ЯК І З ЧОГО РОЗПОЧАТИ?

Та й сказав: «Поправді кажу вам: коли не навернетесь, і не станете, як ті діти, не ввійдете в Царство Небесне!» Матвій, 18:3

Отже, ми визнаємо існування сили, яка опускає нас до рівня тварини, засліплює наш розум, паралізує совість і волю. Закон гріховного тяжіння так само реальний, як і закон земного тяжіння. Наші власні справи засуджують нас.

Бог святий і праведний. Він не терпить гріха. Гріх стоїть між нами та Богом. Він накликає Божий гнів на людську душу. Людина втратила моральний, інтелектуальний і духовний зв’язок із Богом, тому що залишила Його. І цей зв’язок не поновити, якщо людина спочатку не знайде шлях до Бога.

Шлях до Бога – це не інтелектуальний пошук. І мораль сама по собі не приводить людину до Бога. Не можна роздумами прийти до Бога, тому що ідеал розумового життя людини не поєднується з ідеалом Божим, плотський розум ворогує з Богом. Не можна замінити пошук шляху до Бога поклонінням Йому, адже в глибині серця людина повстає на Бога. Підмінити духовний пошук моральним удосконаленням неможливо, тому що людське серце гріховне. Тут саме час поставити запитання: «Що ж тоді робити?

Де починається шлях до Бога?» До Бога веде лише один шлях. Ісус сказав: «…коли не навернетесь, і не станете, як ті діти, не ввійдете в Царство Небесне» (Мт. 18:3). Зауважте, що Ісус не закликає дітей ставати Його учнями, навпаки, Його учні повинні стати як діти. Саме дитяча віра здатна подарувати порятунок і недоумкуватому, і вченому, тільки маючи її, можна прийти до Ісуса. Навернення до дитячої віри вимагає від нас Ісус. Звідси починається шлях віруючого! Треба звернутися до Бога!

Багато хто плутає навернення до Бога з дотриманням Його закону. Закон Мойсея наведений у Біблії, його мета зрозуміла. Але він ніколи не розглядався як панацея від усіх бід. Він був даний, щоб установити причину людських бід, а не зцілити людину: «А ми знаємо, що скільки говорить Закон, він говорить до тих, хто під Законом, щоб замкнути всякі уста, і щоб став увесь світ винний Богові» (Рим. 3:19). Закон виявив людську неправедність, і з цього приводу Біблія говорить так: «…жодне тіло ділами Закону не виправдається перед Ним, Законом бо гріх пізнається…» (Рим. 3:20). Неможливо навернутися до Бога, слідуючи приписам Мойсеєвого закону. «Законом бо пізнається гріх». Закон подібний до дзеркала, в якому відбивається моральний стан людини, він показує, наскільки гріх опанував людиною. Закон засуджує людину, але не ставить її на шлях, що веде до Бога. Він вимагає змін, але не змінює. Він ставить людину перед фактом гріха, але не виказує ніякого милосердя. У законі немає життя. В ньому тільки смерть і винесення вироку: «Ти помреш». Закон можна порівняти з лінійкою, поруч із ним будь-які відхилення в людській поведінці особливо помітні.

Багато людей стверджують, що їхня релігія міститься в Нагірній проповіді Христа. Але ще не народилася людина, здатна жити відповідно до принципів цієї проповіді. Біблія нагадує, що «всі згрішили і позбавлені слави Божої».

Дослідіть мотиви своєї поведінки, перш ніж вирішите, що ваша поведінка бездоганна й ви не потребуєте прощення гріхів і навернення до Бога. Якщо вважаєте, що вже кому-кому, а вам навернення не потрібне, зазирніть у своє серце й чесно оцініть свої думки й учинки.

Питання для всіх

Одного разу я проповідував у Голівуді. Хтось із акторів попросив мене розповісти про мій релігійний досвід. Після моєї відповіді настав час для дискусії, і перше запитання від аудиторії було: «А що таке навернення?»

Через деякий час я виступав перед політичними діячами у Вашингтоні. Під час дискусії виникло те ж саме запитання: «Що ви розумієте під наверненням?»

Оскільки практично в будь-якому університеті чи коледжі, де я виступав, виникало запитання, що означає народитися згори, я в своїй книзі «Друге народження» описав цей процес:

«Друге народження відбувається по-різному. Іноді здається, що воно займає деякий проміжок часу, іноді це відбувається миттєво. Шлях прийняття рішення може бути прямим або звивистим. Але результат цього пошуку один – ми зустрічаємо Ісуса. Ця зустріч із Ним, відродження, – початок нового життя, і ним керує вже Він. Життя може змінитися самим явним чином: зримі зміни настають у сім’ї, оздоровлення настає в суспільстві – і все це результат простого рішення окремих людей прийти до Ісуса й народитися згори».

У сучасному американському побуті ця фраза зустрічається в найхимерніших поєднаннях: друге народження машини, бізнесу, моди, але я говорю не про це. Можливо, простіше за все порівняти народження згори зі входженням новонародженого в Божу сім’ю.

На це запитання є багато відповідей, на відміну від інших питань релігійного змісту. Що таке навернення? Що для нього потрібно? Як воно відбувається? Які його наслідки? Чому без навернення не можна сподіватися на Небеса?

Ідея навернення, безумовно, не нова для нашого суспільства. Будь-який гарний продавець повинен звернути увагу покупця на свій товар або послугу. Основний сенс реклами полягає в тому, щоб покупці надали перевагу одній марці перед іншою, теж по-своєму «навернулися». Політичні лідери «навертаються» від однієї ідеології до іншої. У воєнний час часто доводиться чути про конверсію – перехід підприємств, що випускають мирну продукцію, до випуску військової техніки. В усіх на слуху фраза «конвертована валюта», тобто процес переводу, «навернення» валюти однієї країни у валюту іншої країни.

Саме слово «навернення» говорить за себе – це зміна, зміна в свідомості, поворот, повернення. У релігійному сенсі під наверненням розуміється покаяння, відродження, отримання благодаті, релігійного досвіду, впевненості в порятунку. Я згадую навернення до Христа одного алкоголіка. Він підійшов до мене під час євангелізаційного зібрання й сказав: «Пане Грем, я не знаю, чи можна вірити хоча б єдиному вашому слову, але я дам вашому Христу шанс, і якщо Він дійсно зробить те, про що ви говорите, я повернуся на ваше зібрання й віддам Ісусові своє життя».

З плином часу він згадував: щоразу, коли його тягнуло випити, нібито хтось зупиняв його, і це важко було зрозуміти. Христос допоміг йому перемогти цю страшну залежність. Він повернувся до своєї родини й зараз живе, як християнин. Тобто він пережив навернення – поворот у свідомості та поведінці.

Попередній запис

Такий, як є

Наступний запис

Суть навернення