ЧИ ДІЙСНО ІСНУЄ ПЕКЛО?

Пекло існує. Про це свідчить віра усіх народів та усіх часів

Те, у що завжди й в усі часи вірили народи, становить так звані правди здорового глузду або загальновизнані правди. Про того, хто опирається прийняти будь-яку з тих великих, загальновизнаних правд, можна сказати, що йому бракує здорового глузду. Воістину, треба бути безумним, аби вважати себе мудрішим за цілий світ.

Отже, протягом століть, від початку світу аж до наших днів, усі народи вірили в пекло. Його по-різному називали, по-різному собі уявляли, але всі, без винятку, сприймали, передавали з покоління в покоління і визнавали віру в страшні муки, безконечні муки у вогні, що були покаранням грішників після смерті. Це – незаперечний факт, котрий надзвичайно переконливо довели наші християнські філософи, тож зайвим було би доводити це ще раз. Ще на початках існування людства знаходимо підтвердження існування пекла, вічного, палаючого пекла. Докази цього надибуємо в найдавніших книгах, зокрема, у книгах Мойсея. У них чітко фігурує навіть сама назва пекла.

Так у розд. 16 Книги Чисел (Чис. 16:31-35) читаємо, як троє Левитів: Корей, Датан й Авірон глумилися над Господом Богом й підняли бунт проти Мойсея, а відтак провалились живими в Шеол…. “І вийшов огонь від Господа, та й поїв тих двісті й п’ятдесят чоловіка”, учасників бунту. А писав це Мойсей за 1600 років до Різдва Христового, тобто 3600 років тому. У книзі Второзаконня Господь знову промовляє устами Мойсея: “Бо був загорівся огонь Мого гніву, і палився він аж до шеолу найглибшого” (Втор. 32:22). У книзі Йова (Йов 21:14), також читаємо, що безбожники, які розкошують у багатстві, говорять Богу: “Уступися від нас, ми ж доріг Твоїх знати не хочем! Що таке Всемогутній, що будем служити Йому? І що скористаєм, як будем благати Його?” – і тієї ж миті йдуть до пекла. Йов називає пекло краєм “темноти та смертної тіні” (Йов 10:21-22). Воістину, це надзвичайно важливі свідчення, що походять з найстарших часів історії.

Приблизно тисячу років до Різдва Христового, коли про греків чи римлян ще й не було мови, Давид і Соломон часто говорять про пекло, наче про загальновідому істину, яку доводити нема потреби. У книзі Псалмів (Пс. 5:6; Пс. 9:18; Пс. 31:18) цар Давид говорить про грішників: “Перед очима Твоїми не втримаються гультяї” або “Попрямують безбожні в шеол”, а в іншому місці: “Нехай посоромлені будуть безбожні, хай замовкнуть та йдуть до шеолу”. А ще в іншому місці чітко говорить про пекельні муки.

Згадується пекло і в Книзі Приповістей (Пр. 1:12), коли автор пише про наміри грішників звести праведника: “Живих поковтаймо ми їх, як шеол”.

В одному з розділів книги Мудрості (Муд. 4:19; 5:14), де так барвисто зображено розпач проклятих, читаємо: “І після того будуть ганебним трупом, погордою між мерцями навіки; бо він стрімголов кине їх, онімілих, стрясе їх аж до самих основ, і вони будуть знищені до останку; будуть у болях, і пам’ять про них загине”. Далі засуджені в пеклі говорять: “Бо безбожного надія – мов полова, несена вітром…”

Святе Письмо в Книзі Сираха (Сир. 21:9-10) так повчає грішників: “Громада беззаконних-то купа клоччя, їхній кінець у полум’ї вогню. Грішників дорога викладена камінням, а на її кінці – прірва пекельна».

Через два століття, приблизно 740 років до Різдва Христового, великий пророк Ісая (Іс. 14:12-15) писав: “ Як спав ти з небес, о сину зірниці досвітньої, ясная зоре? (мова йде про Люцифера, проводиря збунтованих ангелів). ти розбився об землю, погромнику людів! Ти ж сказав був у серці своєму: Зійду я на небо, повище зір Божих поставлю престола свого, і сяду я на горі збору богів, на кінцях північних, підіймуся понад гори хмар, уподібнюсь Всевишньому! Та скинений ти до шеолу, до найглибшого гробу! ”.

