18 – Пригортання й ніжність до дитини

«Батько після роботи повинен відпочити, весело погомоніти і єдине, як це часто бува, тепло свого життя – дитину – до серця притулити». (Я. КОРЧАК)

Виявом особливої турботливости й делікатности батька щодо дитини є його жести ніжности. У притчі про блудного сина Ісус наводить зворушливий приклад батьківської ніжности, незважаючи на те, що цю оповідь було створено за часів панування в суспільстві патріярхальної культури. Милосердний батько, здалеку помітивши блудного сина, зворушився й «побіг він, і кинувсь на шию йому, і зачав цілувати його» (Лк. 15:20). Притуливши й поцілувавши сина, батько в такий спосіб виявив свою тугу за ним; він також пробачив його, виразив свою любов і велику радість з приводу повернення сина під родинний дах. Ніжні жести батька щодо блудного сина всі батьки повинні сприймати як виклик і символ, адже ці вчинки свідчать, якими важливими у вихованні дітей є фізичні прояви ніжности, особливо в ті моменти, коли дітям важко. Батьки мають усвідомлювати, що дитині потрібен фізичний контакт не лише з матір’ю, а й з батьком: батьківські обійми, поцілунки, сидіння в нього на колінах чи перебування на руках. Батьківські жести ніжности – це мова беззастережної підтримки й любови. Використовуючи її, батьки також передають дитині все багатство власних почуттів щодо неї.

Якщо батьки хочуть, щоб їхні дотики до дітей, пестощі та обійми відігравали свою роль, то повинні пам’ятати, що ці дії мають бути природними й спонтанними. Відкритість у стосунках з дитиною, відчуття її потреб і прагнень, повага до дитячих емоцій, делікатність, співпереживання, особиста чутливість і прозорість почуттів батька – ось те, що підкаже йому, коли і як виразити дитині свою любов, схвалення, доброзичливе ставлення, підтримку чи співчуття, в який спосіб і як часто виражати любов за допомогою фізичного контакту великою мірою залежить від емоційного психотипу як батька, так і дитини, адже вони можуть бути різними.

Попередній запис

17 – Емоції дитини та їхнє значення

Наступний запис

19 – Присутність батька біля дитини в моменти її страждань