11) Молитва за свободу

Дай мені, Господи, свободу в тому, ким я є

Господи Ісусе Христе, з глибини мого поневолення душі й тіла прошу Тебе про внутрішню свободу: свободу стосовно того, ким я є, який я є, що роблю, де живу. Дай мені, Господи, бути вільним від будь-яких обмежень мого серця, вільним від моєї малодушности й браку благородности.

Дай мені бути вільним від вузькости мого міркування, мислення, умонастрою. Дай мені бути вільним від моїх жалюгідних знань, пізнання. Дай мені бути вільним від мого тіла, його обмежень, прагнень, браків, недуг, слабкостей, неконтрольованих реакцій, його старіння, його схильности до хвороб. Своїм тілом я прямую до смерти, але тільки для того, щоб замешкати в Твоєму домі навіки.

Дай мені бути вільним від моєї недосконалої душі, яка не вміє здійнятися до Тебе, а як невільниця тримається того, що зовнішнє, матеріяльне, відчутне на дотик. Дай мені бути вільним від моєї поневоленої волі, яка хоч і приймає стільки шляхетних і «сильних» рішень, та все ж не в змозі відірватися від себе, щоб з’єднатися з Твоєю волею, Господи.

Дай мені, Господи, бути вільним від моїх прагнень, які іноді бувають низькими, малодушними, наповненими страхом, приземленими, які легко стають моїми спокусами. Дай мені, Господи, бути вільним від усіх демонів, які кружляють навколо моєї душі і прагнуть звести мене на манівці: обжерливости, нечистоти, хтивости, смутку, гніву, зневіри, марнославства, гордині.

Дай мені, Господи, бути вільним від диявола, батька усякої темноти і зла. Учини так, щоб я не мав з ним нічого спільного. Як роблю це щороку в Навечір’я Пасхи, так і тепер проголошую перед Тобою, що відрікаюся диявола і всіх його справ.

Дай мені, Господи, бути вільним від усякого людського беззаконня; того, яке мене іноді торкається і ранить; того, яке я спостерігаю в Церкві й у світі. Ти – єдиний Господь, Владика, і Ти управляєш всіма людьми, народами і кожним людським серцем.

Дай мені, Господи, свободу від усього мого минулого

Уся історія мого життя належить вже тільки Тобі. Я вже не маю над нею жодної влади. Нічого не можу в ній змінити, поправити, додати. Моє минуле перебуває виключно в Твоїх Божих руках. Ти його знаєш, проникаєш у нього і судиш у Своєму Божому милосерді.

Ти, Господи, знаєш моє минуле краще за мене самого. Як багато переживань і подій з мого життя я забув і скільки їх витіснив. Іноді мені важко відрізнити «історичні факти» від моїх уявлень про них. Наша «історична пам’ять» з плином років стає вибіркова, селективна.

Ти прагнеш, Господи, щоб моє минуле стало джерелом мудрости; нехай воно вчить мене розсудливости, духа розпізнання. Нехай усі гріхи мого життя будуть для мене пересторогою, нагадуванням. Я більше не хочу ранити подібними гріхами Твою любов, моїх ближніх, мою любов до Тебе.

Дай мені, Господи, бути вільним від мого дитинства: його радости і смутку; від його достатків і браків; з його ранами, які пригадую з болем, але також з радістю відкритости на життя і усім захопленням навколишнім світом.

Дай мені, Господи, бути вільним від моєї молодости з усіма її сумнівами, розгубленістю, помилками, обмеженнями, але й з радістю дозрівання, духовного і людського розвитку, відкритости на дружбу і любов.

Дай мені, Господи, бути вільним від усіх слабкостей і немочей мого життя, в яких я винен і в яких не винен, дай мені бути вільним від не однієї змарнованої нагоди вчинити добро. Ані зло, ані добро вже мені не належать. Утім, я відчуваю мир у серці, адже вірю, що вся моя історія занурена в нескінченне Боже милосердя.

