Дизайнер генів

«Перший аргумент, який історики назвали космологічним, вивчає всесвіт і дозволяє відповісти на запитання “Хто все це розташував тут?” Другий аргумент називають телеологічним, і він передбачає відповідь на запитання: “Чому все є таким впорядкованим і складним?”

Проілюструю це на прикладі. Якщо би Ви поїхали в Лас-Вегас, кинули кості й випала одиниця, Ви би не здивувалися. Якщо би Ви знову випробували удачу і випала двійка, це би також не збентежило. Але якби наступного разу випала трійка, Ви, ймовірно, почали би хвилюватися. І якби кидали кості знову і знову і випадало чотири, п’ять й шість, неминуче би виникли запитання.

Якщо би Ви продовжували кидати кості впродовж усього дня і постійно повторювалося те саме: один-два-три-чотири-п’ять-шість, один-два-три-чотири-п’ять-шість, – врешті-решт Ви би зупинилися і сказали: “Це не випадковість. Хтось вирішив зі мною пожартувати”. Ви би сказали так, тому що знаєте про винятковість подій.

Століттями люди спостерігали складність побудови і дива всесвіту і просто припускали, що це все створив професійний дизайнер. Це підказував людям здоровий глузд. Це традиційне сприйняття було незаперечним до вісімнадцятого століття, яке іронічно називають Добою Причини, коли вчені почали припускати: походження життя можна пояснити випадковими процесами протягом довгого періоду часу».

Адвокат робить павзу, щоб зловити ваш погляд, а тоді запитує: «Скажіть мені таке: наскільки ймовірним є те, що сталеплавильна фабрика вибухає і, на диво, під час цього процесу виникає автомобіль? І якою є математична ймовірність утворення через випадкове зіткнення двох блукаючих газів хоча б одного живого мікроорганізму, не кажучи вже про такий складний процес, як фотосинтез чи таке захопливе явище, як політ орла?

Пригадайте, про що стверджує телеологічний аргумент: пояснити складність, будову і впорядкованість цього світу є практично неможливо, так само як і безглуздо це робити. Філософ Вільям Пейлі якось написав: “Не може бути дизайну без дизайнера. Не може бути винаходу без винахідника. Не може бути замовлення без вибору”.

Навіть Чарльз Дарвін, батько еволюційної теорії, зрозумів це. У своїй книзі “Походження видів” він визнає: “Вважати, що око зі стількома багатьма частинками, які злагоджено працюють разом, було створено природним відбором, чесно кажучи, є абсурдом”.

В одному вчений справді має рацію. Це абсурд. Для тих, кого цікавлять цифри, зазначимо: один видатний вчений порахував: ймовірність випадкового утворення однієї молекули білка рівна одному разу на десять у 243 степені років. Це десять із двома сотнями і сорока трьома нулями – мільярди трильйонів років, – а йдеться лише про одну молекулу білка, і це вже не кажучи про інші живі організми.

Якщо взяти до уваги справжнє фізіологічне диво – наші очі та вуха, шкіру, відчуття дотику і запаху, емоційні і розумові здібності, – то хіба легше повірити в те, що це все є результатом вибуху газів, ніж наслідком Божого задуму?

Ви можете уявити матір, яка дивиться на своє новонароджене немовля і захоплюється: “Ой, яке миле сполучення газів”? Ми сподіваємося на те, що таке миле дитя виявиться “випадковістю” не більше, ніж вибух магазину тканин і поява пари дизайнерських джинсів. Дизайнерські джинси були створені кимось, вони не є випадковістю, і ми ніколи не повіримо, що вони з’явилися просто так. А наші гени є значно складнішими, ніж пара дизайнерських штанів».

Усвідомлюючи схилення присяжних на свою сторону, захисник продовжив.

Хто сказав?

«Є ще третій аргумент, – веде далі жінка, – насправді дуже простий. Як може бути, що людські створіння в усьому світі дотримуються загальних моральних норм?

Задумайтеся над цим. Якщо люди просто еволюціонували з примітивних газів або якщо вони виросли зі звичайних мікроорганізмів чи є нещодавно вдосконаленими двоногими гомінідами, то як можна пояснити той факт, що майже в кожній культурі на планеті люди цінують правду, а не брехню, добро, а не насильство, відданість, а не зраду? Чи гази, мікроби або гени можуть самі створити дивовижно впорядковані ціннісні норми та вживити їх у розум і серце мільярдів людей?

Мене дивує те, що багато атеїстів, яких я зустрічаю, є членами деяких гуманістичних чи благодійних організацій. Вірити в те, що ми всі є випадковістю, і в той самий час турбуватися про те, що випадково відбувається з іншими, здається алогічним! Атеїсти стверджують, що ми не є створеними на подобу Божу і не маємо закарбованого в серцях морального закону. І в той самий час атеїсти намагаються звернутися до деяких норм моралі – звідки це взялося чи чому я повинен підкорятися цьому, – і думають про припинення жорстокого винищення китів і звертають увагу інших на становище бездомних.

Якщо всі ми є випадковістю, то звідки я знаю, що бездомні не є просто невдалим зіткненням в еволюційній теорії, антисоціяльними особами, яким просто не пощастило? І чому я повинна турбуватися?»

Я знаю, що Він існує

«Ми практично закінчили, – продовжує захисник. – Є ще один аргумент, який я би хотіла навести і який сам по собі не є переконливим. Але якщо його об’єднати з іншими аргументами, то він стає непереборним. Його називають аргументом релігійного досвіду, і він базується на ідеї: мільйони заслуговуючих на довіру людей відчули присутність Бога, Його вказівки і силу, яка готувала їх для певного завдання.

Звичайно, ймовірним є те, що введена в оману або брехлива людина може вигадати певний релігійний досвід, але ми не говоримо про один, два чи навіть декілька сотень випадків. Ми говоримо про тисячі років історії, під час яких наші найкращі мислителі – врівноважені люди з усього світу, які не курять марихуану – були свідками існування досвіду спілкування з Богом. Політичні лідери, головні судді, вчені, соціологи, економісти, так само як і почесні м’ясники, пекарі і виготовлювачі свічників, – всі вони свідчать про відчуту Божу любов і заявляють про отримання Його прощення. Якимось чином люди просто знають про Його існування, тому що вони знайомі з Ним.

І доки ті з нас, які мають стосунки з Богом, дуже цінують цей досвід, актуальним питанням для присяжних є: Як нам пояснити поведінку всіх цих християн – представників різних культур і соціологічних верств? Чи сотні мільйонів християн в усьому світі мають галюцинації? Чи всі ці люди брешуть? Чи можна назвати такі погляди добре організованою конспірацією?»

Захисник згортає свою промову. «Я не чекаю, що Ви повірите в існування Бога лише завдяки релігійному аргументу, але інші два вплинути мають – адже повинно бути пояснення за межами всесвіту всього існування; повинен бути творець цього складного світу; повинен бути автор дивовижно послідовних моральних норм – я вважаю це надзвичайно переконливим».

А Ви?

Попередній запис

Захист

Наступний запис

Бог, Якого Ви шукаєте