Підлітковий вік

Деякі батьки припускаються помилки, вважаючи, що роки формування особистості пройшли, якщо їхні діти увійшли в дорослий вік. Коли підлітки стають більш незалежними у своїх діях, у своєму розкладі та думках, дорослі часто дозволяють зростати прірві між собою і своїми дітьми. Але роки формування ще далеко не минули, навіть якщо зріст став вищим, голос погрубішав чи фігура набула округлих форм. Вони все ще потребують – і таємно бажають – тісного зв’язку з дорослими. І від дорослих залежить, щоб так воно і було. Незважаючи на зайнятість та збої в розкладі, батьки можуть наполягти на тому, щоб проводити час разом із сім’єю, особливо разом вечеряти та проводити вихідні. Дорослим слід докласти зусиль, щоб залишатися залученими до життя своїх дітей, проявляючи інтерес до їхньої діяльності, хвалячи їх за успіхи і показуючи їм любляче розуміння та прийняття їхніх помилок.

Цінуйте їхні думки, спонукайте їх висловлювати думки та ставити питання щодо моральності і християнства. Вчіться мистецтву ставити запитання, щоб уміти піймати момент, перебуваючи з вашими дітьми. Не обмежуйтеся звичним: „Ну, як пройшов твій день?” Візьміть віжки у свої руки та поставте більш цінні запитання, наприклад:

  • Що ти хотів би зробити такого, чого ми ніколи не робили в сім’ї (чи в молодіжній групі)?
  • Якби ти міг змінити нашу сім’ю (чи нашу групу), як би ти її змінив?
  • Якби ти був батьком або матір’ю (чи молодіжним лідером), що ти зробив би інакше?
  • Що тебе радує? Що тебе засмучує?
  • Якби ти міг поставити Богові одне запитання, яке б запитання це було?
  • Якби в тебе був мільйон доларів, як би ти його витратив?
  • Якби ти став Богом на один день, що б ти зробив?
  • Якби ти міг відвідати будь-яке місце на землі, куди б ти поїхав?

Ставлячи такі запитання, будьте готові до прямих відповідей і будьте готові дискутувати в дружньому тоні без критики та засудження. Пам’ятайте, що мета таких питань полягає в тому, щоб налагодити відкритість та дискусію, а прямі відповіді означатимуть, що вам це вдалося. Радійте з цього; це означає, що молода людина відверта з вами. Ставтеся до її точки зору з повагою та поправте її думки при необхідності з розумінням і м’якістю. Чим більше вони відчуватимуть, що ви справді цікавитеся їхніми думками та почуттями, тим більше вони розумітимуть, наскільки щиро про них турбуються, і ваші стосунки стануть ще ближчими.

Передавати далі Божу любов

Будучи постійно готовими до спілкування з нашою молоддю, ми відтворюємо любов та близькість, яку обіцяв Христос перед тим, як був вознесений на небо. „Я завжди буду з вами” (від Матвія 28:20, НЗСМ). Він постійно виконує цю обіцянку для тих, хто вступає в стосунки з Ним. Він завжди з нами, на відстані подиху. Присутність Духа Святого в нашому житті є люблячою, близькою та постійною. Він завжди біля нас.

Коли ми надаємо себе в розпорядження нашим дітям для постійних люблячих стосунків, ми цим показуємо, що подібно Богові ми завжди з ними. Ми відтворюємо рольові моделі, які показують їм природу Бога, представляємо їм Його любов та залучаємо їх до стосунків, основою яких є Бог. Ми показуємо їм, що в нас немає нічого, крім того, що Бог дав нам, включаючи любов.

Вступаючи в постійні тривалі стосунки з нами, Він виливає Свою любов на нас так, що ми стаємо переповненими чашами, виливаючи свою любов на інших. Ми стаємо наче озера, з яких струменіє струмок любові та наповнює нас, а потім постійним потоком витікає назовні до інших. Позаяк Божа любов є постійною, ми ніколи не буваємо порожніми, незалежно від того, скільки любові ми передаємо далі у своїх постійних стосунках. Люблячи інших, особливо нашу молодь, ми виконуємо роль, для якої були створені, і стаємо провідниками Божої любові. Це є квінтесенцією того, що називають християнським життям.

Коли діти перебувають у Божих стосунках, їхній послух не виникає внаслідок тиску нав’язаних правил; замість цього вони слухаються добровільно, відображаючи любов. Їм більше подобається особа, з якою в них є стосунки. Тож коли ми покладаємося на Христа і дозволяємо Йому змінювати наше життя, наші діти будуть змінюватися все більше в Його подобу через стосунки з нами.

Ви побачите два добрих наслідки в житті молодих людей, що керуватимуться християнською моделлю, яку ви даєте їм. По-перше, вони будуть краще визначатися з вибором між правильним і хибним. Правильний вибір природно пов’язаний зі стосунками, тому що вони приймають Божий заклик до більш близького спілкування з Ним, і Він дає їм Духа Свого Святого, що зміцнює їх при здійсненні правильного вибору. Це віддає шану Богові та служить благословенням для молодих.

По-друге, ваше наслідування Христа спонукає молодих людей до процесу духовного формування. Вони забажають стати більш подібними до Христа, і коли така трансформація відбудеться, вони у свою чергу самі забажають стати джерелом відтворення. Вони будуть спонукувані любити інших тією ж любов’ю, якою Він любить їх. Ми не кажемо, що вони відразу перетворяться на прекрасних білосніжних ангелів. Навчання любити інших та робити богоугодний вибір – це процес. Ніхто одноразово не може пройти весь курс навчання; ми проходимо його протягом усього життя. А ключ до цього полягає в розумінні того, що правильні стосунки і правильний вибір виникають прямим чином із наших люблячих стосунків з Богом.

КІНЕЦЬ ОСНОВНОЇ ЧАСТИНИ КНИГИ

Попередній запис

Для дітей любов означає „час”

Наступний запис

Чому нам потрібно мати достовірну Біблію