Хрещення

Дорогі в Христі брати і сестри, у наших повчаннях ми розважали про суть, важливість і значення хрещення як однієї з найважливіших Св. Тайн Церкви Христової, яка робить нас учасниками, спадкоємцями Царства Божого, живими клітинами Містичного Тіла Христового, дає нам право синівства Божого і його спадкоємство. Свята Тайна Хрещення – це дуже глибоке таїнство.

Тому нам необхідно якнайглибше пізнати Таїнство Хрещення, щоб його цінити, щоби ним жити, щоби його з ревністю приймати та уділяти.

Саме в цьому коротенькому катехитичному повчанні бажаємо разом з вами, дорогі в Христі, застановитися над тим, чому маємо наполегливо старатися в нашому земному житті про те, щоб ми, наші діти, наші внуки, правнуки, наші приятелі, співпрацівники, співгромадяни приймали Св. Тайну Хрещення. Чому вона так необхідна, потрібна в нашому щоденному житті? У чому її вартість і необхідність?

Щоб нам допомогти зрозуміти суть, полюбити вартість й потребу Святого Хрещення, сам Господь Бог устами втіленого Слова Божого – Ісуса Христа навчає нас цьому. Христос, пояснюючи силу Хрещення, порівнює його з народженням у нас Божого життя. Хрещення – це народження з «гори», з «Духа Святого», з «Бога», з «Насіння Божого». А це «насіння» – це любов! Кожен, «хто родився від Бога, не чинить гріха, бо в нім пробуває насіння Його» (1Ів. 3:9). Те народження з «Насіння Божого» дійсне і реальне, Боже життя!

Подібно, як у природі, – батькове насіння творить сім’ю, а мати у своєму лоні творить людську подобу – дитину, а народжене дитя стається на образ і подобу батька, то в порядку надприродньо – Тайна Хрещення запліднює і родить дійсне Боже життя в людині.

Поруч суто людського життя, яке маємо з «насіння Адама й Єви», твориться новий надприродний зародок життя Божого – Духом Святим. А те життя духовне – невидиме, надприродне. У нього треба вірити, бо лише вірою його можемо угледіти, доторкнути, зрозуміти і ним жити. Що народжується з тіла – тіло, а що народжується з духа – дух (пор.: Ів. 3:6).

Так, народження життя Божого в нас – це справа віри. Тож щоб успішно уділити й прийняти Святе Хрещення, треба вірити, що воно дійсно породжує нове Боже життя в людині. Нам треба вірити і в те, що це Боже, надприродне життя, запліднене Богом через Св. Тайну Хрещення, повільно зростає і розривається в кожній охрещеній людині в міру того, як ми собі його усвідомлюємо, сприймаємо, плекаємо, любимо, ним живемо і щодня його реалізуємо.

Хрещення – це великий Божий дар нашого відродження, – так запевняє нас Ісус Христос кажучи: «Коли хто не народиться згори, то не може побачити Божого Царства» (Ів. 3:3). Коли про це сумнівався Никодим, учитель Ізраїля, Ісус ще раз повторив йому Своє повчання: «Поправді, поправді кажу Я тобі: Коли хто не родиться з води й Духа, той не може ввійти в Царство Боже» (Ів. 3:5). Подібний наказ дав Христос Своїм Апостолам кажучи: «Тож ідіть, і навчіть всі народи, христячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа» (Мт. 28:19), «Хто увірує й охриститься, буде спасений» (Мр. 16:16).

Втілення Христа в членах Церкви й у кожному з нас здійснюється через Св. Тайну Хрещення, тому й апостол Петро називає її «убожественням», це бо участь у природі Божій. Св. євангелист Іван називає її «усиновленням», а св. Павло бачить цю дійсність «одягненням у Христа», коли каже: «В Христа охристилися, у Христа зодягнулися». Тому святий Василій говорить: «Хрещення – це для полонених гріш викупу, дарування довгу, смерть гріхові, відродження духа – світла одежа, незломна печатка, підойма до неба, засіб до царства, дар усиновлення».

Благодать хрещення перемінює і переображує нашу душу в Того, хто є суттю цієї Св. Тайни, яка сталася можливою через Втілення Слова Божого – Ісуса. Тим то кожний хрещений бере участь у таїнстві Втілення. Ця участь повинна все більше здійснюватися і зростати зі зростом Божого життя в людині. Тому так конечним є постійне релігійне виховання охрещених дітей. Обов’язок християнського виховання в першу чергу лежить на батьках, на вихователях, священиках і всіх християнах.

Незаперечною правдою святої віри те, що великі дари і щедре надприродне й Боже життя ми одержуємо зі Святою Тайною Хрещення. Але їх треба собі особисто засвоїти, прийняти, ними жити.

Прийняти благодать спасіння означає з любов’ю зберігати в пам’яті, у серці той великий скарб і дар Св. Хрещення. Всяке життя росте, а в міру зросту вимагає розумного виховання. Дуже часто життя людини залежить від її виховання. Діло виховання людської особи вимагає релігійних спонук. Всяке виховання вимагає багато знань. Життя має свої закони, тож треба знати, які вони, які їх вимоги, початок, тривалість, успішність. Основну суть, джерело Божого життя в людині і в кожного з нас визначає Св. Тайна Хрещення. А виховання того життя, його зріст залежить від особистої праці. Кожна людина є ковалем своєї долі і щастя!

Святе Хрещення – це перший Божий дар і перший заклик до співдіяння з ласкою спасіння, яка має остаточно завершитися освяченням нашої особи. Св. Хрещення робить нас горожанами Царства Божого і відчиняє нам двері до надземного вічного щастя і життя в Бозі. Але людина, як свобідна істота, мусить сама вступити і усе своє життя входити в Царство Боже, його реалізувати своїм щоденним християнським життям.

Переживати дар хрещення означає зосереджувати свої думки, почуття, розважати діло спасіння, любов Христа, єднаючись з Ним у любові й гарячій молитві. Хрещення – початок нашого спасіння! Ним треба нам жити, його пізнавати, цінити, розвивати, любити. Хто свідомо приймає, переживає своє хрещення, втілює своє хрещення, визнає його силу, той приймає також своє всиновлення, стає християнином, Божою улюбленою дитиною, той буде також усе своє життя намагатися жити як дитина Божа. Тож над усе в житті цінім, любім, практикуймо й поширюймо Святу Тайну Хрещення серед нинішнього безбожного і зматеріялізованого світу. На неї ждуть мільйони синів нашого народу, що з кожним днем усе більше звільнюється з неволі ганебного царства сатани і антихриста, який безпощадно мучив наш народ понад 70 років нашого століття. Але з Божого Провидіння прийшов час кінця його безконтрольного володіння, а Христос промовив знову до нас: «Не бійся, мале стадо, Я подолав світ»!

В ім’я Христа ми хрестилися, у Нього щоденно перемінюймося, втілюймось, тоді Свята Тайна Хрещення стане нашим спасінням. Амінь!

влад. Софрон Мудрий, ЧСВВ Заохота до Святої Тайни

Попередній запис

Плоди Святого Хрещення – особисті й загальнолюдські

Наступний запис

Свята Тайна Миропомазання. Зішесття Святого Духа на християнина