39 А що станеться з тваринами?

Сьогодні вже кажуть, що собака помер, а не здохнув, кіт закінчив життя, а забиття деяких тварин з метою отримання з них м’яса починає вважатися проявом збочення. Люди забувають, що одне другим харчується, а матерія повинна перебувати в постійному русі. На фоні цієї минущости тварин чимало людей хотіли б, щоб у небі разом з ними опинилися їхні улюбленці. Тимчасом небо є для людей, і нам нічого невідомо про присутність там тварин. На відміну від нас, людей, вони не мають безсмертної душі. Хоч вони відчувають, можуть виражати емоції, мають різні уподобання, однак з духовного погляду Бог нічого не об’явив нам про їхню посмертну долю.

Проте Святе Письмо пригадує, що усе створіння тужить за повнотою дарів спасення, яке дав нам Ісус (див. Рим. 8:20-22). Отож не тільки людина, а й все створіння! Іноді трапляються Божі чудеса, які засвідчують, що й тварин Бог високо цінує. З біографії святого Франциска нам відома історія про те, як він говорив проповідь птахам, а вони із зацікавленням слухали його. Про святого Антонія Падуанського в хроніках занотовано, що коли люди в Ріміні не бажали слухати його проповідей, він подався на берег моря. Неподалік від гирла ріки він виголосив проповідь, яку охоче вислухали риби. Після закінчення проповіді вони відпливли. І лише тоді зворушені таким чудом люди узялися слухати, що святий хоче сказати.

Якось мені довелося вислухати аргументи однієї людини, яка сумнівалася в знанні Бога: «Бог каже, що знає ім’я кожної зірки. Хіба це можливо?». Саме тоді у вазоні в ризниці тонула муха, яка необережно ходила по стеблі тоненької квіточки. Раптом вона послизнулася і втрапила в халепу. «Богу відоме ім’я кожної зірки, але чи кожної мухи також? Коли б Він знав «ім’я» цієї мухи, і коли б вона Його цікавила, то міг би її врятувати…». Цю людину налякала її власна думка. А Бог, в якого краще почуття гумору, ніж ми можемо припустити, прочитав її думки. Муха покинула поверхню води і, обережно пролітаючи між стеблами, полетіла на свободу. Бог знає навіть мух, які народжуються в далеко непривабливому середовищі, і там же ж закінчують своє життя.

Цікавим є текст, в якому розповідається про видіння взяття на небо пророка Іллі. Згідно з ним, святий знявся на небо на колісниці, запряженій вогненними кіньми (див. 2Цар. 2:11). Може, це лише видіння, а може, й сигнал, що на тому світі Бог приготував місце і для тварин? Адже Євангеліє нагадує нам, що Творець піклується про польові лілеї, які Він сам так одягає в такі, що вони просто прекрасні (див. Мт. 6:28). Він дбає також про горобців, які й сьогодні в Єрусалимі цілими зграями скуповують смітники і навколишні кущі (див. Лк. 12:6). Нова земля і нове небо (див. Об. 21:1) не можуть дуже відрізнятися від тієї землі, яку ми нині бачимо. Сумніву не викликає те, що Бог пам’ятає про все, що створив. Він є життєлюбний (див. Муд. 11:26), тому не забуває нічого з того, що оживив. Він пам’ятає також і про тварин. Вони завжди живуть у Його пам’яті. Тому можемо сподіватися, що з улюбленим собакою, котом чи іншою твариною, хай навіть прирученим павуком, колись ще зустрінемося.

Утім, зауважмо, що перспектива вічно живого павука сподобається далеко не всім. Хіба це не будить страху в тих, яким не подобаються такі тварини? Досить весела була б картина, якби людина в небі обмітала кути від павутиння. Однак чим кращий наш собака, який радіє зустріччю з хазяїном, ніж павук, якого Бог створив так дотепно, що він повзає на восьми лапах і не може помахати хвостом при зустрічі з нами? Нам важко це собі уявити. Але в пророка Ісаї читаємо:

«Вовк та вівця будуть пастися разом, і лев буде їсти солому, немов та худоба, а гадові хлібом його буде порох!… Вони не чинитимуть зла й вигубляти не будуть на всій святій Моїй горі, говорить Господь» (Іс. 65:25).

Неможливо припускати, що тварини опиняться в пеклі. Навіть якщо павук з’їв надто багато мух, кріт перетворив квітник біля церкви на перекопане поле із засохлим бадиллям, а кіт вполював улюблену папугу сусідки чи, куди гірше, канарку отця настоятеля. Це не моральне рішення павука, крота чи навіть кота. Це інстинкт, який випливає зі створення, а не моральність, схожа до моральности людини.

В одному вірші Болеслава Лесьмяна ідеться про те, як на небі мала Уршулька Кохановська нетерпляче чекала своїх батьків, замітала небесну світлицю, накривала на стіл, гарно одягалася, підливала неземні квіти і чекала, чекала, чекала… Але замість батьків прийшов, на жаль, Бог. Можливо, нашою помилкою є те, що ми саме так звичайно уявляємо собі небо. І якщо там наш дім, повинен бути собака, наш вірний, улюблений охоронець дому і приятель у забавах. Однак святий апостол Павло пригадує, що: «Бог був у всьому все» (1Кор. 15:28).

Чи наша турбота про спасення окремих тварин не випливає радше з того, що в нас надалі живе земний образ неба? Хоч сам наш Господь провіщає, що усе створіння відновиться, людина далі уявляє, ніби це відновлення повинно сягати тільки її уяви і торкнутися часу в житті, перетворюючи його у вічність. Хіба, може, ще місце зміниться на якесь неймовірно розкішніше, ніж найкращий готель на цій землі. Тому повинні бути тварини, наші улюбленці, бо ми не уявляємо собі, що Бога можна любити усім серцем, усією душею, усією думкою, усією силою, усім собою (див. Втор. 6:5). І тоді ми впадаємо у своєрідні роздуми про дитячу забаву з небесним улюбленцем.

Людина не відділена від світу, а творить з ним єдність. Долі людини і світу подібні. Людина і світ призначені для переміни завдяки воскресенню Ісуса. І це зовсім не повинно бути на образ і подобу неба і воскресення людини. Але як точно виглядатиме цей відновлений світ, кожен з нас пересвідчиться особисто.

Та вже сьогодні можна ставити запитання, чи думка про вічне життя улюбленого собаки не з’являється тому, що неможливо собі уявити, як Бог може задовольнити усі мої прагнення? А може, тому, що насправді ідеться про відсутність довіри до Бога, яка не дозволяє погодитися з тим, що Він може бути для людини всім? Якщо так, то це скидалося б на тривожні симптоми захворювання християнина, яку повинен лікувати Лікар – сам Бог.

Страшний суд відновить усе створіння.

КІНЕЦЬ

Попередній запис

38 Що таке Новий Єрусалим?

Наступний запис

«БІДНИМ ЗАВЖДИ ДОПОМАГАЙ!»