Нічого нового

Можливо, ніхто з нас не усвідомлює і не відчуває на власній шкірі, але це зовсім не змінює факту, що ми живемо в такий час, коли чимало людей віддають своє життя за віру. У XX і XXI столітті мученицькою смертю загинуло більше людей, ніж за всі попередні століття. І, можливо, тобі здається, що ти також страждаєш від переслідувань в ім’я Ісуса, бо колеги на роботі насміхаються над твоїми християнськими поглядами або сім’я не розуміє, як ти можеш так дивно жити. Мабуть, через це ти якоюсь мірою страждаєш, але це неможливо порівняти з тими стражданнями, які переживають твої брати і сестри на Близькому Сході чи в далекій Азії. Над тобою, щонайбільше, посміються і відкинуть тебе, а їх віддадуть на муки і вбиватимуть. Так, це відбувається сьогодні, це не якісь оповідання з давнини, коли в Римській імперії мученицька кров текла рікою. Ми можемо мати Біблію, ходити до церкви, можемо молитися, і нікому до цього немає жодного діла. Але не всюди так є, не всюди люди втішаються такою свободою. Однак мають сміливість це робити, щоб, незважаючи на заборони, на страшні наслідки, надалі вірити, навіть якщо б їм довелося заплатити за це життям. Ми боїмося витягнути Біблію в автобусі, сказати знайомому, що молимося за нього, хоч на нас не чекають жодні страшні наслідки. Чому так відбувається?

З найдавніших часів Церква знала, що вона зростає на крові мучеників, що пролита кров послідовників Ісуса народжує нових християн. Вона не відлякує, а навпаки – примножує Його послідовників. Якби так не було, то в переслідуваних Церквах уже давно не було б вірних. Ті Церкви зникли б, і крім історичних згадок про їхнє існування і вимирання, нічого б від них не залишилося. Але вони надалі існують, надалі дають свої плоди, хоч їхні нові члени чудово знають, яку ціну можуть заплатити за своє рішення. Віра зміцнюється, коли вона передається. Насмілюся ствердити, що чим сильніше свідчення віри було передане майбутнім поколінням християн, тим більш врожайним буде посів. Віддання життя за свою віру, поза сумнівом, належить саме до таких сильних послань, сильних свідчень.

Ті країни, в яких тривають переслідування через визнання імени Ісуса, є водночас місцями, де особливим чином видно діяння Бога. Це певний парадокс: біль, страждання, і Дух, що активно діє. Переслідування і зростання числа вірних, смерть і постійно нове життя. Це не є категорії людського мислення, то не людська ідея для розвитку, ані людський план для покрашення ефективности. Тут є щось набагато більше, ніж людське передбачення, ніж людські спекуляції і калькуляції. Тут є Святий Дух! Саме Його діяння, Його присутність змінює ефект людських планів.

Бог не залишив тих, які вірять у Нього, на поталу переслідувачам, без жодної допомоги, без жодної надії. Він сам, пройшовши через страждання і смерть, хоче супроводжувати Своїх улюблених дітей у тому, що вони переживають у Його ім’я. Страждання і смерть не входять у Божі плани стосовно Його Церкви. Всевишній не планує чогось поганого, не використовує принцип «мета виправдовує засоби», Він «лише» може видобути велике добро з великого зла. Він бачить гріх, який людина чинить з власної волі, і може перетворити його на добро. У цьому полягає феномен нашого Бога: Він виграє в диявола не його власного зброєю, а чимсь цілком протилежним. Зі зла, яким є страждання, біль, смерть, Він може видобути щось надзвичайно добре! Бог передбачає кожен людський вибір і зло, яке з нього випливає, але це не означає, що залишає його без Свого прекрасного, перемінливого втручання.

Дар на важкі хвилини

У Євангелії від Матвія читаємо Ісусові слова, які стосуються того, що повинно статися. Тут ідеться саме про переслідування, яких зазнаватимуть Ісусові учні (див. Мт. 10:17-23). Та ми знаємо, що ці слова стосуються не тільки тих, які безпосередньо слухали Учителя з Назарету, що вони були пророчими і збувалися у всякий час, у кожен момент і в кожному місці, де переслідували Його учнів. Так, вони так само актуальні сьогодні, коли послідовників Христа засуджують на смерть. Сьогодні християни також стають перед судами, але стоять там не самі. У них є Дух, який промовляє за них, згідно з обітницею Ісуса. «А коли видаватимуть вас, не журіться, як або що говорити: тієї години буде вам дане, що маєте ви говорити, бо не ви промовлятимете, але Дух Отця вашого в вас промовлятиме» (Мт. 10:19-20). Це запевнення, яке дає нам сам Бог, стосується не «тільки» слів, які ми розуміємо сьогодні так, як звикли їх розглядати. Сьогодні для багатьох те, що говориться, не означає нічого, або мало що, але не так є зі словом у Божому розумінні. Ми вже це знаємо, проаналізувавши історію створення, історію Єзекіїля та чимало інших. Для Бога слово означає набагато більше, ніж для людей сучасної культури. Адже слово, навіть звичайне людське, має силу змінювати реальність, і в цьому, зокрема, полягає наша подібність до Творця. А те слово, про яке нам пише Матвій, має ще додаткову силу: воно є словом Божим. Цього не говорять переслідувані – це промовляє Божий Дух! Чи далі вважаєш, що Бог залишає Своїх дітей тільки зі словом, і жодної іншої допомоги їм не посилає? Він дає їм зброю, яка може перемогти справді чимало. «Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця» (Євр. 4:12). Це не є якесь слівце без жодного значення, яке може бути правдивим або ні, висловлення якого нічого не змінює, яке кидається на вітер, і ніхто не надає йому жодної ваги. Християнин, який промовляє слово, найкраще знає, яка його вага, знає, що завдяки ньому осуджені перетворюються на суддів, що слово змінює реальність. Обосічний меч, яким є слово, – це зброя самого Бога (див. Об. 1:16; 2:12). Чи так озброєний християнин може бути беззахисний? Ті, хто так забезпечені, не повинні нічого боятися.

В історії Церкви відомі випадки, коли слово, промовлене Духом через переслідуваних християн, приносило надзвичайний ефект, що проявлявся в наверненні переслідувачів. Зміна реальности, яка відбувалася, була плодом слова. Те саме слово приносило й інші ефекти: життєву силу Церкви, розквіт братерської любови, дарів та харизм, і все це завдяки слову Духа і свідченню співдії з Ним тими, які зазнали смерти.

Попередній запис

Що важче, то краще?

Наступний запис

Ти отримуєш повний пакет VIР