Дай мені, Господи, благодать свободи і любови щодо всіх людей

Дай мені, Господи, бути вільним від усіх людей, які товаришували мені на життєвому шляху – від батька, матері, братів і сестер, друзів, від яких упродовж усієї моєї історії я досвідчив стільки добра, доброзичливости, допомоги, тепла, співчуття. Учини мене вільним також від злих слів, образливих дій, ран – тих мимовільних і навіть несвідомих, а також тих, які були сказані чи вчинені свідомо і навмисно. Нехай благодать прощення звільнить мене від спокуси осуду, марного пригадування пережитих образ.

Хотів би просити Тебе, Господи, про свободу щодо тих людей, яких я сам якимось чином зранив, розчарував у любові, дружбі, приятелюванні, братерських, сімейних, професійних, священичих стосунках. Звільни мене від будь-якого почуття образи, завданої ближнім і досвідченої від ближніх.

Звільни мене від нетактовних, болючих слів, почутих від інших та промовлених іншим. Ти сам, Господи, у Своїй всеохопливій любові і доброті налагодь те, що зіпсоване; зціли те, що зранене; роз’ясни те, що затемнене; оживи те, що померле.

Дай мені щирим, приятельським, братерським, синівським, батьківським оком дивитися на кожного, дай не боятися людей, яких Ти сам ставиш на моєму життєвому шляху: не боятися осуду, докорів, їхніх надмірних очікувань, претензій. Дай мені, Господи, благодать внутрішньої свободи, любови, доброзичливости і співчуття до всіх людей, яких я зустріну – завдяки Твоєму Провидінню – на моїй життєвій дорозі.

Забери, Господи, і прийми всю мою свободу

Дай мені, Господи, бути вільним від моєї пам’яти, в якій записана вся моя історія, усе моє минуле – радісне, переможне, але також важке. Дай мені, Господи, бути вільним від мого сьогодення, від того, що я роблю, від моєї роботи, від всієї моєї прозаїчної буденности.

Дай мені, Господи, бути вільним від мого майбутнього, і всього, що мене в ньому чекає: від моєї самопожертви, служіння ближнім, недуг, хвороб. Як усі мої попередні години, дні, тижні, роки були в Твоїх руках, так нехай будуть у Твоїх руках усі подальші мої години, дні, місяці і роки. Нехай благодать свободи оберігає мене від страху перед тим, що невідоме в моєму майбутньому.

Дай мені бути вільним від плодів моєї праці. Дай мені свободу не судити про її ефективність. Ти сам, Господи, про неї знаєш. Адже ефективність моєї праці вимірюється свободою людей, які відкриваються на Твою благодать.

Дай мені бути вільним від остаточної зустрічі з Тобою в момент смерти. Якщо я шукав Тебе ціле життя, незважаючи на слабкості і немочі, то навіщо мені боятися зустрічі, яка остаточно підсумує все моє життя.

Моя остання зустріч з Тобою буде лише увінчанням пошуку Тебе. А коли після смерти побачуся з Тобою, Господи, віч-на-віч, у що твердо вірю, нехай це буде моя найпрекрасніша зустріч, як зустріч з найкращим Другом, Якого я шукав усе життя; зустріч з Отцем, за Яким я тужив; зустріч з Матір’ю, Яку побачу після довгих років.

Дай мені, Господи, бути вільним від моєї скупої щедрости супроти Тебе, незважаючи на Твою Божу любов. Хоч я не раз постановляв бути жертовним щодо Тебе, та все ж був непослідовним. Так багато разів мені було шкода часу, сил і уваги для зустрічей з Тобою.

Дай мені, Господи, свободу, адже вона мені необхідна, щоб все більше любити Тебе, моїх братів, моє власне життя. Я можу любити тільки в свободі, як Ти сам любиш мене у свободі.

Дай мені, Господи, свободу, щоб я міг жертвувати її Тобі як дар для Тебе, як навчає святий Ігнатій Лойола.

«Візьми, Господи і прийми всю мою свободу, мою пам’ять, мій розум, і всю мою волю – усе, що маю і чим володію. Ти, Господи, все це дав мені – Тобі тепер повертаю: все Твоє. Розпоряджайся всім згідно з Твоєю волею; мені ж дай любов Твою і благодать, яких мені достатньо. Амінь» (Духовні вправи, 234).

Попередній запис

10) Внутрішня свобода

Наступний запис

12) Лляний пояс пророка Єремії