоятельці й розповісти Матері, коли вона прийде наступного разу.

Тримати зв’язок любові

Багата жінка прийшла до Матері й попросила її примирити її з дочкою. Мати порадила їй робити невеличкі вчинки любові для доньки, щоб вона не дізналась, що це саме вона робить (наприклад, поставити на її стіл квітку, яку вона любить, приготувати страву, яку вона любить, тощо). І це справді подіяло. Доньку заторкнули старання, які мама робила, щоб тримати зв’язок любові.

Не забудьте усміхатись

Одного разу я відвідувала Матір, і вона відчула, що я була сама не своя. Я розповіла їй, що маю різні погляди і непорозуміння з настоятелькою. Мені було дуже прикро через це. Вона взяла мене за руку і дала мені практичну материнську пораду. Вона сказала, що мені треба знайти привід, щоб зустрітись з настоятелькою якнайшвидше і не забути усміхатись увесь час, [як я буду] з [настоятелькою]. Вона сказала, що завжди робила так, коли мала складні моменти з однією зі своїх сестер.

Я роблю це для Тебе

«Я не повинен цього робити. Він – не добрий. Я не працюю на поганих людей». Я був цілком у гніві. Особа, яка стояла переді мною, була Мати Тереза і слухала усі мої розгнівані слова. «Якщо у вас проблеми, – сказала Мати, – і ви змушені робити щось для особи, якої ви не любите, зробіть так». Тоді поклала долоню перед моїм обличчям, дотулилась свого мізинця великим пальцем і сказала: «Я роблю це для Тебе», починаючи з «я» на мізинці, вона завершила з «Тебе» на великому. Вона дотикалась п’яти пальців для п’яти слів. «Здійснюйте свою працю для Господа і скажіть собі: ‘Боже, цю працю, яку я роблю для поганої особи, я роблю для Тебе». І зробіть це для Бога. Нехай ваш розум буде інструментом Його Волі, і ваші руки робитимуть Його працю. Якщо ви практикуватимете це, ви побачите, що багато праці, якої ви не любите, буде легко зроблено, і ви не відчуєте болю. Для мене це був простий, але дієвий спосіб здійснювати багато праці, яка часом така важлива, хоч і ми її не любимо.

Несіть далі, Сестро!

Одного разу ми пішли на вулицю Отіс [з приводу] вічних обітів у базиліці. Цього дня Сестра М. виносила сміття, вона йшла заднім входом, щоб оминути відвідувачів. Вона несла великий чорний пластиковий пакет сміття. Мати звільняла одну з задніх кімнат практично в поспіху; вона оминула мене, але врізалась прямо в пакет сміття, який тримала Сестра М. Сестра не могла прийти до тями, завмерла і не знала, що робити. Мати просто засміялась і замість того, щоб роздратуватись, тому що пакет зі сміттям уже почав протікати, взяла пакет з рук сестри і зачекала, поки вона отямиться і віддала їй назад до рук: «Несіть далі, Сестро!»

МОЛИТВА

  • Дихай у мені, О Святий Душе,
  • щоб усі мої думки були святі.
  • Дій у мені, О Святий Душе,
  • щоб моя праця теж була свята.
  • Притягай моє серце, О Святий Душе,
  • щоб я любила тільки те, що святе.
  • Зміцни мене, О Святий Душе,
  • щоб я боронила усе, що святе.
  • Охороняй мене, тоді, О Святий Душе,
  • щоб я могла завжди бути святою.

Молитва святого Августина до Святого Духа, яку щодня молилась Мати Тереза

Попередній запис

РОЗДІЛ 9: У СУМНІВІ ПОРАДИТИ – ЇЇ СЛОВА

Наступний запис

РОЗДІЛ 10: ГРІШНИКА ВІД ГРІХА ВІДВЕРНУТИ – ЇЇ СЛОВА