МЕТАНОЯ

Великий інтерес у східній антропології становить молитовна метаноя. Це слово, як добре відомо, означає “покаяння”, і часто трапляється з цим значенням у Новому Заповіті (див. Лк. 3:8). У наших літургійних книгах його вживають для позначення тілесного жесту, що свідчить про каяття і смирення. У Святому Письмі часто згадується тілесна постава, яка є ознакою поклоніння. Ми читаємо, скажімо, що Давид прийшов до Господа, “сів” і почав молитися (див. 2. Сам. 7:18). Мойсей та Аарон, коли з ними сварився народ, пішли “до входу скинії заповіту, та й попадали на обличчя свої ” (Чис. 20:6); і сам апостол Павло “навколішки впав, та й із ними всіма помолився” (Дії 20:36).

Метаноя – це молитовний акт, який практикують і на самоті, і під час богослуження. Його зазвичай супроводжує молитва митника, яка, за словами Господа, “виправдала його” (Лк. 18:14): “Боже, будь милостивий до мене грішного!“(Лк. 18:13).

Цей жест метаної виконують двома способами. Буває мала метаноя і глибока метаноя. Мала метаноя – це поклін, коли покутник торкається підлоги правою рукою, а тоді хреститься, повертаючись до попередньої постави. Глибока метаноя складається з торкання підлоги обома колінами, руками і чолом, випростання і знаку хреста.

ТРИСВЯТЕ, СЛАВОСЛІВ’Я

Як тільки християнин усвідомить велич Божої любови, подив і радість проймають його серце, і з нього лунає пісня хвали. Ця пісня лине зі спокою усвідомлення того, що життя недаремне і належить Йому. Саме життя Боже обожує і дарує реальне життя, де немає “ні скорботи, ні плачу”. Християнин хвалить Отця, Сина і Святого Духа, позаяк знає, що все його єство зосереджене на Них, і що він належить кожній Особі Пресвятої Тройці особливим способом.

Та він знає: Бог не потребує того, щоби Його дива перелічували і тлумачили. Радше окремі люди і спільнота, в якій він живе, мають проголошувати свій трепет і захват, щоби далі зростати у вірі й любові. Подив і хвала кожного тяжіє до правдивого єднання, яке не руйнує будь-яких відмінностей, а радше прославляє неповторність кожної особи, і цей акт наближає їх ще більше одне до одного.

Як кожній молитві та чину передує Трисвяте, так кожна молитва і благання завершується славослів’ям Триєдиного Бога. Славослов’я або Трисвяте – це оспівування і проголошення любови й доброти Бога – Отця, Сина і Святого Духа. “Благословенне царство Отця, і Сина, і Святого Духа…”, “Бо милостивий Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові”; “Бо Ти єси освячення наше і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові”; і найчастіше; “чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові…”

Тринітарне поклоніння вкорінене у візантійське християнське серце саме через ці невпинні і повсякчасні вияви почитання. Молитви, що звернені до окремої Особи Пресвятої Тройці, завершуються прославленням і славослів’ям усіх трьох Осіб. У Божественній літургії заамвонна молитва звернена до Отця через Сина, зображеного на іконі, але завершальне славослів’я звернене до всіх Трьох Осіб.

Окрім цих коротких славослів’їв існує довше, яке називають “Великим славослів’ям”, прекрасний описовий гимн, що прославляє Трьох Божих Осіб, який часто повторюють, молячись церковне правило.

  • Слава Тобі, що показав нам світло.
  • Хвалимо Тебе, благословимо Тебе,
  • Кланяємося Тобі, славословимо Тебе.
  • Благодаримо Тебе ради великої слави Твоєї,
  • Господи, царю небесний.
  • Боже, Отче вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе, Господи Боже.
  • Агнче Божий, Сину Отчий,
  • Що береш гріхи світу, помилуй нас.
  • Господи, до Тебе я прибіг,
  • Навчи мене творити волю Твою,
  • Бо Ти єси Бог мій.
  • Бо в Тебе є джерело життя,
  • У світлі Твоїм уздримо світло,
  • Продовжи милість Твою тим,
  • Що знають Тебе.

Описове славослів’я також чергують із псалмами, яким властиві ті самі мотиви й натхнення. Самі хвалебні псалми часто повторюються під час богослужень: “Хваліте Господа в Його святині” (150); “Хваліте Господа з неба” (148); “Співайте Господеві нову пісню” (149). Позаяк вони висловлюють радість і захват через наш зв’язок з Богом, ці псалми особливо часто використовують у ранішніх та вечірніх богослуженнях.

Попередній запис

МОЛИТВА СПОГЛЯДАННЯ І МОЛИТВА НІЖНОСТИ

Наступний запис

ХРЕСНЕ ЗНАМЕННЯ