Під цією прірвою маємо на увазі ту жахливу рідку масу вогню, котра замкнена й захована в лоні землі, на яку Свята Церква вказує нам, як на справжнє місце пекла (це неодноразово підтвердили найбільші святі й містики Св. Церкви). Соломон і Давид також говорять про вогняну прірву.

Пророк Ісая (Іс. 33:14) також згадує про вічний вогонь у пеклі. “ Затривожились грішні в Сіоні, і трепет безбожних обняв… Хто з нас мешкатиме при жерущім огні? Хто з нас мешкати буде при вічному огнищі?

Пророк Даниїл (Дан. 12:2), який жив через 150 років після Ісаї, так говорить про воскресіння й Страшний Суд: “І багато-хто з тих, що сплять у земному поросі, збудяться, одні на вічне життя, а одні на наруги, на вічну гидоту”.

Подібні свідчення знаходимо й в інших пророків і, навіть, у Предтечі Ісуса Христа, святого Івана Христителя, який говорить прибулому народу з Єрусалима і цілої землі Юдейської про вічний вогонь пекельний, наче про добре відому усім правду, у котрій ніхто не сумнівається. “Той, Хто йде по мені (Ісус Христос), – каже він народу, – перечистить Свій тік: пшеницю Свою Він збере до засіків, а полову попалить ув огні невгасимім” (Мт. 3:11-12).

У стародавніх язичників, греків та римлян, також можемо знайти очевидні сліди віри в пекло й страшні вічні муки. У більш або менш виразних формах по мірі того, як ці народи віддалялися від первісних поган та науки Патріархів і Пророків, нам завжди представляється та сама віра в пекло, темне й вогняне.

Таким пеклом у греків й римлян є Тартар[1]. “Безбожників, які знехтували святими законами, скидають до Тартару, з якого вже ніколи не вийдуть, де вони зноситимуть страшні й вічні муки”, – говорить грецький мудрець Сократ. А його учень Платон додає: “Треба вірити в стародавні й святі легенди, котрі навчають нас, що після цього життя душу будуть судити й сурово карати, якщо вона не жила як належить”. Арістотель, Ціцерон і Сенека теж переповідають ті самі легенди, що губляться в темряві найдавніших часів.

Гомер і Вергілій передають нам ці легенди в поетичній формі. Хто не знає опису Енеєвого сходження до пекла, де під назвою Тартару, Плутона (бога підземелля) знаходимо великі “первісні правди, хоч й перекручені, що збереглися в поганстві. Муки грішників тут також вічні: один з грішників навіки прикутий у пеклі”.

Цю незаперечну віру в пекло визнає філософ Бейль, людина, яка ні в що не вірила. Такий ж атеїст, англійський філософ Болінгброк щиро визнав факт існування пекла: “Наука про насолоду й покарання в майбутньому житті, здається, губиться в темряві античності. Вона страшніша за все, що ми знаємо напевно. Від часу, коли починає світлішати безладдя античної історії, цю віру ми знаходимо вже зміцнену в дусі перших знаних народів”.

Елементи цієї віри надибуємо навіть у диких народів Америки, Африки й Океанії. Дуже помітні її сліди знаходяться також в язичницькій вірі індіанців й персів. Нарешті, й іслам зараховує пекло до своїх правд віри.

Що ж до християнства, то немає потреби нагадувати, що догмат про пекло є однією з тих великих й фундаментальних правд – основ усієї будівлі святої віри.

Отже, усі народи з давніх-давен знали й визнавали існування пекла. Цей жахливий догмат, відкритий нам Самим Господом, належить до скарбниці великих загальних правд, що просвічують людство. Тож видається неймовірним, аби людина зі здоровим глуздом ставила під сумнів існування пекла!

Отже, пекло існує!


[1] Тартар – у грец. міфології означає найнижчу, темну частину Гадису, місце страти, де перебувають душі, які зносять найтяжчі муки.

Попередній запис

ВСТУП

Наступний запис

Пекло дійсно існує