Установлення Пресвятої Євхаристії

«Ісус, знавши, що настала година Йому перейти до Отця з цього світу, полюбивши Своїх, що на світі були, до кінця полюбив їх» (Ів. 13:1). «І ото, Я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця віку» (Мт. 28:20).

Кульмінація історії спасіння і здійснення місії Ісуса Христа на землі – це встановлення Пресвятої Євхаристії. Воно відбувається на пасхальній вечері, коли євреї її споживають на пам’ятку визволення ізраїльського народу з єгипетської неволі. Бог Отець так полюбив світ, що Сина Свого Єдинородного дав, щоб кожний, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне. А Син Божий, Господь і Бог наш Ісус Христос, завершуючи дію нашого спасіння, на останній вечері, вночі, в яку Він мав бути виданий на розп’яття, встановив Пресвяту Тайну Євхаристії.

«Настав день Опрісноків, коли треба було жертвувати пасху.., послав Ісус учнів і сказав: Ідіть і приготуйте нам пасху, щоб ми її спожили… Пішли учні і приготували пасху» (пор.: Лк. 22:7-13). «Як вони ж споживали, Ісус узяв хліб» (Мт. 26:26), «вчинивши подяку, поламав і дав їм, проказуючи: Це тіло Моє, що за вас віддається. Це чиніть на спомин про Мене! По вечері так само ж і чашу, говорячи: Оця чаша Новий Заповіт у Моїй крові, що за вас проливається» (Лк. 22:19-20). Хліб перетворюється в Тіло, вино – у Кров Христову, яка проливається на «відпущення гріхів» (Мт. 26:28).

Ось Євхаристія, Тайна любови, віри Церкви. Тайна любови, бо вона скоріше стала Тайною жертви. Це Тайна віри – тому зрозуміють її тільки ті, що повірили в Ісуса Христа, охрестились і живуть життям за Його прикладом. Євхаристія – це Тайна Церкви, бо Христос дав наказ так чинити на спогад про Нього. «Бо кожного разу, як будете їсти цей хліб та чашу цю пити, смерть Господню звіщаєте, аж доки Він прийде» (1Кор. 11:26). Церква як причастя Святого Духа – це те місце, де може здійснюватись причастя усього Божого народу, як «Одне тіло, один духОдин Господь, одна віра, одне хрищення, один Бог і Отець усіх, що Він над усіма, і через усіх, і в усіх» (Еф. 4:4-6). Отож Пресвята Євхаристія – це спогад або відновлення діла відкуплення, яке Син Божий довершив Своєю смертю на хресті, триденним погребенням і воскресінням з мертвих. На кожній Службі Божій священик діє в особі Ісуса Христа і з вірними спогадує та вчиняє актуальними смерть, воскресіння і другий прихід Ісуса Христа.

Таким чином, Пресвята Євхаристія – це повторна Тайна неповторної жертви Ісуса Христа за всіх людей. Тому називаємо цю Пресвяту Тайну безкровною жертвою, бо на кожній Службі Божій сам Ісус Христос жертвується за наше спасіння, але в безкровний спосіб. На кожній Службі Божій Син Божий дає нам Своє правдиве Тіло і правдиву Кров під видами хліба й вина. Це означає, що кожна Служба Божа – таїнственне продовження єдиного і остаточного діла відкуплення і відпущення гріхів, що Син Божий, Ісус Христос, ставши людиною і увійшовши в людську історію, історично довершив Своєю жертвою на Голгофі, вмираючи на хресті за наше спасіння.

о. Северіян Якимишин, ЧСВВ

Попередній запис

Прообрази Євхаристії в Старому Заповіті: манна і жертви

Наступний запис

Чому Ісус Христос установив Пресвяту Євхаристію?