КОРИСТЬ ПОРАЗКИ

Якщо, зазнавши поразки, не опустиш рук і не здасися, то врешті-решт досягнеш у житті успіху. Коли діти вчаться ходити, спочатку вдаряються в усі меблі, що стоять удома. Падають і встають, знов падають і знов підіймаються, аж поки не навчаться втримувати рівновагу, якої потребують, щоб ходити.

Так само є в житті. Мусиш твердо вирішити, що після кожного падіння знову ставатимеш на ноги. Дивися вперед. Не витрачай часу на оплакування свого минулого. Перед тобою стоять цілі, досягнення яких вимагає всієї твоєї енергії.

Насправді поразка може бути для тебе якоюсь мірою корисною. Хтось мудро сказав: «Помилково вважати, що люди досягають успіхів завдяки перемогам; часто роблять це саме завдяки поразкам».

Псалміст сказав, що цінує поразки, бо вони допомагають йому зрозуміти, якими є наслідки його вчинків. У результаті, може усвідомити, що рухався в поганому напрямі й має змогу змінити це – жити так, як подобається Богові, і досягти успіху в житті (Пс. 119:6-7).

  1. Коли люди зазнають поразки в одній сфері, це підштовхує їх до пошуків успіху в іншій. Більшости успіхів у житті досягаємо завдяки методу спроб і помилок. Пам’ятай, що поразка полягає не в тому, що ти не досяг мети, а в тому, що ти не спробував цього зробити.
  2. Деколи поразка може допомогти тобі відкрити ту сферу діяльности, в якій досягнеш успіху. Наприклад, якщо не зносиш своєї роботи, то, найімовірніше, не досягнеш у цій галузі успіхів. А от втративши таку працю, очевидно, будеш змушений присвятити свій час тому, що справді любиш робити.

Натаніель Готорн пішов учитися, бо мріяв стати письменником. Однак його перша повість не стала успішною. Оскільки він хотів одружитися, а письменницька праця не давала змоги утримувати себе, то, щоб якось заробляти на життя, обійняв посаду митного інспектора. За якийсь час утратив цю роботу.

Пригноблений, повернувся до письменницької праці, яка була його найбільшим захопленням. Знав, що мусить знайти спосіб заробляти як письменник. Після цього весь свій час присвятив творчій праці й написав знаменитий роман «Багряна літера». Книжка відразу ж здобула успіх. Відтоді Готорн мав змогу втішатися кар’єрою письменника, про яку завжди мріяв.

  1. Іншою користю поразки є те, що вона зробить тебе менш критичним. Зазнавши поразки, починаєш із більшим розумінням ставитися до поразок інших людей. Перестаєш копати тих, хто вже й так лежить на землі. Не раниш їх словами: «Не розумію, як ти міг зробити таке». Знаєш, якою болісною є поразка, і можеш відчути їхній біль, бо й сам зазнав його.

Не дозволь, щоб страх поразки позбавив тебе продуктивности й радости життя. Будь готовий зазнати поразки та вчитися на своїх помилках. Не можеш жити ідеально, жодного разу не забруднивши рук.

Біблія ілюструє це, описуючи сільську працю, – пояснює, що якщо хочемо бути продуктивними, мусимо погодитися з брудом у стайні. Якщо стайня порожня, то буде чистою. Але там, де є воли, буде й бруд (Пр. 14:4). То що: хочеш бути продуктивним чи мати чисту стайню?

Якщо одружишся й матимете дітей, можу запевнити тебе, що у твоєму житті з’явиться й безлад. Діти неминуче забруднять стайню. Це невіддільна частина благословення, яким є сім’я. Діти й проблеми з’являються одночасно. Можеш залишитися самотнім і втішатися спокійнішим життям або погодитися з труднощами, які є частиною сімейного життя та його радощами.

Щоб подолати будь-який страх, треба бути готовим іти на ризик. Це деколи жахає. Навіть коли розпочнеш боротьбу, часом все одно відчуватимеш страх. Псалміст написав: «Того дня, коли страх обгортає мене, я надію на Тебе кладу» (Пс. 56:4). Саме це – найліпший спосіб подолати страх поразки й зробити своє життя щасливим і продуктивним.

Попередній запис

ЯКИМ Є ТВІЙ ВНЕСОК

Наступний запис

ВІДВАГА – ЦЕ ПОДОЛАННЯ СТРАХУ