Що таке Свята Тайна Покаяння і хто її установив?

Покаяння як чеснота і як Свята Тайна

Дорогі брати й сестри! Ісус Христос є нашим Спасителем. Він прийшов на світ, щоб принести мир та примирення людей з Богом, нашим Небесним Отцем. Це ми оспівуємо в колядках Христового Різдва.

У сьогоднішній науці і в наступних будемо роздумувати над Святою Тайною Покаяння, що є таємницею Божої любови і милосердя.

І. Що таке Свята Тайна Покаяння або Свята Сповідь?

Дорогі брати й сестри! Ми знаємо з катехизму, що Св. Тайна Покаяння – це дуже дорогий дар, який приніс нам Ісус Христос. Це Тайна, в якій священик, в імені Ісуса Христа, Його владою й через Його заслуги, прощає нам гріхи, якщо ми каємось, обіцяємо поправитись, їх щиро визнаємо і за них хочемо Богові надолужити.

Кодекс Канонів Східних Церков визначає Святу Тайну Покаяння ось як: «У Святій Тайні Покаяння вірні, які, згрішивши після хрещення, керовані Святим Духом, навертаються до Бога і, пройняті болем за гріхи, постановляють жити по-новому, через службу священика, після сповіді перед ним і прийняттям достойного надолуження, одержують від Бога ласку прощення і заодно миряться з Церквою, яку зранили, здійснюючи гріх; таким чином, ця Свята Тайна якнайбільше сприяє плеканню християнського життя і підготовляє до приймання Пресвятої Євхаристії» (Кан. 718).

Дорогі брати й сестри! Христос з’єднав Своїх послідовників в одне Містичне Тіло – святу Церкву. Гріхи християн хоч здаються таємними, вони, однак, є публічними, тобто відбиваються на церковній спільності й приносять шкоду для Церкви. Через те вона вимагає зовнішнього і видимого поєднання.

ІІ. Хто установив Святу Тайну Покаяння?

У день Пасхи, під час Своєї першої появи по воскресінні, Ісус установив Св. Тайну Покаяння, про що оповідає нам євангелист Іван. Господь Ісус з’явився Апостолам і сказав: «“Мир вам! Як Отець послав Мене, і Я вас посилаю! Сказавши оце, Він дихнув, і говорить до них: Прийміть Духа Святого! Кому гріхи простите, простяться їм, а кому затримаєте, то затримаються!» (Ів. 20:21-23).

«Мир вам» – це не тільки слова вітання серед євреїв, але вони є звіщенням радости, що Христос знову живий і є серед Своїх та дарує життя всім тим, що готові прийняти Святого Духа.

«Прийміть Духа Святого». Діянням Святого Духа є можлива не тільки присутність Воскреслого Христа серед людей, а Він спонукує їх і схиляє до навернення. Тайна Покаяння, яку святі називають «другим хрещенням», відновляє життя людини. «Новостворена» людина, через відпущення гріхів, має жити новим життям.

«Як Отець послав Мене, і Я вас посилаю!… Кому гріхи простите, простяться їм, а кому затримаєте, то затримаються!» (Ів. 20:21-23).

Влада, дана Апостолам «відпускати гріхи», простягається по всі часи, щоб люди, каючись, отримували прощення. Гріхи можуть бути «прощені» або «не прощені» – це залежатиме від стану розкаяної душі. Священик, що є уповноваженим служителем Святої Тайни Покаяння, діє не від себе, а «в особі Ісуса Христа». Ласка Божа переходить через діяння священика, яка є необхідним у кожній Св. Тайні.

Відпущення гріхів приходить силою смерти і воскресіння Христового. Ісус «був виданий за наші гріхи, і воскрес для виправдання нашого» (Рим. 4:25). Це виправдання простягається протягом історії Церкви, завжди, коли люди потребуватимуть Божого прощення.

Євангелист Матвій також наводить слова Ісуса Христа про установу Св. Тайни Покаяння: «І ключі тобі дам від Царства Небесного, і що на землі ти зв’яжеш, те зв’язане буде на небі, а що на землі ти розв’яжеш, те розв’язане буде на небі!» (Мт. 16:19). Ці слова Ісус сказав до св. апостола Петра при заснуванні Церкви.

