Свята Тайна Єлеопомазання, її установлення і мета

Святий Апостол, який управляв Єрусалимською Церквою повних тридцять років, живим словом та листами навчав своїх вірних християнських правд, щоб довести їх до остаточної мети життя, – спасіння їхніх душ. Як добрий пастир, він для всіх мав потішаюче слово, а особливо для хворих і немічних. У п’ятій главі його соборного послання читаємо такі слова: «Чи страждає хто з вас? Нехай молиться! Чи тішиться хтось? Хай співає псалми! Чи хворіє хто з вас? Хай покличе пресвітерів Церкви, і над ним хай помоляться, намастивши його оливою в Господнє Ім’я, і молитва віри вздоровить недужого, і Господь його підійме, а коли він гріхи був учинив, то вони йому простяться» (Як. 5:13-15).

З повеління Божественного Спасителя Апостоли, від найдавніших часів, проповідували покаяння, виганяли численних бісів, намащували олією та оздоровлювали хворих, як читаємо у Євангелії від св. Марка. Це намащення Олією є якраз тою Святою Тайною, яка дуже часто зв’язана з останніми хвилинами людини на землі. Добрий Господь установив цю Тайну так, як і всі інші Тайни, що їх свята Церква уділяє. Св. Тайна Хрещення визволяє людей з неволі первородного гріха, а в Святій Тайні Покаяння одержуємо прощення особистих гріхів. Для скріплення нашого християнського життя св. Церква кормить нас Пресвятою Євхаристією, а потім ще уділяє інші Святі Тайни, які помножують у душі Божу ласку та доводять нас до Бога – до вічного спасіння.

З цілого людського життя, однак, найважливішим є останній момент. Стан душі саме в цю мить вирішує про щасливу чи нещасливу вічність. Станемо колись неначе над пропастю смерти. Тоді людина або перейде понад цією пропастю і злучиться назавжди з Богом, або впаде до неї в нещасливу вічність. Ісус Христос, наш Божественний Спаситель, установив Святу Тайну Єлеопомазання.

І. Що таке Святе Єлеопомазання?

Святе Єлеопомазання, або, як вірні його також називають «Маслосвяття», – це Свята Тайна, в якій через помазання святою олією і молитву священика Господь прощає всі малі гріхи та помножує в душі освячуючу ласку. Свята Тайна не тільки прощає малі гріхи й змиває з душі всі залишки сповіданих важких гріхів. Вона дає ласки допоміжні, які є особливо потрібні на останній змаг душі з її ворогами спасіння. Вона вливає в душу спокій і зрівноваження в обличчі смерти. Вона також привертає ще й здоров’я тіла.

ІІ. Свята Тайна – це видимий знак невидимої ласки

Як усі інші Святі Тайни, так і Тайна Єлеопомазання є видимим знаком невидимої Божої ласки. Видимим знаком – бо можемо бачити хворого, що приймає Св. Тайну, бачимо священика, що її уділює, олію, що нею помазують хворого, можна чути молитви, що їх проказує священик над хворим. З тими зовнішніми знаками є, за установою Ісуса Христа, злучена особлива Божа ласка.

Видимою матерією цієї Св. Тайни є олія з плодів оливкового дерева. В латинському обряді цю олію посвячує єпископ. У нашому ж – сам священик має привілей посвячувати цю олію, яку вживає до намащення певних частин тіла при уділюванні цієї Святої Тайни. Олія символізує внутрішню силу, що її дає Св. Тайна, бо так, як олія помагає усмирювати болі людського тіла, невидима Божа сила зменшує страх, який проймає душу людини в мить переходу з дочасного до вічного життя. Ця Св. Тайна відсвіжує душу, додаючи їй силу до переможного змагання і так приносить душі спокій, відвагу, надію і радість для милої зустрічі зі своїм Богом Творцем у Небесному Царстві.

