Проблемні хлопці

У мого хлопця купа проблем. Я сама часом боюся його, а мої знайомі кажуть, що він хворий на голову. Між нами є фізична близькість, але я хочу зберегти ці стосунки для того, аби йому допомогти. Як я маю вчинити?

Ти тільки не ображайся, але вчені недавно з’ясували, що почуття романтичної закоханості пригнічує діяльність певних ділянок мозку. Наприклад, сканування мозку осіб, котрі переживали романтичні емоції, виявило зниження активності в частинах мозку, відповідальних за моральні оцінки (медіальна префронтальна кора (cortex praefrontalis), скронево-тім’яний вузол, полюс тім’яної частини (polus temporalis). Серед інших ділянок зі зниженою активністю опинилися ті, що оцінюють негативні емоції.

Учені стверджують, що романтична любов провадить до «пригнічення активності нервових механізмів, пов’язаних із критичною соціальною оцінкою інших людей і з негативними емоціями. Ці нові дані наближують нас до пояснення в категоріях неврології, чому “любов нас засліплює”[1]». Інакше кажучи, коли ти закохана, твій мозок не так функціонує, коли йдеться про оцінку вартості (і моральності) взаємин. Це одна з причин, через які варто підтримувати знайомство лише з тими хлопцями, які є вимогливими до самих себе в принципових речах.

Мета знайомства – знайти собі гідного чоловіка, а не перейматися реабілітацією проблемного підлітка. Тож справа йде до того, що тобі слід припинити ці взаємини. Багато є молодих жінок, що хотіли б відіграти роль терапевта для хлопця з тяжкою долею, та все закінчується душевними ранами, і хлопцеві із того також мало користі. Дівчина може підтримувати ці стосунки, бо не хоче зранити хлопця, покинувши його. Та коли вона не хоче з цього вийти, шкода для нього (і для неї теж) буде ще більшою. Поки юнак не навчиться давати раду своїм проблемам так, аби не нищити себе чи інших, він не готовий розпочинати близьких стосунків. Дружба? Може бути. Знайомство із дівчиною? Не зараз.

За словом Божим, «людина великого гніву хай кару несе, бо якщо ти врятуєш її, то вчиниш ще гірше» (Пр. 19:19). Рятування цього хлопчини від усіх його проблем не є твоїм завданням. Дай йому зрозуміти, що молишся за нього, але тобі потрібні особистий простір та життєва стабільність. І це ніякий не егоїзм. Це прояв здорової самоповаги, і це буде доброю основою для будь-яких нормальних взаємин у майбутньому.

Якщо хлопець спробує покласти на тебе провину чи намагатиметься тебе залякати, це означатиме, що ти маєш ще більше підстав піти від нього. Якщо він завдає тобі болю, то чим швидше це закінчиться – тим краще. У цей час не треба також використовувати фізичної приємності, аби пом’якшити біль від стосунків. Замість цього послухай своїх подруг. Вони бажають тобі добра, і не думаю, що ти жалкуватимеш, прислухавшись до їхньої поради.

Згідно з недавно отриманими даними наукових досліджень, у здатності передбачити майбутнє стосунків ніхто не може зрівнятися з подругами дівчині: Ні сама пара, ані приятелі хлопця, лише подруги дівчини дуже часто є надійними експертами в тому, наскільки міцними є взаємини і чи довго вони проіснують[2]. У Книзі Приповістей (27:6) сказано: «Побої коханого вірність показують, а в ненависника поцілунки численні». Це означає, що хоч слухати порад від близьких друзів може бути важко й боляче, та заради майбутнього найкраще буде довіритися їм.

Як би важко не давалося припинити стосунки і відійти, та згодом набагато важче буде загоїти рани, спричинені надто довгим перебуванням у тих взаєминах. Твоє рішення має випливати з двох причин: ти варта кращого, а він потребує часу на дозрівання. Коли не розумієш власної вартості в Божих очах, тоді легко почати шукати самоствердження в стосунках, навіть у нездорових. У нездорових взаєминах можна почувати себе жаданою, то й погоджуватися на таке.

Нині, поки він іще самотній, найбільшою любов’ю, котру можеш до нього виявити, буде помогти йому зрозуміти, що він не зарадить своїм душевним травмам, травмуючи інших людей. Він мусить усвідомити, що його поведінка є неприйнятною. Доки ти підтримуєш стосунки з ним, терплячи від нього приниження, даватимеш йому зрозуміти, що його поведінка є просто чудовою.

Тож не марнуй свого часу на спроби перевиховати хлопця. Замість цього уяви себе оточеною піклуванням і турботою чоловіка, котрий берегтиме твою чистоту і з яким ти почуватимешся в безпеці. Такі чоловіки на світі ще не перевелися.

Моя подруга-старшокласниця постійно вплутується у хворобливі стосунки з якимись студентами, котрі зовсім її не шанують. Тепер її хлопець хоче, щоб вона залишила свою матір із третім вітчимом та йшла жити з ним. Що мені робити?

Як ти сама здогадуєшся, твоїй подрузі треба пригальмувати. Оскільки вона походить із неповної родини, може відчувати в житті порожнечу, що мала бути заповнена любов’ю її батька. Молоді жінки, позбавлені батьківської любові, часто кидаються в обійми старших за себе чоловіків, шукаючи тих почуттів, уваги й приязні, котрих їм бракувало в родині. Одна жінка казала: «Я думала про дівчину, яка саме цієї ночі втратить незайманість, бо шукає любові свого татка. І як же мені хотілося хоч якось зупинити її та пояснити, що вона ніколи не знайде цієї любові в жодному іншому чоловікові»[3].

Твоя подруга, мабуть, боїться бути покинутою і плутає з любов’ю фізичний потяг із боку хлопців. Якби в неї був люблячий батько, котрий боронив би її та самовіддано дбав про її добро, тоді б вона швидше зрозуміла, на якого чоловіка має чекати. Оскільки такою любов’ю вона ніколи обдарована не була, то й не знає, як саме чоловік має ставитися до жінки.

Також може бути глибинний зв’язок між відсутністю батька в її житті та її власною згодою жити в постійному приниженні. Трапляється, що коли один з батьків фізично чи психологічно відсутній або ж надмірно критичний, дитина виростає із прагненням догоджати тим, котрі її принижують, – аби заробити на їхню любов. Намагаючись загоїти таким способом ті давні зранення, дівчина може погоджуватися практично на будь-які приниження. Це все дуже глибокі проблеми, і спільне життя із хлопцем цих проблем не розв’язує.

Насправді мешкати з цим хлопцем – це один із найгірших вчинків, які вона може зробити. Може, тобі вдасться навести своїй подрузі деякі факти, які допоможуть переконати її відмовитися від ідеї жити з ним разом. Якщо вона прагне серйозних стосунків, то їй треба працювати над цим і приймати мудрі рішення стосовно себе та свого майбутнього.

Коли ж вона не знає, чого слід чекати від чоловіка, то братиме все, що їй даватимуть. Саме тому вона потребує певного особистого простору, аби усвідомити, хто вона й чого насправді шукає.


[1] A. Bartels, S. Zeki. The Neural Correlates of Maternal and Romantic Love, в: Neuroimage 21 (2004), 1164.

[2] Break-up Predictors, в: Reader’s Digest, 04. 2002, 185.

[3] J. McDowell, Why Wait?, 63.

Попередній запис

Як мені чинити з хлопцем?

Наступний запис

Кидати чи ні?