Навчаючи про братню догану, Ісус сказав до Апостолів: «Що тільки зв’яжете на землі, зв’язане буде на небі, і що тільки розв’яжете на землі, розв’язане буде на небі» (Мт. 18:18).

У первісній Церкві «в’язати» означало «засуджувати» того, хто тяжко зірвав єдність з Церквою; «розв’язувати» означало розрішати, знову прийняти до спільноти Церкви і через цю єдність – до спільноти з Богом. Отож немає примирення з Богом, яке не переходило б через примирення з Церквою.

Дорогі брати й сестри! Свята Сповідь була у звичаї Церкви протягом усіх часів її існування.

Вже в Старому Заповіті була сповідь, хоч не як Тайна, але як її прообраз. Адам і Єва були першими каянниками, що визнали перед Богом свій гріх. Від Каїна Бог вимагав сповіді, а коли він відмовився, Господь його покарав. Мойсей приписав євреям своєрідне визнання гріхів (Левіт 5:6; 4:6). Св. пророк Давид визнав свої гріхи перед Богом і отримав прощення.

Перед приходом Христа Месії люди приймали хрищення від св. Івана Христителя і визнавали йому свої гріхи. Ісус Христос затвердив і удосконалив сповідь та підніс її до гідности Тайни.

У часах Апостолів «багато-хто з тих, що ввірували, приходили, визнаваючи та відкриваючи вчинки свої» (Дії 19:18). Святі Церкви перших віків часто закликали вірних до Св. Сповіді і при тому користувались різними порівняннями.

ІІІ. Покаяння як чеснота і Покаяння як Свята Тайна

Дорогі брати й сестри! Ми часто чуємо слово «покаяння», яке має різні значення. Ми тут говоримо про покаяння як чесноту і про Покаяння як Тайну.

а) Що таке покаяння як чеснота?

Церква так це окреслює: «Покаяння – це внутрішній біль і почуття огиди за вчинений гріх з постановою на майбутнє більше не грішити». Одночасно маємо надію на Бога, що Він у Своєму милосерді простить нам наші провини.

Покаяння є рішенням нашої свобідної волі жити краще не лише спонтанним почуттям сорому чи смутком душі за вчинене діло. Є воно рішенням волі надолужити за гріхи. Покаяння зроджує правдиву огиду до поповнення гріхів. Біль без постанови чи постанова без болю не були б покаянням. Також не можна ставитися з огидою до одного гріха, а толерантно до інших.

Покаяння як чеснота є складною частиною Св. Тайни Покаяння. Правдиве покаяння пов’язане з доброю сповіддю.

б) Що таке Покаяння як Свята Тайна?

Покаяння як Тайна або Сповідь – це каяття, виявлене назовні перед Божим представником, що охоплює всі акти внутрішнього покаяння.

Покаяння є Тайною, бо воно є зовнішнім знаком того, що діється в душі каянника. Тому кажемо, що матерія Тайни Покаяння – це акти волі, тобто жаль за гріхи, визнання гріхів і надолуження.

Формою Тайни Покаяння є слова розрішення священика: «Я розрішаю тебе від усіх твоїх гріхів в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа». З Божої установи ті слова довершують те, що означають, тобто Бог Своєю освятною ласкою змиває всі гріхи з душі каянника.

Дорогі брати й сестри! Ісус Христос установив Тайну Покаяння на те, щоб грішник був певний, що йому справді відпускаються гріхи. У Тайні Покаяння кожний з нас чує слова священика: «Я розрішаю тебе від усіх твоїх гріхів в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа». Бог прощає людині устами священика, коли вона зробила все можливе, щоб отримати таке прощення.

У нашому християнському житті ми повинні бути свідомими нашого вічного призначення і дбати про спасіння своєї безсмертної душі. Тому-то цінімо Св. Тайну Покаяння і користаймо з неї, вона бо є великим даром нашого Спасителя і конечно потрібна для спасіння нашої душі.

о. Теодор Галіцький, ЧСВВ

Попередній запис

Обов’язок християн щодо участи в Літургії Слова і Жертви

Наступний запис

Про необхідність Тайни Покаяння