ІІІ. Святе Єлеопомазання – це насправді Свята Тайна

Як кожна Св. Тайна, вона має свої помітні прикмети та видимі знаки, до яких Ісус Христос прив’язує невидимий внутрішній дар – невидиму надприродну ласку. Єпископ чи священик, бо тільки вони можуть уділювати цю Св. Тайну, помазуючи хворому християнинові очі, вуха, ніздрі, руки, груди й ноги, проказує ось таку молитву: «Отче Святий, Небесний лікарю душ і тіл, що послав єси Свого Єдинородного Сина Ісуса Христа, Який зціляє всяку хворобу й вибавляє від смерти, зціли оцим помазанням слугу Свого (або слугиню свою) (ім’я) із усякої душевної і тілесної болісти, яка опанувала його (або її), і оживи його (її) ласкою Христа Твого, молитвами Пресвятої Володарки нашої Богородиці Вседіви Марії і всіх Святих Твоїх, – Ти бо єси джерело всякого оздоровлення, Боже наш, і Тобі віддаємо славу, з Єдинородним Твоїм Сином і Одноістотним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь».

IV. Хто встановив Святу Тайну Єлеопомазання?

Святу Тайну Єлеопомазання встановив Господь наш Ісус Христос. Ще за життя Він послав Своїх дванадцятьох вибраних Апостолів, даючи їм владу й кажучи: «А ходячи, проповідуйте та говоріть, що наблизилось Царство Небесне. Уздоровляйте недужих, воскрешайте померлих, очищайте прокажених, виганяйте демонів. Ви дармо дістали, дармо й давайте» (Мт. 10:7-8). «І вийшли вони, і проповідували, щоб каялися. І багато вигонили демонів, і оливою хворих багато намащували і вздоровляли» (Мр. 6:12-13). Апостоли добре зрозуміли своє посланництво, бо, читаємо, що після Зішесття Святого Духа, з наказу Божественного Вчителя, розійшлися по всьому світі проповідувати «всьому створінню Євангелію … кластимуть руки на хворих, і добре їм буде» (Мр. 16:15-18). Тому-то і св. апостол Яків каже: «Чи хворіє хто з вас? Хай покличе пресвітерів Церкви, і над ним хай помоляться, намастивши його оливою в Господнє Ім’я, і молитва віри вздоровить недужого, і Господь його підійме, а коли він гріхи був учинив, то вони йому простяться» (Як. 5:14,15). Це свідчення про Святе Єлеопомазання Христового апостола Якова передає нам свята Церква. Про установу Святої Тайни Єлеопомазання навчали святі отці Церкви, Священні Собори та вчені богослови. Східна Церква ніколи її не заперечувала ані не піддавала сумніву. Навіть нез’єдинені Східні Церкви приймають Святе Єлеопомазання і вірують, що його встановив Ісус Христос. Правда про божественну установу цієї Святої Тайни належить до правд святої віри, що їх окреслила і проголосила свята Церква. У такому значенні про установу Св. Тайни Єлеопомазання, приймали і навчали визначні отці Церкви, як св. Діонізій, св. Іван Золотоустий і св. Григорій Великий, – тож не може бути найменшого сумніву щодо Божої установи Святої Тайни Єлеопомазання та що її слушно належить вважати однією із семи Святих Тайн.

Дорогі в Христі браття і сестри! Свята Тайна Єлеопомазання має силу оздоровляти не тільки душевні, а й тілесні недуги. Чомусь, однак, деякі люди бояться цієї Святої Тайни, їм здається, що хто її прийме, мусить умерти. А люди не хочуть вмирати, тому й нерадо приймають цю Святу Тайну, – це дуже неправильне розуміння цієї ж Тайни. Ті люди забувають повчання св. Якова, який каже, що «молитва віри вздоровить недужого, і Господь його підійме» (Як. 5:15). Таких випадків дуже багато в досвіді священиків-душпастирів. Здоров’я тіла, очевидно, дається лише тоді, коли Господь Бог знає, що життя і здоров’я цієї людини буде їй на душевну користь. Коли ж хтось приготований до смерти, (а всі й так колись мусимо вмерти), то Господь посилає щасливу смерть для добра тієї людини. Пам’ятаймо, що Христос установив цю Тайну для спасіння наших душ. Тому, за навчанням Святої Церкви, не вагаймося прикликати священика негайно, щоб над хворим помолився і уділив йому Святе Єлеопомазання, а спасенні плоди цієї Св. Тайни, – чи то на здоров’я тіла, чи на щасливу смерть, – з довір’ям та в молитві покладаймо в руки Всевідаючого Бога. Амінь.

влад. Софрон Мудрий, ЧСВВ

Попередній запис

Навіщо сповідатися?

Наступний запис

Плоди Святої Тайни Єлеопомазання